צייר לי כיסא

איך מעודדים את הסטודנטים להתנדבות חברתית? במרכז האקדמי פרס יזמו תערוכת עיצוב כיסאות ברוח האקדמית כחלק מתרומה לקהילה. כחמישים אמנים וידוענים נרתמו למשימה והראו מה אפשר לעשות מכיסא כתר פלסטיק שקוף

פתיחת שנת הלימודים האקדמית מקרטעת באוניברסיטאות, אבל לא במרכז האקדמי פרס ברחובות שפותח את שעריו ביום ראשון (28/10) בהפנינג ענק ובמרכזו תערוכת עיצוב כיסאות. עשרות אמנים, ידוענים וסטודנטים מתחומים שונים קיבלו לידיהם כיסאות פלסטיק שקופים ויוקרתיים מבית היוצר לעיצוב דיוויז'ן של חברת כתר פלסטיק וצבעים תרומת חברת נירלט כדי לעצב את הכיסאות על פי הרוח האקדמית. בין האמנים שכיסאותיהם יוצגו בתערוכה: הצייר והפסל גדעון גכטמן; המעצב יובל כספין; הבעלים של משרד הפרסום גיתם משה תאומים; השחקנים משה איבגי, ריקי בליך, ציפי מור וחלי גולדנברג; העיתונאיות יהודית יחזקאלי ויעל קדר; הזמרים ברי סחרוף וריקי גל; והמוזיקאים חיים רומנו ואורי פינמן.

התערוכה תוצג במרכז הקמפוס בליווי הפנינג ססגוני אליו יצטרפו הסטודנטים בעשייה היצירתית ויציגו יצירות אמנות משלהם לצד התערוכה. בתום התערוכה ימכרו כל היצירות למען העמותות ניצן, עלם ובית השנטי הפועלות למען ילדים ובני נוער במצוקה שנפלטו מהמסגרת הלימודית וזקוקים לתמיכה.

הרעיון לעצב כיסאות למען הקהילה נולד בראשה של יו"ר הוועד המנהל של המרכז, עפרה אלול, שביקשה למצוא דרך לקרב את הסטודנטים למודעות חברתית ולתרומה לקהילה. לדבריה, מטרת התערוכה היא להמחיש לסטודנטים כי יש דרכים יצירתיות רבות לתרום ולהתנדב. הפנייה לאמנים הניבה היענות נלהבת וכחמישים נענו לאתגר ליצור בהתנדבות עבור התערוכה.

משחק שקוף

בעיצוב הכיסאות ניתן להבחין במגמה לצבעים עזים, חזקים וחמים לצד משחק בין אטימות הצבעים לשקיפות הכיסא. הניגוד בין השקוף הקר ובין הצבע החם מוליד חוויה אסתטית חדשה.

כך למשל, האמן אריה למדן עיצב כיסא בשם "אשת האמן שנתברכה בשבע הברכות" כאשר דמותה של האישה בצבעי כתום וחום וכל מי שמתיישב על הכיסא, למעשה מתיישב על ברכיה ונשען על זוג העופרים הלבנים. האמנית אתי וידר ורצר מציגה כיסא פיסולי המתאר את המחשבות הנכנסות ויוצאות מראשנו, לשם כך, הכיסא הוא המוח הקודח במחשבות בדמותם של צינורות גומי פלסטיק ירוק שנלקח מהגינה. מרקם הצבע האדום הבוהק שמכסה את משטחו העליון של הכיסא חושף לעתים את שקיפותו הבסיסית.

חפץ או יצירת אמנות?

בניגוד לעיצובים המשחקים בין שקוף לאטום, ישנם כאלה שבחרו לאטום לגמרי את הכיסא בצבעים עזים וכהים המשווים לו מראה של כיסא העשוי מעץ. כך למשל, הכיסא שעיצב הזמר ברי סחרוף המציג את סולם יעקב שמצליח בשילוב הצבעים ליצור מראה עוצמתי ורך בו זמנית כאשר הוא משתמש בשטחים חלקים דוגמת האמנים פול גוגן והנרי מטיס.

הכיסא המעוצב להפליא המשמש כגולת הכותרת של התערוכה, הוא הכיסא שעיצבו נעמי פוקס משעול ורומני נאניני (צייר איטלקי) הקרוי "ציפור הנפש".

זה מסוג הכיסאות שיש להציב בבית כיצירה אמנותית כמו תמונה על הקיר, משום שפשוט חבל לשבת על זה. הרבה מעוף הושקע בציפור הזו המשלבת צבעי כחול וזהב, אלמנטים אוריינטליים של המזרח התיכון בדמותם של חישוקי זהב השזורים ברגל הכיסא משל היו ידה של נערה מזרח תיכונית וכד הג'יני של אלדין שלוקח אותך אל סיפורי אלף לילה ולילה הקסומים. תענוג לעיניים.

התערוכה מוצגת עד ה-11 בנובמבר והכניסה פתוחה לקהל הרחב.