שורפים את הסוכה

חשבתם ששבוע בסוכה עם כל המשפחה זה קשה? בארה"ב מכנים את זה "הולידיי בלוז", באירופה המציאו לזה סינדרום יפה תואר, ובאירלנד עלו על תעוקת לב שמתרחשת רק בחג. דיכאון החגים, הגרסה הבינלאומית

תקופת החגים מזמנת עבור רובנו מנות יתר של מפגשים משפחתיים. חודשי הסתיו הופכים לעיסה דביקה של ארוחות, אירועים, ונשיקות לחות מבית דודה מרתה וסבתא רבקה. לא תמיד זה קל, אך בפעמים רבות החגים מתבררים כתקופה מתגמלת: הרבה אוכל טוב לגולים הצעירים אשר חיים בתנאים ירודים בדירות שכורות, למשל, או שיחה מלב אל לב עם דוד יחזקאל, שמבטיח לנסות למשוך בחוטים ולסדר ראיון עבודה בחברת הפרסום הגדולה שבבעלותו.

אך למרות שמפגשים משפחתיים אמורים לעלות חיוך על פני המשתתפים, בעיקר בחג הסוכות הקרב ובא, הידוע כחג שמח במיוחד, קיים לעיתים פער מצער בין התיאוריה לפרקטיקה. זה יכול להתחיל במתח בין הורים לילדיהם או בין בני זוג שמארחים בביתם את המשפחה, ולהיגמר במהומה שמחולל האחיין השיכור שמנצל את במת החג להודיע לכל המשפחה על הצטרפותו לכת של אוכלי פגרי סנאים. מה שלא יהיה, לעיתים קרובות הסוכה הופכת צפופה, כאשר אין ביכולתה להכיל כמות כה גדולה של אגואים, או אנשים שכל קשר ביניהם מתמצה באותו שם משפחה וייחוס.

הפער בין המצוי לרצוי בתקופת החגים לבטח כבר נחקר על ידי דוקטוראנטים חרוצים לאנתרופולוגיה, אך לא צריך לשלם שכר לימוד על מנת לדעת כי התופעה אינה מתרחשת רק אצלנו. מדובר בתופעה גלובלית, חוצה ארצות ויבשות, ובה המפגשים עם בני המשפחה עלולים להפוך ממפגשים מהסוג האישי למפגשים מהסוג האישי מדי.

דיכאון נוסח אמריקה: מכירות חיסול, בדידות בבית

חגים באמריקה: מצד אחד כרזות ובלונים, מכירות חיסול חגיגיות, וישיבה תחת עץ האשוח בחג המולד ומול תרנגול ההודו ענק בחג ההודיה. מצד שני, החגים בארצות הברית ידועים בקרב הציבור האמריקני גם כתקופות אשר טומנות בחובן פוטנציאל רב למתח ותסכול. לא במקרה נוצר סרט האימה "Halloween", על רוצח שחוזר לעיירה בה גדל ומתחיל במסע הרג בחג ליל כל הקדושים, או "Gremlins", על עיירה שהופכת טרף ליצורים ירוקים וחדי שיניים בחג המולד. האם סרטים אלו מסמלים את החרדה הבסיסית ממשפחתיות יתר, בעיקר סביב החגים?

עקב התרחשותם של חג הודיה, חג המולד והסילבסטר בחודשי החורף האפורים, התפתח מיתוס אשר טען כי בחגים אלו עולים מספר המתאבדים. מיתוס ההתאבדויות הופרך כמעט כליל, אך מקורו באמת מאוד כואבת: סביב חגי החורף, אמריקאים רבים סובלים מדיכאונות, תסכולים, ומתחים יוצאי דופן. ומדוע? לטענת האגודה האמריקנית לבריאות הנפש, אמריקאים רבים, כמו רבים ברחבי העולם, מוצאים בחגים מפלט להערכה עצמית מחודשת, אך חלקם מפתחים חששות כי העתיד אינו טומן את השינוי המזהיר לו ציפו. כמו כן, דווקא בסביבה משפחתית עלולים אנשים רבים לחוש בדידות ולהיזכר בכישלונות העבר. תסמונת דיכאון החגים האמריקאית מכונה Holiday Blues, והיא עלולה להיגרם כתוצאה ממתח, עייפות, ציפיות מוגזמות, הוצאות כספיות כואבות ואנרגיות אשר מבוזבזות על אירועים משפחתיים ומפגשים חברתיים שונים. אלו שסובלים מאותם מפגשים חברתיים עלולים לפתח נדודי שינה, כאבי ראש, ואף במקרה הגרוע ביותר - תחושת דיכאון וערך עצמי ירוד.

דיכאון בינלאומי: עכשיו יש לנו גם סינדרום עם שם יפה

האמת היא, שדיכאון בחגים אינו אקסקלוסיבי רק לאמריקה. מדובר בתופעה מוכרת גם באירופה ובמקומות אחרים. יש שמשייכים את הסיבה לכך לתופעת ה-Seasonal Affective Disorder (להלם SAD) דיכאון הנגרם בעיקר בחורף כתוצאה מחשיפה למידה פחותה של אור למשך תקופה ארוכה. כיון שבארצות רבות חלק נכבד מהחגים נחגגים בחורף, הרי שלא נדיר למצוא אנשים הסובלים במהלך החגים, אם לא ישירות מלחצי החג אז מ"דיכאון החורף", החל מהמדינות הסקנדינביות וכלה באנגליה ומזרח אירופה. מבחינה הזאת, מי שגר בברזיל או באוסטרליה, לדוגמא, אינו צריך לחשוש מ-SAD בזמן חנוכה או חג המולד, עקב חודש דצמבר הקיצי. גם בישראל נחסך החורף הקשה ממנו סובלים האמריקאים והסקנדינבים, ולכן SAD פחות מוכר במחוזותינו.

יחסים מתוחים בין הורים וילדים: עכשיו האתר

אבל מי אמר שדיכאון הוא דבר היחידי עמו צריך להתמודד בחגים? למפגשים משפחתיים יש נטייה למתוח יחסים בין אישיים אשר מתוחים גם ביום רגיל, עד הקצה. הורים גרושים, לדוגמא, צריכים להתמודד עם לוגיסטיקה מסובכת וסוחטת רגשית בבוא החג – אתר בשם divorce.net (גרושים ברשת) מייעץ לגרושים כיצד להתמודד עם החג – להוריד את הילדים בזמן אצל הגרוש, לקיים הבטחות לילדים, לתכנן מראש מי נותן לילדים איזו מתנה, לאפשר לילדים לשמור על קשר עם ההורה שאונו מבלה עמם את החגים. כיף גדול, בקיצור.

מפגשים משפחתיים חגיגיים טומנים בחובם סכנה למעשה קיצוני של אחד מבני המשפחה. כולנו סוחבים עמנו משקעים בנוגע להורינו, אחינו ואחיותינו. אך משקעים של חלקינו עמוקים יותר, וכאשר, בשוגג או במתכוון, מופנית כלפי אחד מבני המשפחה מלה לא נכונה בזמן הלא נכון, שולחן האוכל עלול שלא לשוב לעולם להיות מה שהיה.

אך דווקא באותם באירועים משפחתיים מורגש ביתר שאת חסרונם של בני המשפחה אשר בחרו לנתק את הקשר במרוצת השנים. לכן בוחרים רבים לנסות לאחד את המשפחה דווקא בתקופת החגים. להזמין את הבן האובד לסוכה. לטלפן לאחות שעמה נותק הקשר ולאחל לה שנה טובה. כיון שלא קיים מתכון שיכול להבטיח הצלחה בתחומי רגישים אלו, לא נותר אלא לקוות שתקופת החגים תזמן, בנוסף לדפיקות הלב, גם קרבה מחודשת עם בני המשפחה.

יותר מדי שמחה: שותים עצמינו לדעת

לפעמים, גם לשמוח זה כואב. באגודה האמריקנית לבריאות הנפש מציינים כי לעיתים, על מנת להתמודד עם לחצי החגים, אנשים מסוימים ימצאו עצמם נהנים קצת יותר מדי: שותים לשוכרה או זוללים עד לאובדן חושים. תקופת החג עלולה להיות קשה במיוחד עבור אלו הסובלים או שסבלו בעבר מהתמכרויות שונות, ובעוד שהם נאלצים להתמודד עם משפחותיהם, עם טראומות העבר ועם התחושה שהם מצויים תחת זכוכית מגדלת, רבים מהם חוזרים להרגלי ההתמכרות שלהם.

אפילו ב- St. Patrick's Day, חג אירי עליז המאופיין על ידי תהלוכות ארוכות ושמחות ברחבי העולם, שצריך להתאמץ במיוחד על מנת לקשרו עם תופעה שלילית, קיימת הסכנה שמישהו או מישהי ישתה קצת יותר מדי בירה. במקרה הטוב זה עלול להיגמר בכאב ראש. במקרה הרע, זה עלול להיגמר בשינוי קיצוני של קצב הלב כתוצאה משתייה מופרזת של אלכוהול בזמן יחסית קצר – תסמונת הידועה כ- Holiday Heart Syndrome. האם קיימת מטאפורה טובה יותר מאשר סינדרום "לב החגים" הנ"ל על מנת לתאר מה אנו חשים בקרב המשפחה בחגים? לא בטוח.

עוד על זוגיות ויחסים בחגים:
בואי שרה'לה, מתגרשים - 90 אחוזים מהזוגות בארץ מתגרשים בחגים
סקנדל או פסטיבל - עשר הדיברות להורים פרודים בחגים