חמסה, חמסה, שום ארנב

כולנו רוצים להתברך במעט מזל טוב בחיינו ומי שלא סומך רק על הגורל או על רוחות השמיים רצוי לו להצטייד בקמעות שלא רק שלא נעלמים מן העולם, אלא נדמה שהם פה להישאר

מתכוננים למבחן חשוב? מחפשים אהבה? רוצים לעשות את המיליון הראשון שלכם לפני גיל 30? אין ספק שצריך לפעול, ליזום ולעבוד על מנת להצליח במשימות האלה, אך לא מעט אנשים מבקשים לקבל פוש קטן בכיוון הנכון וקצת חיזוקים חיוביים בעזרת קמע מזל, שלדעתם, יעזור להם לכבוש את הפסגה הבאה או לחילופין, ירחיק את הנאחס. נדמה שקמעות היו חלק מחיינו מאז ומעולם ולמרות שבכל תרבות מקבלים הם ביטויים שונים ומסמלים תכונות שונות, הסגולות המיוחסות להם והאמונה הבלתי מתפשרת של אנשים בהם, עוברת כחוט השני בהיסטוריה של המין האנושי.

הקמעות המוכרים לכולנו אפופים הילה מיסטית ומסתורית ועצם האמונה של רבים בכוחם מהווה כבר שנים מקור לדיונים ומחלוקות מרתקים. מקורם וסוד קסמם של הקמעות חבוי אי שם במעמקי העבר, וחלקם מלווים באמונות הזויות ואף משעשעות. כמו כן אי אפשר להתעלם מן העובדה שמה שהיה פעם נחלתם של קומץ אנשים גדלי אמונה, הפך בשנים האחרונות לטרנד אופנתי המגלגל כסף גדול.

הקמע - קווים לדמותו

קמעות נמצאים בשימוש כבר משחר ההיסטוריה, עוד מתקופת הברזל. תרבויות ודתות שונות בהן המצרים בעת העתיקה, בודהיסטים, בבלים, אינדיאנים, ערבים וגם יהודים אימצו להם קמעות בעלי משמעויות שונות. המלה קמע עשתה את הופעתה הראשונה בתלמוד הבבלי ובתלמוד הירושלמי, שם הקונטקסט הוא המשמעות של חפץ הקשור לגוף - כלומר, תפילין. אצל עמים אחרים, כאמור, אומצו קמעות שונים, תלויי תרבות ואמונה.

הקמע הוא עצם שאדם מייחס לו חשיבות קוסמית ומנסה לשאת אותו עימו בכל זמן. לקמע מיוחסות סגולות כמו שפע, הצלחה, פריון, אהבה וכמו כן אמור הוא להגן נגד כשפים ועין הרע.

במצרים העתיקה נמצאו על קברים ומומיות ציורים של עינו של הורוס, שנחשבה במיתולוגיה המצרים כסגולה להגנה וריפוי. בתחילה היו הקמעות ברוב התרבויות חפצים מהטבע להם יוחסו תכונות וסגולות מרפא, הגנה וכד'. מאוחר יותר החלו להופיע הקמעות הכתובים, שהם למעשה חפצים ועליהם כתובה ברכה. מי מאיתנו לא קיבל, קנה או מחזר בימיו איזו צלוחית מתכת עליה חרוטה ברכת הבית?

מחקרים הראו שברוב המקרים, ככל שרמת המצוקה עולה, כך האמון בקמעות גובר. ואין ספק שיש היגיון בדברים. כשאנו נתקלים במכשולים, צרות, בעיות ומכאובים, הרצון האנושי הטבעי והבסיסי ביותר הוא לנסות ולהחזיר לעצמנו שליטה על הגורל שלנו. הקמעות, או ליתר דיוק האמונה בקמעות, מסייעת בקבלת תחושה כזו של שליטה.

קמעות הם חלק בלתי נפרד מהווי של קבוצה או עם מסוים. והידע הכרוך ביצירת קמעות עבר מדור לדור. היו אלו מקורות ידע תלויי תרבות. ואותן תרבויות הביאו ליצירתם של קמעות שרבים מכם בוודאי מכירים ואף נשאתם או נושאים עמכם.

הפופולריים

נראה שאין סלון ישראלי שלא מתהדר באיזו חמסה התלויה לה לראווה ומתפקדת ככלב השמירה של יושבי הבית מפני מזל רע. החמסה, כפי שמרמז שמה, היא קמע הלקוח מתרבות האסלאם והיד הפרושה, המגנה מפני עין הרע, היא ידה של פטימה בתו של הנביא מוחמד. אצבעותיה הם למעשה חמשת עמודי האסלאם. אין ספק שהעובדה שהישראלים אימצו את הסימבול ללבם מהווה מחווה אמיתי של דיו קיום.

נושא "עין הרע" הוא פופולרי במיוחד במחוזותינו, וקמע מוכר נוסף הוא כמובן העין. נדמה שאין קמע שמבטא יותר ממנו את הרעיון שכוחו של קמע חבוי בטבעו הסימבולי. העין מסמלת את יכולתו של האדם לראות את המציאות, את התמונה הכוללת, ולרדת לעומקה של האמת. הראייה הזו היא שתביא לכך שידו תהיה על העליונה כשמזל רע יחזר לפתחו.

תלתן ארבעת העלים יעניק לכם מזל וכך גם פרסה התלויה עם קצותיה למעלה בכניסה לביתכם גם קמעות הדג, הטורקיז והסרט האדום הם להיטים בגזרת הישמרות מעין הרע. והשאלה שתשאל בהמשך היא עד כמה באמת קיימת אמונה שרירה וכנה בכוחם של הקמעות הללו?

ארנבות, תחתונים ומה שביניהם

קמעות רבים מקבלים פן הומוריסטי יותר וגם אם מתייחסים אל סגולותיהם לכאורה במלוא הרצינות, אי אפשר שלא לגחך במחשבה על האמונה שמוענקת להם. שום הוא קמע מוכר נגד עין הרע, אך קשה שלא לחייך במחשבה על אדם העונד שרשרת שום מצחינה לתפארת כשהוא מאמין בלב שלם שזו הטקטיקה הטובה ביותר להגנה מפני מזל רע.

קמע יותר "מודרני" (אם אפשר לקרוא לו כך) הוא חולצת/גרב/תחתוני המזל שאנשים מאמינים בכוחם להביא להצלחה. וכך, בכל מבחן, משחק כדורגל או משימה אחרת שרצונם לצלוח ולהצטיין בה, יעטו על עצמם המאמינים את הקמע ויתנו בו את מבטחכם. ומה עושה סטודנט בתקופת מבחנים לחוצה וצפופה? כביסה על בסיס יום יומי, יש לקוות.

אך אין ספק שאת תואר הקמע ההזוי לוקחת ב"הליכה" כף רגל של ארנב. בישראל ההיכרות טרם נעשתה, אך קמע המזל הזה, שמקורו בפולקלור אמריקני של מאגיה שחורה, הוא למעשה הגרסה האמריקאית לחמסה, מבחינת פופולריות ומוניטין.

יחסית לקמע עממי למדי, כף הרגל צריכה לעמוד בקריטריונים מאוד נוקשים והם:
א. חייבת להיות זו כף רגל שמאלית של ארנב.
ב. הארנב לא יכול להיות כל ארנב. רק ארנב שנורה או נלכד בבית קברות, יעשה את העבודה.
ג. יש שגורסים שהלכידה חייבת להתבצע כשהירח במיקום מאוד מסוים באטמוספירהף ובין אסכולת הירח המלא לאסכולת הירח החדש מתנהל ויכוח.
ד. יש שאומרים שעל הארנב להילכד ביום שישי או ביום שישי גשום או ביום השישי ה-13.
ה. כשצדים את הארנב האומלל יש להשתמש בכדור כסוף.
ו. יש להוריד את כף רגלו כשהוא עדיין בחיים.

כל התנאים הללו, מזעזעים ולא הומאניים ככל שיהיו, צריכים להתקיים על מנת שהקמע יעבוד. בארה"ב מדובר בחפץ נפוץ, וכפות הרגליים הללו מיובשות ומשומרות ואנשים מסתובבים איתם בכיס. ישנם המון חיקויים סינתטיים שניתן למצוא, לפעמים בצורת מחזיק מפתחות, מה שמעלה את השאלה, האם הקמע באמת צריך לעמוד בכל התנאים הקשים שהזכרנו? או שמספיקה האמונה שאותה חתיכת פרווה מזויפת היא בעלת כוחות סגולה דומים לאלו של הדבר האמיתי?

טרנד נולד

אתם יכולים להאשים את מדונה או את בריטני, אבל לא משנה איך מסתכלים על זה, רוחניות הפכה בשנים האחרונות לטרנדית וממוסחרת. תורת הקבלה שהפכה לפייבוריטית בקרב סלבריטאים ומגמה רוחנית כללית שסוחפת את כל המי ומי של הוליווד, הביאו לכך שגם הקמעות שלרבים מהם משמעות מיסטית עמוקה, הפכו לפריט אופנתי נחשק. לעתים, מבלי שהחושקים בו יבינו את המשמעויות והסגולות המיוחסות לו.

הסרטים האדומים שכל אחד מאיתנו מכיר מילדותו כאן בישראל הפכו ללהיט היסטרי בקרב כוכבים כמו אשטון קוצ'ר, לינדזי לוהן ופריס הילטון ומחיר של סרט כזה בארה"ב מגיע ל-26 דולר. ספק אם החבר'ה האלה יודעים מה מסמל החוט האדום. נדמה שההתמסחרות שללה מהקמעות הרבה מחשיבותם הרוחנית ומיתגה אותם, כפי שהוליווד כל כך אוהבת לעשות.

לכל המפקפקים בכוחם של קמעות, יש טיעון שקשה להתעלם מחוזקו. האם הדברים שאנו מבקשים לעצמנו בעזרתם של הקמעות- ריפוי, שפע, זוגיות, הצלחה, פריון וכד'. האם היו מתרחשים ומתממשים גם ללא נוכחותו של הקמע בחיינו? או שמא רק עצם האמונה בו מעניקה לנו את הכוח להביא בסופו של דבר לשינוי המיוחל?

אין לזלזל בקמעות וגם הספקניים ביותר פונים אליהם מפעם לפעם ברגעי משבר ושבירה. אך השאלה המועלית היא מעניינת וחשובה בעיקר לאור תרבות המסחור המסמאת עיניים שנקשרת כיום לקמעות. איש באמונתו יחיה, אומרים, אז אולי כדאי לנסות להאמין יותר בעצמנו, יכול להיות שנגלה שאנחנו הקמע בעל הכוחות והסגולות החזקים ביותר.