שוב אבו ארבע?

ניתוחי הלייזר בעיניים מבטיחים שתוכלו לזרוק את המשקפיים לתמיד, באמת?

לעיתים קרובות שואלים אותי, האם ניתוח לייזר הוא לצמיתות? האם אדם שעבר אותו לא יזדקק יותר להרכיב שוב משקפיים? על מנת לענות על שאלה זו, חשוב להבין מה בדיוק מתבצע בניתוח.
בניתוח אני מוחק את המספרים הקיימים כעת בעיניים ומאפס את הראייה. ב5% מהמקרים יש צורך בתוספת טיפול לאחר כחצי שנה מהניתוח עקב בנייה עצמית מחודשת של הקרנית שמבטל חלק מהקרנית שהוסרה. בנוסף, שינויים על בסיס גנטי , עבודה מול מחשב או שינויים הורמונלים, כמו בזמן הריון, יכולים לשנות בהמשך חיינו את המספר בעיניים. שינויים אלה יחולו גם על מי שעבר ניתוח, אך במקום שמספר יעלה, לדוגמא ממספר שלוש לארבע, הוא עולה מאפס לאחד.

לאור העובדות האלה, של שינויים שקשה לצפות מראש, חובה לבצע מספר בדיקות לפני הניתוח. בדיקה ראשונה שיש לבצע בבדיקת ההתאמה טרום הניתוח היא שיש מספיק שארית עובי קרנית לטיפול נוסף או יותר, במידה ונזדקק לכך בעתיד. בדיקה חשובה נוספת שיש לבצע לפני הניתוח היא יציבות הראייה. במידה ויש שינוי שינוי ביותר מחצי מספר בשנה החולפת לפני הניתוח, עדיף להמתין עם ניתוח עד התייצבות המספר. בנוסף נותנים אחריות על הניתוח, כך שכל תוספת טיפול עתידית אם תידרש תינתן ללא תוספת תשלום.

אני לא יכול להבטיח שמספר לא ישתנה בעתיד, אבל אני יכול להבטיח שמטופל שנמצא מתאים לניתוח על ידי יהיה לו מספיק עובי קרנית, כך שיוכל לעבור תוספות טיפול עתידיות אם יידרשו. בסך הכל במיעוט המקרים פחות מ5% מכל המנותחים יש צורך בתוספות טיפול עתידיות.

מתי לא מומלץ לעבור טיפול לייזר נוסף?

לא כל מטופל יכול לעבור טיפול לייזר נוסף. לעיתים קורה שמועמד לטיפול לייזר עבר את הבדיקות טרום הניתוח, נמצא מתאים וטופל. תקופה לאחר הניתוח, העין משתנה, הראיה נחלשת, והוא פונה למכון הלייזר לטיפול נוסף. אצל חלק קטן מהפונים לטיפול נוסף עלולה להתגלות חולשה של הקרנית, ואז לא מומלץ לבצע טיפול נוסף.

לא מומלץ לנתח קרנית בלתי יציבה מפני שחולשה של הקרנית עלולה להחמיר אחרי טיפול לייזר ראשון או שני ולגרום לראיה חלשה עוד יותר ולצורך במשקפיים או עדשות מגע באופן קבוע. במקרים נדירים אף להצטלקות בקרנית וצורך בהשתלת קרנית.

עד היום טופלו חלק מהקרניות החלשות בהתאמת עדשות מגע קשות, או בהשתלת "קשתות" פלסטיק קטנות בתוך הקרנית intacs שנועדו לעצור את תהליך ההחלשות. השתלת הטבעות היא ניתוח הכרוך בסיכונים, ולא תמיד מועיל. היום קיים טיפול תרופתי חדש לטיפול בקרנית חלשה.

טיפול חדש לחיזוק קרניות חלשות

לאחרונה פותח טיפול תרופתי לחיזוק קרניות חלשות. הטיפול הוא אינו ניתוח אלא טיפול בטיפות ובאור אולטרא סגול מיוחד. הטיפול נקרא corneal-cross-linking או "צילוב". הטיפול נעשה בשני שלבים: בשלב ראשון מטפטפים טיפות של ויטמין הנקרא "ריבופלבין" לעין, במשך כחצי שעה הטיפות נספגות בקרנית.

בשלב שני מאירים את העין באור אולטרא סגול (אורך גל 370 נאנומטר) למשך חצי שעה נוספת.
על העין מונחת עדשת מגע רכה ודקה, והמטופל נשלח לביתו. לאחר מספר ימים עדשת המגע מוסרת והמטופל חוזר לתפקוד כרגיל. בעקבות הטיפול מתחיל בקרנית תהליך פנימי והדרגתי של יצירת קשרים מולקולריים חדשים המקשיחים ומחזקים את הקרנית. התהליך איטי ונמשך כשנה שלמה. ניתן לחזור על טיפול הצילוב לפי הצורך.

מה מרגיש המטופל?
הטיפול נעשה בעזרת טיפות הרדמה לעין, בדומה להרדמה בטיפול הלייזר. הטיפול נעשה בעין אחת בכל פעם. המטופל שוכב במנוחה, והרופא מכין את הקרנית לטיפול על - ידי הסרת חלק משכבת המגן של הקרנית.

המטופל נשאר לשכב במשך כשעה, בזמן שהאחות מטפטפת את טיפות הויטמין או מאירה את העין באור אולטרא סגול במנורה מיוחדת. מידי פעם הרופא מושיב את המטופל לבדיקה במקרוסקופ, ומשכיב אותו להמשך הטיפול. לאחר הטיפול המטופל עלול לחוש צריבה וטשטוש למספר ימים, עד להסרת עדשת המגע.

מה קורה לאחר הטיפול?
לאחר הטיפול יתכנו שינויים קלים בראיה, ללא תופעות לוואי נוספות. המטופל יכול להרכיב משקפיים או עדשות מגע, כרגיל. בשבועות הראשונים עליו להשתמש בטיפות עיניים למניעת דלקות, ולאחר מכן, עליו להיבדק כל כמה חדשים על ידי הרופא כדי למדוד את התייצבות הקרנית על - ידי צילום קרנית הנקרא "אורבסקן".

מה התועלת בטיפול אם הראיה לא משתנה?
צילוב הוא טיפול מונע, הטיפול נועד למנוע החלשות נוספת של הקרנית. הוכח שהטיפול עוצר הידרדרות בראיה ומונע נזק מתמשך לקרנית הסובלת מנטיה להחלשות.

למי מיועד הטיפול?
בשלב זה הטיפול מוצע במכוני "קר ויזן" למטופלי לייזר שסובלים מנסיגה בראיה ומחולשה וחוסר יציבות של הקרנית. הרופא יבצע בדיקת התאמה לסובלים מחולשת קרנית, וימליץ על ביצוע טיפול צילוב למתאימים.

ומה לגבי טיפול לייזר להסרת משקפיים?
רק לאחר תקופת המעקב יוחלט אם הקרנית שעברה צימוד מתאימה לטיפול לייזר נוסף.