הוא חזר בתשובה, היא לא

מפגש עם שני זוגות מעורבים, חילוני/ת ודתי/ה, מעלה שאלות על פינוקי הדור הזה. "הוא חזר בתשובה", גרסת החיים האמיתיים

בבית היפה ישבו אצל השולחן לסעוד סעודת שבת ארבעה זוגות בגילאי 33-50 וחלק מילדיהם. זוג אחד שהכיר בשנה האחרונה, ועוד שלושה עם מילין רבים יותר של זוגיות, לפחות כשמדובר בגלגול הזה. אם היו משחקים ארבעת הזוגות את המשחק הנודע מי יוצא דופן, היה הזוג הטרי לוקח כמעט בכל המקצים, אך הניצחון הברור ביותר לעין על התואר היה העובדה, כי רק אותו זוג היה חילוני למשעי, ושאר שלוש הזוגות היה חצי- חצי , אחד חילוני/ת ואחד/ת דתי/יה, חוזר/ת בתשובה, כלומר נמצאים "בהתחזקות". בעלת הבית, אחת מהחוזרות בתשובה, הגישה מתוך המטבח הבשרי שארגנה בממ"ד את מאכלי השבת. היא התיישבה, ולפני שהחלה הארוחה בעלה החילוני בירך על האוכל. תמונה אידילית ומלבבת ללא ספק, למי שחולם על עולם בו צדיק באמונתו יחיה.

כלום לא במקרה

אם במקרה עמד לך ממש ליד כף הרגל רכב חב"ד, ומתוכו גחו אברכים במקצב הטרנס, ולמחרת אכלתם ב-24 רופי צלחת טאלי הודי ללא חשש עורלה, טבל ושביעית, אל תקפצו למסקנה או תניחו הנחה כי כולם פה חוזרים בתשובה. קשה למצוא נתונים סטטיסטיים על חוזרים בתשובה, סקר שנערך ב-1997 הראה כי 17 אחוזים מהנשאלים התקרבו אל הדת. מתוכם כ-80 אחוזים הגיעו מרקע מסורתי.

כשתומר ואורנה, אחד מאותם זוגות, נפגשו, הם התאהבו מיד. הוא גדל בבית חילוני בו היהדות הייתה חלק מהשיח, אימו חוקרת קבלה, ותמיד היה לו ברור כי הוא יהודי, תמיד האמין בגלגול נשמות, ומבחינתו לא היה צריך לחזור לשום מקום, כי תמיד היה שם. "הדינמיקה בינינו הייתה רוויה בתכנים יהודיים ורוחניים מן הרגע הראשון", הוא מספר.

שנה לאחר שנפגשו הוא הכיר לה את "מסכת פרקי אבות", והיא "התחילה לקרוא ונגנבה. מידי שבוע קראנו את פרשת השבוע, היא לקחה את זה למקום האמוני, בעוד שאני לקחתי את זה לדעת... בהתחלה אתה לא מבין שקוראת חזרה בתשובה, אתה משכנע את עצמך ואומר לעצמך שזה לא קורה, ומאידך מבין שזה קורה, אתה רואה שעוד דבר נכנס לסדר היום, עוד קיום מצווה. תומר אומר שהוא נהנה מכך שהוא חי עם אישה אמונית: "התכנים הללו ממלאים את ביתנו, אך אני גם הבאלאנס הבא לעמת אותה מול הדילמות האמוניות. שנינו לא אוהבים ללכת לבתי כנסת, ורואים בתוך ביתנו את אחדות ישראל בזעיר אנפין".

"לפעמים חוטפת ת'ג'ננה"

גם בתיה הייתה בטוחה שהמציאות תרסק את "זה" תוך שניות, וכי בעלה לא יוכל לעמוד ברוטינות התובעניות כמו קימה מוקדמת בבקרים לתפילה. אך הוא, שהחל ללמוד תורה לפני כחמש שנים, התמיד ואף "לקח" על עצמו עוד. בניגוד לאורנה ותומר, את החזרה בתשובה הוא החל לאחר שכבר היו נשואים מעל עשר שנים ולהם שני ילדים, שגם להם לקח זמן להתרגל לאביהם החדש ולצאת מהמבוכה. "באלוהים של הגרסה הזו הדתית אני לא מאמינה, מבינה שיש דברים שהם למעלה מהשגתי, אך הקושי העיקרי הוא הרצון שלו, שגם אני אולי אחזור יום אחד בתשובה," אומרת בתיה. "בסופו של דבר, למרות שאני חוטפת את הג'ננה לפעמים, בעיקר כשהוא אומר דברים כמו, 'שהשואה הייתה בגלל ההתבוללות', או אמירות לאומניות בנוגע לגודל ארץ ישראל, החזרה בתשובה היטיבה עימו כאדם וכאיש משפחה, וכאשר הדברים פוגעים בי או בילדים, הוא נזהר ושומר לא לפגוע בנו"

הזוגות שהיו בבית היפה במושב, בו סעדנו את אותה סעודת השבת המדוברת, אינם מדגם מייצג של האוכלוסייה. מדובר באנשים מעמיקי חשוב, שעוסקים בהגות ובאומנות, כאלה שנכנסו למערכת המחויבות הזוגית בהכרה כמעט מלאה, ומבינים כי עליהם לחיות בתוך המגבלה שנוצרה.

ומה בנוגע למשברים?

"לכל זוג ישנו סלע המחלוקת שלהם", אומר תומר, "עבודה, כסף, תפקידים בבית, אך הזירה הדתית משאירה את כל שאר הזירות זניחות, כאילו, כל מחלוקת אצלנו היא מחלוקת לשם שמיים, אך עם זאת, הדבר הקשה לי ביותר הוא שאת מה שפעם עשיתי בשגגה, היום אני עושה במזיד. תמיד הייתה בי המרדנות, הייתי מכבה נרות שבת אך אוהב מזמורי שבת, או למשל פעם לקחתי את קופת הצדקה של בית הכנסת וקניתי לכל הילדים קרטיבים כי ראיתי בזה מעשה צדקה, דבר שהיום אוכל לעשות רק במזיד, כי אני יודע למה התכוון המשורר שהניח את קופת הצדקה בבית הכנסת."