שכשוך אינטימי

120 אלף שקל וגם לכם יש בריכה פרטית בגינה, על הגג או במרתף. על בריכות כאלמנט עיצובי, איים של עונג, מפלים נסתרים והרבה ספלאש

בשנים האחרונות, עם התפתחות תרבות הפנאי והנופש, המודעות הגוברת לחשיבות העיסוק בספורט והעלייה ברמת החיים, הפכו בריכות השחייה הפרטיות למחזה נפוץ מאי פעם. "מדובר בקצב גידול של 15 אחוז בשנה", אומרת מאיה רוזליס, מנהלת תחום בריכות שחייה ב"נגב", שמעריכה בכ-12 אלף את מספרן של הבריכות הפרטיות הרשומות כחוק.

החידושים הטכנולוגיים, שהביאו לירידה בעלויות ההקמה והתחזוקה ולעלייה בבטיחות השימוש בבריכה, תורמים גם הם לריבוי נקודות התכלת שצצות תחת כל עץ רענן, במדשאות של חצי דונם לפחות.

ג'יימי הרנדורנה, מנהל מחלקת הדרכה בחזי בנק ב"דיזיין סנטר", אומר כי היום ניתן למצוא בריכות לא רק בשכונות השמנת של צפון תל אביב, בכפר שמריהו או בסביון, אלא גם ברעננה, שוהם, הרצליה (לא פיתוח), מושבי השרון ואף מושבים רבים בדרום הארץ.

אי בלב בריכה

"כיום, לא רק בני האלפיון העליון בונים בריכות. גם בעלי הכנסה ממוצעת ומעלה, שכירים וגם בעלי מקצועות חופשיים יכולים להרשות לעצמם לבנות בריכה עם מקום לגינה ופינת משחקים, כל עוד יש להם שטח של לפחות 500 מ"ר (חצי דונם)".

"תכנון בריכה הוא חלק אינטגרלי מתכנונו של הבית ואלמנט דומיננטי בפיתוח הנוף והחצר", אומר האדריכל צביקה דונסקי, מ"דונסקי אדריכלים ומעצבים בע"מ". יש בריכות הממוקמות כך שהן מהוות המשך ישיר של הבית ויש בריכות הממוקמות בנפרד. כך או כך, מתקיימים יחסי גומלין חזקים בין הבית, הנוף והבריכה.

הבריכה נראית לא רק מקומת הקרקע, אלא גם מהקומה העליונה כחלק מחוויות המבט והתנועה של הדיירים. לכן, חשוב לתכנן את הבריכה יחד עם גיבוש ותכנון המערך הכולל של הבית, הפנים שלו והנוף.

הגודל המקובל לבריכת שחייה פרטית הוא 5X10 מטרים, גודל זה מאפשר שחייה של ממש. העומק המומלץ נע בין 90 ס"מ במפלס הרדוד ועד 2.40 מטרים במפלס העמוק ביותר. אם הבריכה משמשת לשחייה ואימון ספורט, ניתן להתקין מערכת מיוחדת השולחת זרמים נגדיים המגבירים את ההתנגדות תוך כדי שחייה.

דונסקי מסביר שההחלטה על הקמת בריכה צריכה להביא בחשבון תקציב, תנאי שטח והעדפות אישיות. לפני הכל, חייבים לקבל היתר בנייה מטעם הרשות המקומית. מומלץ כמובן לתכנן את הבריכה עם גורם מקצועי שמכיר את התחום: אדריכל, מהנדס, קבלן בריכות.

"ראשית", מסביר דונסקי, "צריך להחליט איפה מקימים את הבריכה, שכן החצר היא לא האפשרות היחידה, גם גג הבית ואפילו המרתף יתאימו לכך בתנאים מסוימים. חשוב להגדיר את ייעודה של הבריכה, האם היא תשמש לשחייה, למשחק או לבילוי".אם אתם מייעדים את הבריכה שלכם לבילוי במים, שכשוך ושהייה בין זרמי הג'קוזי, אפשר לשקול לבנות במרכזה מעין אי, עם או בלי צל, שיאפשר להשתרע עליו כשהמים מקיפים אתכם מכל צד. רוב הבריכות בנויות בשיפוע שנע בין 110 ס"מ ל180- ס"מ. אם בכוונתכם להשתמש בבריכה גם למשחקים, העדיפו עומק קבוע של 120-110 ס"מ. עבור הילדים תכננו גם אזורים רדודים ומבוקרים, שמאפשרים גם לקטנים לשחק בבטחה ובנוחות.

הכחול הגדול

זיכרו שככל שהבריכה צרה יותר, האפקט שלה כאלמנט מים קווי מודגש עוד יותר והאימפקט עשוי להיות יותר דרמטי מבריכה ששטחה גדול.

בריכה שבה המים נקווים לתוך אלמנט נסתר או נשפכים במפל נסתר, והיא מתלכדת עם קו האופק ואפילו עם קו הים, יוצרת מראה קסום. בריכה מסוג זה, מכונה בז'רגון המקצועי בריכת אינפיניטי (אינסוף). מראה יפה מתקבל גם כשקו המים מתלכד עם שפת הבריכה ויחד הם מהווים משטח ויזואלי אחד.

בבריכת סקימרים נוצר הפרש גובה בין פני הריצוף לפני המים. המראה מזכיר מאגר מים עמוק וחפור באבן. צורה כזו מאפשרת שימוש בסביבת ה בריכה בחומרים רגישים יותר למים, כמו עץ למשל.

האופנה האחרונה בבריכות השחייה הפרטיות מעדיפה, ברוח המזרח, בריכות כהות. בריכות שחיה ונוי כהות, נפוצות בתאילנד ובהודו. רבים מאמינים באנרגיות הטמונות במים הכהים ומתלהבים מאלמנט ההשתקפות הברור יותר בהם.

הגוונים הכהים נעים בין כחול לשחור בוהק. גם רצפת הפסיפס אופנתית מאוד ודוגמאות יפיפיות אפשר למצוא בקולקציה של "חזי בנק" ושל "נגב קרמיקה". ניתן להזמין ציור מפסיפס או איור באמצעות לייזר על גבי האריחים עצמם שנראה מקסים דרך מסך המים הצלולים.

טרנד אופנתי אחר הוא שימוש בשיש או באבן טבעית שמאפשר השתקפות מושלמת של השמיים. הטרנד הזה קיבל את השראתו מהמזרח הקרוב, מיוון העתיקה, ברוח המרחצאות הישנים. מובן שלא כל אבן מתאימה להיות בתוך בריכה ולכן יש להתייעץ עם אנשי מקצוע. את האבן ניתן לקבל בגדלים וגימורים שונים היוצרים שלמות בעיצוב הבריכה.

גם הטיח ההידראולי (טיח שמתקשה בבואו במגע עם מים והופך לחומר אטום) פופולרי היום וגם הבטון המונוליתי שנוצק במקשה אחת והוא בעל מראה אחיד. עבור בריכה שתשמש ילדים, כדאי לשקול לבחור אריחים מונעי החלקה.

כמה זה עולה לנו

אחרי או לפני שבחרתם את הריצוף המתאים ודאי תתהו כמה עולה בריכה? כמו תמיד, זה תלוי מה תרצו לכלול בו. המחירים נעים בין 100 שקל ל-500 שקל למטר רבוע, כשהקמתה של בריכה ממוצעת הוא כ-120 אלף שקל.

בנוסף, יש לתת את הדעת על מערכת טיהור מים ומערכות סינון המנקות את העלים הנושרים, חול וכדומה. יש לזכור שאלה אינן מחליפות שימוש בכימיקלים מיוחדים המסייעים לשמור על חיטוי מי הבריכה. סביב בריכת השחייה, מומלץ להתקין תעלת ניקוז שמונעת כניסה של לכלוך. על מנת שתוכלו לשכשך במים 365 ימים בשנה מומלץ להתקין גם מערכת חימום סולרי, בדומה לדוד השמש. כדאי לחשוב על כיסוי הבריכה (לשעות שאין מציל), מעקה בטיחות ופתרונות הצללה. הביאו זאת בחשבון כדי שבסופו של דבר לא תגלו שאתם טובעים בהוצאות.

ועכשיו אתם צריכים רק כובע רחב שוליים, קרם הגנה ומשקפי שמש - מוכנים ל"ספלאש" הגדול.