לנשים בלבד

קורס פסיכומטרי לנשים בלבד מעלה את השאלה האם נשים צריכות כיתה טיפולית: אז תסבירו לנו שוב, והפעם לאט

זוכרים את ימי האופל בהם שלטו הספייס גירלז במחוזותינו והנחילו לנו את מורשת ה-girl power? ובכן, הזוועה הזו מאחורינו אך התחושה שנשים זקוקות לדרבון אינסופי על מנת להאמין בעצמן ולחוש טוב בעורן, שרירה וקיימת, כך נראה.

קורס חדש מציע לנשים את האופציה ללמוד לקראת הבחינה הפסיכומטרית באטמוספרה שהיא על טהרת הנשיות. מעניין לגלות שהם לא לבד. קיימים היום לא מעט קורסים וסדנאות שמיועדים "לנשים בלבד". האם ה"אחווה" הפמיניסטית הזו עוזרת לנשים להתקדם או שמא מנציחה היא סטריאוטיפים ומשיגה את המטרה ההפוכה? ולמה בדיוק מישהו חושב שנשים צריכות ללמוד לפסיכומטרי (או לכל דבר אחר) בהיעדר נוכחות גברית? האם יש לנו צרכים מיוחדים? האם אנחנו כיתה טיפולית?

הנשים מעכבות את הגברים?

ובכן, לא צריך לעבור פסיכומטרי כדי להבין את הקונספט: היוזמה החלה במכללות חרדיות ודתיות שם ביקשו לעודד השתלבות של נשים במקצועות טכנולוגיים. עד כאן טוב ויפה. נראה שקיימת מודעות לבעייתיות ולמגבלות עימן מתמודדות נשים בחברה החרדית, ועבור האוכלוסייה הספציפית הזו, מדובר ביוזמה מבורכת. אבל האם נכון להעתיק את הפורמולה הזו לכלל הציבור הנשי והאם זה יעיל?

בחברת THE EZ WAY, המפעילה את קורס הפסיכומטרי, מאמינים שגברים מבינים את החומר באמצעות זכירה ושינון בעוד נשים צריכות להבין את המשמעות וההיגיון מאחורי כל נוסחה על מנת לרדת לעומקה. האמנם? או האם זוהי דרך דיפלומטית לרמוז שנשים זקוקות ליחס מיוחד והעובדה שהן שואלות הרבה שאלות עשויה, רחמנא לצלן, לעכב את הגברים מהירי תפיסה שיישבו עימן בכיתה?

זה עולם של גברים

אין עוררין על העובדה שגברים ונשים שונים אלה מאלה ביותר ממובן אחד, ולעיתים הם גם מגלים צרכים שונים ויכולות שונות. אך נשאלת השאלה: מהי התרומה של קורסים וסדנאות שמכוונים לקהל נשי בלבד וכיצד אלו מסייעים לנשים? חיפוש אינטרנטי מהיר, בארץ ובעולם, העלה המוני קורסים שקהל היעד הבלעדי שלהם הוא בנות המין היפה. התופעה נרחבת במיוחד בקורסים בתחומי האינטרנט, הטכנולוגיה והמחשוב - תחומים אשר נחשבו במשך שנים לגבריים. המטרה המוצהרת העומדת מאחורי יצירתם של קורסים כאלו היא לאפשר לנשים לחדור לאותם תחומים ולעשות זאת תוך סיפוק סביבה נשית תומכת.

מדובר בפספוס מוחלט של היעד והשגת מטרה הפוכה בתכלית. האם נשים צריכות שיגנו עליהם מהגברים שמסתובבים בעולם או שמא הן צריכות לצאת מהסטריאוטיפיזציה לגבי נשים וטכנולוגיה וליידע את הגברים בסביבתן שהם יכולים להשליך את הסטיגמות לפח? בואו נודה על האמת, הניסיון לגונן על נשים ולגרום להן להרגיש כביכול בטוחות יותר, יכול בסופו של יום לעבוד לרעתן בהתמודדויות בעולם האמיתי, בו גברים לוקחים ותמיד ייקחו חלק אינטגרלי.

קידום עצמי ביקום דמיוני

תחום פופולרי נוסף בעולם סדנאות הנשים הוא מיתוג עצמי. המטרה היא לענות על צורך (שכנראה מישהו החליט שקיים) של נשים ללמוד כיצד לשווק, להגדיר ולקדם את עצמן. ואכן, אין ספק שאישה שחשה חוסר בטחון לגבי עמדותיה או מעמדה במקום העבודה, העולם העסקי ושאר ירקות, יכולה להיעזר בסדנה מסוג זה. אך שוב, ההיגיון עובד כאן בצורה הפוכה וכמעט מקוממת. נשים אכן צריכות לקבל כלים שיאפשרו להן לקדם את עצמן, אך היכן הן זקוקות להם? האם בכיתת מתנ"ס ממוזגת כשהן יושבות במעגל עם נשים אחרות שנמצאות שם לאותה מטרה? או האם הכלים הללו יקבלו יישום בשטח כשהן יתחרו על משרה או על קידום במקום עבודתן? ומי יהיו שם להתחרות מולן? גברים. באילו בוסים או בעלי שררה הן עשויות להיתקל? גברים. וממש כמו אימוני נשיקות על הכרית בחטיבת הביניים, קורסים שמחזקים נשים בעזרת ובחברת נשים לא מהווים הבנה אמיתית לאימון על "רטוב".

ולחשוב שפעם היינו רק נהגות גרועות

הסביבה התומכת היא למעשה קונסטרוקציה של עולם שאינו קיים מחוץ לכיתת הקורס. ההפרדה המלאכותית בין נשים לגברים נוסכת אולי בטחון במשתתפות מאחר והן אינן חשות את ה"איום" הגברי ומוקפות בלגיטימציה, אך האם לא זוהי הבעייתיות אותה מנסים לפתור דורות של פמיניסטיות? ייתכן שהבידוד הזה דווקא משעתק את הפחדים שיש לנשים הללו מהתמודדות מול גברים, במקום לאפשר להן לחוות, בתוך הסדנאות, את מה שיחוו כשהתיאוריה תהפוך למציאות שרירה. ומה שהן יחוו זהו עולם בו נשים אינן מבודדות במובלעת, אלא אם כן הן תלמידות אולפנה.

בעולם של קואוצ'ינג, מודעות עצמית, חיבור לילד הפנימי שבך ועוד מיני ירקות, קל ללכת לאיבוד בסלט האופציות. מצד אחד מדברים על טשטוש כמעט מוחלט בין גברים לנשים, אך בה בעת קיים אינטרס לבצע את ההפרדה המלאכותית הזו. תופעת ה-women only שצצה לה כפטריות אחרי הגשם צריכה אולי להדאיג את מי שלחמו ולוחמים למען שוויון אמיתי. "נשים בלבד"- רק במופעי צ'יפנדיילז.