השתנה לי השולחן

קצב החיים המודרני גדוש מעברים, תהפוכות ושינויים. עולם העיצוב לא נותר מאחור ומתאים עצמו גם על ידי מוצרים רב תכליתיים וניידים המאפשרים שינוי תמידי בחלל

כמו ריצת מרתון נצחית, בני האדם בעידן המודרני קופצים משלב לשלב, צוברים חוויות, משדרגים מכוניות, מחליפים דירות או לפחות מעדכנים את חלל המחיה הנוכחי מדי עונה או כל עת שטרנד חדש או קולקציה טרייה פולשים לעולמם. הבית של שנות האלפיים מתאים את עצמו למשתמש הנמרץ עם חללים מתחלפים, רהיטים הנתונים בתזוזה תמידית, מחיצות נעות ודינאמיות חזותית היוצרת בית אנרגטי ופעלתני, מעניין ומקורי, שלא נופל אל תוך ניוון או שגרה משמימה, אלא להפך, שומר על ניידות והתחדשות מתמדת.

היפ הופ ודלתות הזזה

פרופ' אריה סיוון, ראש החוג לעיצוב פנים במסלול האקדמי המכללה למינהל, מסביר שבשנים האחרונות החללים הפכו לדינאמיים יותר מבחינה גיאומטרית ושימוש באלמנטים ארכיטקטוניים שונים מדגישים את זרימת החלל. כך למשל ניתן לראות בתים בהם קיר ניצב ביחס לקירות שאינם ניצבים, קירות מקומרים וצורות לא מישוריות ביחס לצורות מישוריות. סיוון מסביר שהדינאמיות החללית היא תוצאה ישירה של התרבות והמציאות החברתית בה אנו חיים. "החללים הפכו לדינאמיים בשל התרבות הדינאמית המאפיינת את הסגנון העכשווי שמייצגיה הם האינטרנט ותרבות הההיפ הופ. ארכיטקטורה היא ביטוי של חברה וצרכים חברתיים והיא לא יכולה להישאר מאחור".

חלל דינאמי מדומה לזיקית המשתנה בהתאם למקום הימצאה. החלל הדינאמי ממציא את עצמו מחדש לפי גחמות המעצב או בהתאם צרכי המשתמש. הגמישות של החלל למעשה מאפשרת את שינויו בקלות רבה. לדברי סיוון, "החלל העכשווי ניתן לשינוי כך שבעת אחת ישבו בו שישה אנשים לשיחה, ולאחר שינויים קלים של הזזת רהיטים באותו החלל ניתן יהיה לקיים בחלל מסיבה רבת משתתפים". אחד היתרונות הבולטים של דינאמיות בחלל הוא המרווח שהיא מייצרת. "באופן מעשי, ככל שחללי המגורים הופכים לקטנים יותר, כך הדינאמיות נותנת תשובה לצמצום במקום ומעניקה אשליה של מרחב וגודל".

שני פרצופים לספה אחת

הרהיטים המעוצבים לפי התפיסה הדינאמית יתוכננו לרוב על גלגלים או בצורה שמאפשרת הנעה פשוטה. כמו כן, הדינאמיות במהות הרהיטים תתבטא בפונקציונאליות רב שימושית. כך פתרונות עיצוב דינאמיים יהיו שילוב רהיטים דו פונקציונאליים, כגון ספה ההופכת למיטה, או מיטה מוחבאת בקיר כארון, או שימוש בגלגלים המאפשרים הזזת רהיטים. הרהיטים הדו פונקציונאליים מאפשרים חסכון במקום ושינוי מראה החלל לפי הצורך והטעם.

בבית המודרני גם חדרים לא נכנסים עוד תחת הקטיגוריות הישנות והקבועות מראש. חדר השינה יכול להיות סלון והסלון חדר שינה, ניתן לארח גם במטבח וישנם יותר ויותר בתים הבנוייים בשיטה המשרדית של ה"אופן ספייס", בו החללים מופרדים לעיתים רק על ידי מחיצות ניידות. "בבית המודרני", מסביר סיוון, "הרהיטים משתנים כל הזמן, כי עלותם מצדיקה זאת. אין יותר ציפייה להעביר רהיט מאב לבן כמו שהיה פעם. הדינאמיות מחוזקת גם בזכות הקידמה כך שניתן להפוך זכוכית שקופה לאטומה על ידי זרם חשמלי או להשתמש בתמונה להסתרת מסך הפלזמה כשזה לא נמצא בשימוש".

טיפים להגדלת החלל הדינאמי

- פריטים שקופים ייצרו תנועה ויגדילו את החלל. מחיצות שקופות יצרו הפרדה מלאכותית אך כמעט בלתי נראית לעין בין החדרים וכך גם רהיטים שקופים לא יפגעו בזרימה הטבעית של החלל.
- אלמנטים עגולים לעומת קווים ישרים או מרובעים יתרמו לדינאמיות ולכן כדאי להרבות בשולחנות עגולים, פתחים עגולים ואפילו גופי תאורה עגולים.
- מומלץ להשתמש בפריטים שנראים תלושים ואינם מקובעים לחלל, כמו מדפים "מרחפים" המקובעים רק מצד אחד לקיר אך אינם חלק אינטגרלי מספרייה.
- גוונים בהירים תורמים אף הם לתחושת הדינאמיות וכדי ליצור דינאמיות על ידי צבעים כדאי לשלב אריחים בצבעים שונים, להיעזר ברצפת פסיפס או לייחד לכל חדר בבית גוון שונה שיבליט את התחלופה בין החדרים.