לא רואים בעיניים

אם אתם נאחזים במשקפיים בכח ומפחדים מניתוח לייזר בעיניים. מומחי המראה רוצים להוריד לכם את מפלס הלחץ

חרדה מניתוח

ניתוח בעיניים נשמע מפחיד מאוד. אין מטופל/ת שלא חושש מניתוח בעיניים. העיניים הם איבר החוש החשוב ביותר של בני האדם. אבל בניגוד למה שחושבים, מדובר בניתוח יחסית פשוט. ניתוח זה מבוצע סטטיסטית כל 5 דקות בעולם. סיכויי ההצלחה גבוהים מאוד במטופלים שמתאימים לניתוח (לפי בדיקה שמבוצעת טרום הניתוח). מדובר בניתוח לא פולשני המתבצע על או בתוך הקרנית (הרקמה השקופה החיצונית לאישון וגלגל צבע העין). קרן הלייזר לא חודרת לתוך העין ורוב הבעיות מסתכמות בירידה זמנית באיכות ראיית הלילה (סנוורים והילות סביב אורות), ויובש שכמעט תמיד חולף עד חצי שנה מניתוח.

בארץ נותחו מאות אלפים אנשים ובארה"ב נותחו עשרות מיליונים אנשים עד כה. הניתוחים בשיטת ה- LASIK קיימים כבר 13 שנה ובשיטת ה- PRK/LASEK כבר 17 שנה. במאמרים שיצאו בעת האחרונה נמצא שהתוצאות שהתקבלו אחרי שנה ושנתיים מניתוח נשמרו גם לאחר 5, 10, ו- 15 שנה מניתוח. בארה"ב למשל הצבא מממן את הניתוחים לחיילים וטייסי קרב שלו.

הסרת משקפים עם לייזר הינו הניתוח הפלסטי הפופולרי ביותר ממגוון הניתוחים הפלסטיים. בניגוד לניתוחים פלסטיים אחרים ההחלמה בו מהירה וחזרה לתפקוד מלא מתרחשת תוך מספר שעות בשיטת LASIK, ובתוך מספר ימים בשיטת PRK/LASEK. לא כולם נמצאים מתאימים לניתוח ולכן מבוצעת בדיקת התאמה טרום ניתוחית. 30% סטטיסטית לא מתאימים לניתוח. סך הכל כמעט כל המנותחים יוצאים שבעי רצון מהניתוח.

רופאים מסירים?

אחת הטענות הנפוצות של מתנגדי ניתוחי הלייזר בעיניים, היא מדוע רופאי העיניים לא עוברים בעצמם את הטיפול?

אז זהו שהסנדלר לא הולך יחף. ד"ר אניטה יאנסן, בת 38, מומחית למחלות קרנית ומנתחת עיניים בלייזר. שעוסקת בתחום הלייזר להסרת משקפים מספר רב של שנים. הגיעה לארץ לעבור ניתוח להסרת משקפיים. מאז ילדותה היא מרכיבה משקפי ראיה. אמנם, המספר לא היה גבוה מאוד, אך לאחרונה החלה לחוש כי היא צריכה גם משקפי קריאה.

"ההחלטה לעבור את הטיפול לא היתה קשה בשבילי" אומרת יאנסן. "אני מניחה שעצם עיסוקי בתחום בהחלט חיזק את הביטחון שלי. אני יכולה להבין לליבם של מי שחוששים מעט. עכשיו אני אישית אשמש להם דוגמא" היא מוסיפה בחיוך.

לאחר התייעצות הוחלט לבצע לה טיפול בשיטת הlasek monovision – שיטה המאפשרת לקבל שיפור הן בראיה למרחק והן בראיה לקרוב ע"י טיפול בעין אחת.

בעיות בראיית לילה

עוד פחד שקיים אצל אנשים מניתוחי לייזר להסרת משקפיים היא תופעות לוואי לאחר הניתוח בראיית לילה. משטח השיוף של הלייזר לא תמיד תואם לשולי האישון כאשר הוא מורחב מקסימלית בלילה.

עקב כך, קרני האור הפוגעים בפריפריית משטח השיוף נשברים פעם נוספת בשולי האישון. נוצרים שני מוקדי שבירת קרני אור הגורמים להילות סביב אורות, סינוורים וקשיים בראיית לילה, במיוחד בנהיגה (קריאת שלטים בלילה), בחודשים הראשונים אחרי הניתוח. התופעה כמעט תמיד נעלמת עד חצי שנה מהניתוח.

בעיות בראיית לילה אחרי ניתוח היא תופעה שכיחה יותר בעיניים בהירות עם קוצר ראייה גבוה ואישונים גדולים במיוחד. כמו כן, הבעיה שכיחה יותר ככול שמספר התיקון גבוה יותר או צילינדר גדול יותר. ברוב המטופלים מדובר בבעיה קלה עד זניחה, שחולפת כעבור שבועות ספורים. בחלק קטן מהמטופלים יש הפרעה בתפקוד בלילה. להקלה על הסימפטומים אנו נותנים טיפות מיוחדות שמכווצות מעט את האישון ומקלות עד שהתופעה נעלמת. בסך הכל מספר המטופלים שסובל מירידה משמעותית בראיית לילה הוא קטן ביותר והם ניתנים לטיפול עם מכשירי הלייזר והטכנולוגיות החדשות שקיימות כיום.