משהו קטן לכולם

מרכז המבקרים רמון מספק את תאוותם של כל המבקרים: משפחות, זוגות, חובבי גיאולוגיה וארכיאולוגיה, אוהבי החי והצומח, המכורים לנוף המדברי וטיילי הקמפינג

מרכז המבקרים של רשות הטבע והגנים ממוקם על שפת מצוקו של המכתש הגדול בעולם- מכתש רמון. חוויית הביקור כוללת מסלול תצוגה שלאורכו "חלונות הצצה" הממחישים את מרכיביו השונים של האזור- גיאוגרפיה, גיאולוגיה, היסטוריה, חי וצומח. במצפור הגג יש שעון שמש ייחודי מסוגו בעולם, המאפשר כמה תצפיות על השמש ועל תנועת כדור הארץ.

הביקור בקריית פארק הרמון מתאים לכולם. נתחיל בחובבי הארכיאולוגיה – אלה ימצאו במקום עדויות להתיישבות האנושית הענפה שהתקיימה באזור לאורך ההיסטוריה: החל משרידים של מחנות ציידים קדמונים מלפני 50,000 שנה, דרך רשת המצודות והיישובים שנבנו בתקופה הישראלית (המאה ה-11 או המאה ה-10 לפסה"נ) והערים הנבטיות המשגשגות לאורך "דרך הבשמים" (המאה ה-4 לפסה"נ), ועד לממצאים נוצריים מן התקופה הביזנטית (מאות 4-6 לספה"נ). בגן הארכיאולוגי מוצבות שש תחנות המשחזרות מבנים מתקופות קדומות בנגב. הכניסה אל הגן חופשית.

חובבי הגיאולוגיה ימצאו את מכתש רמון כגן עדן להבנת תהליכים גיאולוגיים בזכות תהליכי הסחיפה שהתרחשו במקום. תהליכים אלו הסירו את השכבות העליונות של קמר רמון, חדרו עמוק אל לב האדמה וקרעו אשנב המאפשר הצצה לעומק שכבות הסלע. מומלץ לבקר ב"מנסרה", בדייקים בנחל ארדון וב"קיר האמוניטים". בגן הגיאולוגי קיימות מספר פינות תצוגה הכוללות מנסרות בזלת, סלע עם מאובנים ותצורת סלע הקרויה "קונגלומרט ערוד".

חובבי החי והצומח בודאי יתרשמו משפע הצמחייה ובעלי החיים באזור הרמון: מעיינות המדבר וההבדלים שבין תנאי האקלים בראש רכס רמון לעומת אלה הקיימים בקרקעית המכתש, הופכים את הצמחייה למגוונת ולעשירה ביותר מבין כל האזורים המדבריים בישראל. הודות לגודלו של מכתש רמון, בידודו ושמירת הטבע הקפדנית המתנהלת בו, בחרה הרשות לשמירת הטבע והגנים הלאומיים להשיב אל נופיו בעלי חיים שנכחדו מנופי הנגב, כמו הפרא (חמור בר) והיעל הנובי. מלבדם נמצאים בהר הנגב גם נמרים, צבועים, זאבים, שועלים ורבים נוספים.

במרכז "חי רמון" אפשר להתרשם מהמערכת האקולוגית המיוחדת של המקום ולפגוש את בעלי החיים הנדירים המתקיימים בתנאים הקשים. במוקד הזואולוגי מוצגים כ-40 מינים של בעלי מכרסמים וזוחלים מדבריים, בפינות מחייה המדמות את סביבת מחייתן הטבעית. המוקד מוקף בגן בוטני-אקולוגי שבו מיוצגים שישה בתי גידול אופייניים לאזור.

אטרקציות נוספות: משחק חידות בלשי למשפחות במרכז המבקרים ובחי רמון; פעילות יצירה מחומרים טבעיים לכל הגילים במרכז יצירמון; חניון לילה בארות ובו משטחי לינה לאוהלים, שירותים, שולחנות וספסלים, פינות צל, פינת בישול, אוהל אירוח בדואי ועוד; תחנת מידע אזורית; מרפסת תצפית; חנות מזכרות ומסעדה.

מקום: מרכז מבקרים מצפה רמון.
משך הסיור: שעה - יום.
איך מגיעים: מכביש 40 בקטע שבין באר שבע לאילת. בכניסה למצפה רמון, על פי השילוט.
שעות פתיחה: 08:00-16:00.
מחיר: מרכז מבקרים - 23 שקלים למבוגר, 12 שקלים לילד. חי רמון - 12 שקלים לילד, 6 שקלים לילד.כרטיס משולב חי רמון + מרכז המבקרים: 28 שקלים למבוגר, 14 שקלים לילד. חינם למחזיקי כרטיס מטמון של רשות הטבע והגנים.
גישה לנכים: הביקור במרכז המבקרים מותאם לכל סוגי המוגבלים. בחניון לילה שבשטח המכתש יש מתקנים לרווחת המבקרים כולל לנכים ולמוגבלים.