הרחבת חללים

להנות מחלל מרווח בדירה עירונית נדמה כמשאלת לב בלתי ניתנת להגשמה. אבל גם חללים קטנים יכולים להפוך למרווחים יותר, או לפחות להיראות גדולים יותר עם מספר שינויים קלים. כל הטיפים

חלל הוא מצרך נדיר במחוזותינו. מרבית הדירות באזור המרכז סובלות ממימדים קטנים וגם בבתים גדולים יחסית בפריפריה החללים עמוסים בחפצים, צפופים מלהכיל אפילו את הדיירים ורחוקים מלספק מרחב אמיתי לנשימה. אולם אין צורך להחליף בית כדי לזכות בחלל גדול יותר. על ידי שלל מניפולציות עיצוביות ניתן ליצור אשליה של מרחב גדול יותר מכפי שהוא באמת ותחושה נעימה של חופש מחיה.

איריס פישר, אדריכלית פנים, מסבירה שמדובר בהרחבה של חלל אחד על חשבון השני או "על הגדלה אופטית שתרומתה עצומה". לפי פישר, הדרך הנפוצה כיום להגדלת החלל היא יצירת מרחב אחד הכולל את המטבח וחדר המגורים ולעתים מכיל רק קיר נמוך או נישה דקורטיבית המפרידים את חלקי החלל. "סגנון החיים שלנו כעם ים תיכוני, בלי סודות או משהו להסתיר מאפשר את הפתיחות הזו, אשר לה תרומה אסתטית המאפשרת יצירת חלל גדול ומאוורר וגם תרומה חברתית: המארחים אינם מבודדים מאורחיהם והאב או האם שמטגנים שניצלים יכולים בה בעת להשגיח ולהיות בקשר עין עם ילדיהם".

אשליה אופטית

הגדלה משמעותית לחלל יכולה להיווצר, מסבירה פישר, על ידי יצירת פתחים גדולים ומוארים מהבית החוצה על ידי תריסים נגררים או חשמליים בכיסים בקירות. "העין האנושית אינה מפרידה בתפיסה בין פנים לחוץ ומתרגמת את החלל לאחד. לא אחת אני מייעצת ללקוחותיי גם אם הנוף הנשקף מהחלון אינו טוסקנה, תמיד תתקינו זכוכית שקופה, השקיפות יוצרת תחושה של חלל גדול יותר".

פישר ממליצה גם על יצירת חלונות שקועים. "ברוב המקרים, בעיקר כשמדובר בבית, ניתן על ידי יציקת בטון פשוטה, למקם חלונות שקועים, פרט זה יוצר הגדלה אופטית משמעותית והחלון מכפיל את ערכו האסתטי, הדבר נכון הן לפרופיל אלומיניום והן לפרופיל ברזל".

טריק שימושי נוסף להרחבת החלל יושג על ידי שימוש במראות, בעיקר במסדרונות או חדרי אמבטיה. "כשהחלל מוגבל במידותיו, מראה גדולה מכפילה את גודל החדר", אומרת פישר וממליצה על אפקט דומה שנותנת ויטרינה שקופה בחדר למיקום בשטחים שסובלים מצפיפות או דוחק.

אפקט הגוון

בכוחו של הגוון להעניק אשליה של גודל. גלית אבינועם, אדריכלית פנים, מסבירה שניתן ליצור אשליה של חלל גדול על ידי שימוש בגוונים בהירים. כמו כן, שימוש באותו הגוון לכמה פונקציות ביחד ייצור אשליה של מסה קטנה יותר. "ברוב המטבחים, למשל, המקרר נראה כמעט מפלצתי בחלל בשל גודלו וגובהו, אך אם נשתמש באותו הגוון לכל המכשירים החשמליים במטבח, נוכל ליצור סדר בעיניים, וכך אשליה של חלל גדול יותר". אבינועם ממליצה על שימוש בגוון בהיר גם לריצוף, לפונקציות האיכסון השונות בבית, ולהשתמש באותו הגוון גם לקירות, כדי לייצר את האפקט המבוקש של מרחב

יחי ההפרדה

רצוי ליצור סידור ריהוט מרווח בבית ולהימנע מדחיסת פריטים אל תוך החלל. כמו כן, כדאי למקם ריהוט וחפצים במרווחים אחד מהשני וכך תיווצר אשליה של גודל. אבינועם ממליצה להמנע מרכישת ספות גדולות מדי או בעלות מסה גדולה עבור חלל קטן. "בסלון קטן עדיף למקם ספה של שניים בלבד והדום נמוך, שתורם לתחושה פתוחה ואוורירית, במקום למקם מערכת סלונית גדולה של 2+3, שיוצרת אוירה כבדה ודחוסה".

סיפוחים

פישר ממליצה על סיפוח שטחים "מתים" אל תוך החלל. "הדוגמה הקלאסית היא מרפסת השירות הידועה. לעתים קרובות, ניתן לספח את מרפסת השרות ולהעביר את מכונת הכביסה והמייבש לאחד מחדרי האמבטיה. ביטול מרפסת השירות מאפשר לרוב את הגדלת המטבח וחדרי האמבטיה. שטחים נוספים הניתנים לסיפוח הם נפטיו או נחניה המקורה בבית".