חנוכה - הדור הבא

תשכחו מסביבוני פלסטיק וחנוכיות מפקקי בקבוקי שתייה, בחנוכה הזה סמלי החג עוברים שדרוג רציני לשמחתם של חובבי העיצוב והסטייל

בחוץ מנשבות רוחות קרירות, הבית מתמלא בריח טיגון לביבות ומשפחות ברחבי הארץ מחממות את האווירה ואת הלב בהדלקת נרות ובשירה. זוכרים את השירים ההם על סביבון מעופרת יצוקה, נרות דקיקים, וחנוכייה ששרה בלאט? כל אותן שכיות חמדה מוכרות של חג האורים עוברות כעת שדרוג רציני לשמחתם של חובבי העיצוב והסטייל.

עם כל הכבוד לחנוכייה שהילדים מכינים ממיני חומרים ממוחזרים ובלי להעליב את הסביבון מהקיוסק השכונתי, מיטב המעצבים והבוטיקים מציעים החורף אלטרנטיבות מקוריות, יוקרתיות ומשובבות נפש לחפצי החג המסורתיים.

מגרשים את החושך עם סגנון

לרובנו יש בבית חנוכיות שעברו בירושה מהסבתא או דודה רחוקה וכמובן שיש את אותן יצירות של ילדי הבית. לכל מי שמחפש להתחדש, חנות מוזיאון ארץ- ישראל בתל אביב, מציעה מבחר עיצובים מקוריים של טובי המעצבים והאמנים בישראל. מגוון הסגנונות רחב ותוכלו לבחור חנוכייה מרהיבה כמו זו של ענת מאיר, המשלבת פסיפס של פרזולי מתכת וזכוכית מסיבית. לחילופין, חנוכיית הקרמיקה המתוקה של רחל לונדון בכיכובה של משפחת אפרוחים היא דרך מקסימה לצאת בהצהרה חגיגית והומוריסטית שלבטח תתחבב על הדור הצעיר בבית.

גם מעצבי-על בינלאומיים נותנים את ידם לעיצוב חנוכיות ועיצובו המרתק של קארים רשיד עשה עליה מהמוזיאון היהודי בניו יורק ומוצע למכירה ברשת העיצוב סוהו. העיצוב הייחודי נושא את השם MenorahMorph וכל מי שרואה את היצירה יבין מיד למה.

החנוכייה של רשיד עשויה סיליקון ובעלת מראה לא שגרתי בעליל כשהיא מזכירה סוג של ענן או שלולית ומשנה את צורתה ומהותה בעיני המתבונן. אין ספק שהעיצוב יוצא הדופן שמתהדר גם בצבעוניות בוהקת ובולטת (ואינו בהכרח עומד בסטנדרטים הדרושים מחנוכייה), קורא תיגר על המראה המסורתי של פריט היודאיקה העתיק.

חג החנוכה ידוע גם ככזה שמביא לעלייה במשקל בשל המטעמים השמנוניים שלו. כל מי שמתעקש לשמור על דיאטה ובכל זאת "להדליק" קצת את האווירה, יתאהב בנרות שמציע בוטיק "מה שרי" שבנווה צדק. הנרות, המיובאים מדרום אפריקה ומעוצבים בהשראת עוגות מתוקות בהחלט מהווים תאווה לעיניים ומשמרים גם את מנהג "לראותם בלבד" וגם את סקאלת המשקל.

מסובבים בסטייל

גם הסביבונים מקבלים בחנוכה הקרוב טוויסט מעניין מבחינה עיצובית בסגנונות שונים ומגוונים על ציר הנע בין צבעוניות עליזה ליוקרה.

בית "הצורפים", הידוע בפריטי הכסף המרהיבים שלו מציג לקראת החג קולקציית סביבונים חגיגיים, מעוצבים ועשויים כסף טהור כמובן. אל תתנו לחומר להרתיע אתכם, הסביבונים עשויים בטכניקה מיוחדת המאפשרת לסובב אותם בקלות כך שהם גם שמישים.

תוכלו לבחור בין סגנון קלאסי, בארוקי, והייטקי ועיטורי הפרחים והעלים נותנים את הטאצ' האלגנטי הסופי. בין אם תחליטו לרכוש אותם כמשחק משודרג לילדים או כמתנת חג לקרובים, אין ספק שסביבוני כסף מהווים עליית מדרגה עיצובית.

מי שמתכות מדברות אליו פחות ומתחבר יותר לעבודות יד במובן המסורתי של המילה, יימצא בגלריית "עדינה פלסטלינה" פריטי חנוכה ססגוניים ושובי עין. בין הפריטים ניתן למצוא סביבון יוצא דופן העשוי חומר פולימרי, חומר פיסולי שמתרכך מחום הידיים ומתקשה בחום התנור- מעין פלסטלינה למתקדמים. וכן, גם הוא מסתובב כמו חבריו הפשוטים יותר והמעוצבים פחות.

שילוב חגיגי בין צבעוניות לטבע תוכלו למצוא בחותם, חנות בכפר סבא המייבאת מתנות וחפצי נוי מן העולם. הידעתם כי הסביבון "שלנו" הוא משחק עתיק ואהוב גם על ילדי הודו? לחנוכה אוריינטלי, מציעים בחותם סביבונים מעץ מנגו המגולפים ביד, בעשרות מים, צבעים ועיצובים. אז במידה ותחליטו לוותר על ארבעת האותיות המסורתיות תוכלו לרכוש סביבונים קסומים בעלי מוטיבים מזרחיים, הכוללים דמויות הודיות מסורתיות ועיטורים אותנטיים אחרים.