הצל שלי ואני

אמנם לא תצאו איתו לדרך, אבל בהחלט תתפננו איתו בבית: הווילון האולטימטיבי בלי לקום מהכורסה<BR>

"צריך לסגור את התריסים של החלון אחר הצהריים/ שהשמש לא תשרוף את הכורסה/ ולהסיט בעדינות את הווילון תמיד בשתי ידיים/ ולראות אם הפינולה מכוסה/ צריך לשמור על הבית שלי"
(יאיר רוזנבלום)

וילונות הם כבר מזמן לא רק עניין של הסתרה וכיסוי. מדובר בפריט עיצובי לכל דבר שמשפיע באופן ישיר על מראה החדר ועל האווירה בו. בבנייה של היום, לכל בית יש חלון בגודל וצורה שונים ואפילו באותו הבית אפשר למצוא כמה חלונות הדורשים התאמה מיוחדת כל אחד.

מגוון החלונות, שלכל אחד מהם מנגנון פתיחה וסגירה משלו, הכריח את מעצבי הווילונות לשנס מותניים ולמצוא פתרונות שיתאימו לסוגים הפתחים השונים, לגדלם וצורתם. ואכן, קל לראות שמגוון הוילונות ופתרונות ההצללה הולך וגדל מעונה לעונה. לקראת הקיץ והשמש שמכה מכל עבר, כדאי להציץ ולראות מה מסתתר מאחורי הווילונות החדשים.

סיפורי בדים

אם תציצו תגלה שמה שמסתתר מתחת זו פשוט שכבה נוספת של בד. כי המילה האחרונה בעולם הווילונות היא שתי שכבות בדים במשחק שקיפויות. הרעיון הוא "לייט קונטרול", מסביר אבי ברוך מ"אורגון". וילונות שמסננים את האור ומאפשרים לראות דרכם החוצה, וכשרוצים, אפשר בעזרתם לאטום לגמרי את החדר".

בסדרת הווילונות החדשה המגיעה בשתי שכבות אפשר למצוא וילונות רומאיים, וילונות הסטה ווילונות גלילה. כולם עשויים שתי שכבות: שכבה אחת כהה ועליה שכבה בהירה, חצי שקופה. שתי היחידות יכולות להיאסף יחדיו וכל אחת מהן יכולה להיפתח על פי הצורך, בהתאם לשעות היום.
אם רוצים הצללה, פורשים שכבה חצי שקופה, ואם רוצים האפלה מוחלטת, פורשים מתחתיה את השכבה הכהה-אטומה. "היתרון הוא שמוצר אחד יכול לבצע את שתי הפעולות", מסביר ברוך.

פטנט אחר שמאפשר לכם לשלוט על כמות האור הנכנסת לחדר הוא תריסי העץ. הדגמים החדשים שמיוצרי היום עוברים טיפול המאפשר להם לעמוד בשמש ישירה מבלי לדהות. הם קלים לתחזוקה בעזרת ניקוי פשוט וניתן לראות דרכם מבלי להיראות אם מכוונים את השלבים לזווית הנכונה.

כשבאים לבחור וילון צריך להביא בחשבון שיקולים עיצוביים כמו מראה החלל והריהוט, צבעים וסגנון. בשלב הבא כדאי לבדוק את כיוון החלון על מנת לתת מענה לצרכים הפרקטיים.

על מנת לסנן חלק מהאור בחלון שדרכו חודרת שמש חזקה המפריעה בשעות מסוימות, כדאי לבחור בתריסי עץ או בווילונות בד בשתי שכבות עם בטנה, שעוצרת את הקרניים ושומרת על הבד מפני דהייה. לחלונות צפוניים שבהם כמות האור אינה ישירה, כדאי לבחור וילון מסגנון הלייט קונטרול שתורם מאוד מבחינה עיצובית ומסנן את האור במידה.

וילון מוסיף המון

הווילונות הפופולריים ביותר כיום הם וילונות בגוונים סולידיים כגון קרם ופשתן. לפעמים כדאי דווקא לבחור וילון שייתן כתם של צבע על רקע ריהוט שמרני. אם החדר שלכם מעוצב בסגנון היי-טקי, מומלץ לכם לבחור בדים במרקם עשיר העשויים מחומרים מבריקים במעט, כדי שישלימו את מראה החדר וישתלבו עם הריהוט הקיים. ככלל, מומלץ להתאים את צבע הווילון לצבעים השולטים בחדר על מנת להשלים את המראה הכולל, או להתאימו לפריט מרכזי בחדר.

אם בחרתם בוילון בהיר וחלק, אפשר להכניס בו חיים על ידי הוספה וקישוט בעזרת סיכות או אביזרים צבעוניים כגון: פרחים, פרפרים וכיו"ב.

עיצוב בדי הווילונות מושפע, כמו כל עולם העיצוב ממחוזות שונים ומתקופות היסטוריות שונות. ב"שכטר בדי ריפוד, וילונות ודקורציה לבית" מציגים קולקציה חדשה מבית הספרדי Gaston y Daniella. ההשראה לווילונות ולבדים בקולקציה מגיעה דווקא מסגנונות יפניים רחוקים ומתקופה הרוקוקו הרחוקה. שם אפשר למצוא וילונות עשויים בדים משולבים ואריגות של חוטי זהב, שבעזרתם מתקבלים דוגמאות מרהיבות של עלי שלכת, צורות גיאומטריות, הדפסים בשילובי צבעים וגוונים, בדים שקופים ושקופים חלקית.

ויהי חושך

לכל הווילונות ניתן לבחור גימורים מיוחדים וסוגי תלייה שונים: תלייה על מוט, על ווים, לולאות וכיוצא בזה. ניתן להוסיף טאץ' של קישוט עם פרנזים, חבלים וקריסטלים שונים.

המילה האחרונה בתחום הווילונות הם המנגנונים החשמליים. בשנים האחרונות נכנסו המנגנונים גם לבתים הפרטיים, הם נסתרים וניתן להרכיב אותם לכל וילון בכל גודל וצורה. מרגע שהתקנתם מנגנון חשמלי, יתבצעו ההורדה והקיפול של הווילונות בלחיצת כפתור השלט.

זה אמנם מוסיף לכם לוח ליחידת הבקרה של הטלוויזיה-די.וי.די–מזגן, אבל זה מאפשר לכם לשלוט על החלון ועל כמות האור, בלי לקום מהכורסה.

החלון והווילון

כיצד תבחרו וילון לחלון?
* בעת לקיחת מידות לווילון יש להתייחס למידות מפתח החלון ולהוסיף 10 ס"מ נוספים, כדי שפרופיל החלון לא יבצבץ מבעד לווילון.
* לחדר שבו ריהוט מעץ, מומלץ לבחור במוט עשוי עץ בצבע ובגוון הזהה לרהיטים.
* כשבוחרים וילון ארוך המגיע כמעט עד לרצפת החדר, יש להביא בחשבון שתהיה לו נוכחות מרכזית ובולטת בחדר.
* אם תולים את הווילון בסמוך לרהיטים, מומלץ לקצר אותו בהתאם לגובה הרהיט.
* אם בחרתם בווילון המופעל על ידי מנגנון, יש לוודא כי הוא מיוצר בחברה אמינה ומוכרת הנותנת אחריות למוצר, שירות תיקונים ואחזקה.