שיין און

משרדי הפרסום ממשיכים לפמפם לכם שבאנרים זה הדבר הבא, אבל בעולם כבר הבינו שהכלי השיווקי החזק שלך באינטרנט הוא האתר שלך. גם בחברת שיין מבינים את זה<BR>

כשמתוודעים אל טלי צרור ואל ורד כרמל, מקימות-שותפות בקבוצת שיין, הבחירה שלהן לעבוד מתוך בית פרטי כשברקע סאונד של כלבים, ציפורים ומים זורמים, ברורה. שיין הוקמה ב-1999 כחברה לעיצוב ולבניית אתרים, והיום היא מתמחה גם בקידום אתרים. ורד, המנהלת הקריאטיבית ובוגרת לימודי עיצוב גרפי בוויצ"ו חיפה, הייתה מהראשונים בארץ שלמדו בניית אתרים באינטרנט באופן מקצועי והיא מעידה על עצמה שהיא אוטודידקטית כפייתית ופריקית של אינטרנט, לכן זה היה טבעי שהיא תעצב אתרים.

טלי ניסתה לבסס את עצמה כעצמאית מאז שסיימה לימודי תעשייה וניהול באוניברסיטת ת"א: "חיפשתי רעיון לעסק חדש וורד הציעה את שיין. אני הייתי טכנופובית מוחלטת, לקח לי שלוש שנים להפסיק לפחד מהמחשב". ההתחלה הייתה קשה – הן קנו מחשב ב-24 תשלומים, הרימו אתרי דמה וחיכו לטלפון שיצלצל. טלי: "כשהלקוח הראשון התקשר וביקש פגישה התרגשנו וניסינו להישמע מקצועיות. משם זה כבר התגלגל הלאה".

היום אפשר לבנות אתר ב-1500 שקלים. למה להשקיע יותר?

ורד: "מי שמשלם 1500 שקלים זה בדרך כלל מישהו שהאחיין שלו כתב את הקוד והשכנה עשתה את העיצוב. לדעתי הבעיה המרכזית בשוק בארץ היא שהישראלי מנסה לקצץ פינות ובסופו של דבר מוצא את עצמו עושה את אותה עבודה פעמים: הוא ילך לחאפר בשביל לחסוך, לא יהיה מרוצה מהתוצאה ואז ילך למישהו טוב יותר לתיקונים. זו בעיה של מנטאליות ושל חוסר ידע של הלקוח לגבי מה כרוך בהקמת אתר איכותי". לטלי חשוב להסביר מה הופך אתר לאיכותי: "בעולם כבר הבינו שאתר אינטרנט הוא כלי שיווקי אדיר.

היתרון שלו על פני שאר המדיה זה שהוא ממוקד לקוח, נגיש לכולם, ואתה מחליט מהו קהל היעד - אזורי, ארצי או עולמי. אתר שבנוי לא נכון מעביר מסר לא פחות חזק מאשר אתר נכון.

אנחנו מעבירות את הלקוח שלנו כמה שלבים: זה מתחיל בשאלון היכרות שבעזרתו הלקוח מגדיר מה הוא רוצה להשיג בעזרת האתר. בשלב הבא אנחנו מבקשות אינפורמציה על החברה כדי ללמוד אותה לעומק, ואז אנחנו חוקרות את המתחרים בשוק, בעיקר בחו"ל, ומוציאות בריף מסכם. הצעד הבא הוא תכנון האתר עם הלקוח: שלב ה- information design, שזה אפיון כל מה שקשור לממשק המשתמש (למשל סרגלי ניווט); קביעה מה יקודם בדף הבית; ולבסוף אפיון העיצוב, קביעת ה- look & feel של האתר.

בשלב הבנייה אנחנו מתעסקות עם מערכות של עדכון עצמי ועושות תחקיר למילות מפתח שמתאימות למנועי החיפוש, בעיקר דברים שגוגל אוהב. אנחנו מטמיעות במערכת את הכול, מסבירות ללקוח איך להפעיל את האתר ומקבלות את אישורו. אם הוא מעוניין שהאתר יעלה על השרת שלנו, נדאג גם לתחזוקה של האתר ושל השרת".

איך תגדירו את העיצוב של שיין?

ורד: "סגנון מאופק, מינימליסטי, מדויק וכמעט לא מושפע מטרנדים. כל אתר מייצג לקוח ואת החברה שלו, לכן צריך לשמור על השפה העיצובית שלו ולוודא שהיא מסונכרנת עם המסר. משם מפתחים את המוצר ברמת המיתוג, בהתאם ללוגו ולאלמנטים הגרפים הקיימים שלו. החוכמה היא למצוא את האיזון בין הגרפיקה, התוכן והפונקציונליות. כמו כל מעצב, יש לי את הפיתוי להשתולל ולבטא את עצמי, אבל בגלל שהעיצוב שלי קלאסי ברובו, קל לי להגיע לאיזון".

מהם מקורות ההשראה שלך?

"סרטים, טיולים, ארכיטקטורה ועיצוב פנים, אומנות קלאסית ומודרנית, אנשים כמו מעצב המדיה האמריקאי הילמן קרטיס ((Hilman Curtis, מגזינים כמוHow , החיים!".

מה מייחד אתכן מהשאר?

טלי: "אנשים מגיעים אלינו קודם כל בגלל העיצוב של ורד. מעבר לזה היא גם יודעת לכתוב קוד, בניגוד לרוב המעצבים. המשמעות היא שכשהיא מעצבת היא לוקחת בחשבון את כל המגבלות הטכניות, לכן לא עוברים אצלנו סדרת סקיצות מפרכת עד שמגיעים לתוצאה הסופית, אלא עושים תיקונים מינוריים לסקיצה הראשונה. יתרון שני הוא שאנחנו נותנות ללקוח את הקוד שלו, כלומר יש לו שליטה מלאה על כל מה שהוא קיבל מאתנו והוא לא תלוי בנו. היתרון השלישי הוא החברים בקבוצה והקשר האישי שנוצר עם הלקוחות. רוב הלקוחות שלנו מקבלים יותר ממה שהם דורשים ואנחנו תמיד שמחות לייעץ לכל מי שמתקשר. החיסרון שלנו הוא שאת עצמנו אנחנו לא יודעות למכור, ואולי זה חלק מהקסם שלנו. אף איש מכירות חלקלק לא יצליח להציג אותנו נכון, והשלמנו עם זה שנישאר חברה קטנה, ביתית ואינטימית. טוב לנו ככה".

ספרו על פרויקטים אחרונים

טלי: "זמן עבודה ממוצע לפרויקט הוא חודשיים שלושה, ובשבילנו כל אתר זה בייבי. לאחרונה התעסקנו עם חברות מתחום ההי-טק והביו-טק, ועכשיו אנחנו עובדות על כמה פרויקטים בארץ ובחו"ל, ביניהם אתר ענק לחברת תכנה מאנגליה, פלוס קידום שלה בגוגל ובקמפיינים פרסומיים. פרויקט שאנחנו גאות בו במיוחד הוא בלוג אישי בנושא עיצוב פנים וארכיטקטורה. זה התחיל לפי כמה חודשים כשורד חיפשה מקום לשחרר בו את הרוח היצירתית ופתחה בלוג רגיל עם לינקים לאתרים מומלצים ברשת. מהר מאוד היא הבינה שהיא אוהבת לכתוב, אז הוספנו תכנים והעברנו את הבלוג למערכת. התחלנו עם 30 גולשים ביום, היום יש בממוצע 250 והצפי להגיע לפחות לאלף. ואנחנו בכיוון!"