עצמאי בחלל

מגמת בולטת בעיצוב היא הפרדת רהיטים ופינות בחלל המעוצב. העיצוב מדגיש את השוני בין הפריטים המרכיבים את החלל, וכל פינה מקבלת סגנון ועיצוב עצמאי משלה

עולם העיצוב מכריז עצמאות. רהיטים בסגנון 'פרי סטנדינג', פינות נפרדות מהמרחב הכולל, חלל בתוך חלל ופריטים נוספים נלחמים על אור הזרקורים כדי לייחד את עצמם. אחרי שתקופה ארוכה שלטה במחוזות העיצוב מסורת הטוטאלוק וכמעט כל פריט הותאם ליתר הפריטים בבית בקו סגנוני אחיד, נפתחה מגמה הפוכה כשבמרכזה העמדת פריטים בנפרד ובידולם בחלל השלם. הבית העכשווי גדוש הרהיטים הפך תוך תקופה קצרה להיכל שבו פריט מסוגל לכהן כבעל ישות עצמאית מהחלל אליו הוא משתייך.

הפרדה חללית

הבית נתפס בדרך כלל כיחידה המכילה בתוכה פרטים, אולם לכל חדר בחלל השלם תפקיד משל עצמו או משמעות אחרת. כך למשל, הסלון מיועד לאירוח וחדר השינה הוא היכל האינטימיות. לכן גם עיצובי החדרים שונים לעיתים זה מזה. כדי לבדל את החדרים זה מזה, כדאי לעצב כל חדר בדרך שונה, אם על ידי שוני בגוונים, אופי הריהוט, הסגנון הנבחר ועוד. כך כל חדר יזכה בעצמאות משלו, ויעניק לדייר חווית מחייה אחרת. כדי לקשור בין החללים ולא לנתק אותם האחד מהשני לחלוטין, ניתן לשלב בכל חדר מוטיב חוזר, דוגמת גוון שיחזור על עצמו, וילון מסוג אחיד או אפילו ציור קיר שיחזור בכל החדרים.

פרי סטנדינג

מגמה מובילה כיום בעולם העיצוב מעניקה לחפצים מהות עצמאית ולכן מנתקת אותם מאמצעי עזר או תמיכה. מגמה זו מכונה פרי-סטנדינג והכוונה היא לפריטים שעומדים בכוחות עצמם או לפחות נראים כך כלפי חוץ. כמו למשל, אמבטיה שאינה צמודה לקיר ונשענת על רגליים, מדפים מרחפים שנראים תלושים באוויר, גופי תאורה תלויים שמערכת החיווט שלהם מוסתרת או פריטי עיצוב שאינם חלק מסט כמו ספות שונות ממערכות ישיבה שונות.

יחידות נפרדות

בתים רבים מגיעים קומפלקט עם יחידות דיור נפרדות סמוכות לבית או ממוקמות בקומה התחתונה שלו. בבתים אחרים מתעורר צורך לעיתים ליצור יחידות פרטיות לשיכון דייר נוסף, לנער מתבגר או ליצירת יחידת הורים נפרדת.

האדריכלית גלית אבינועם מסבירה ש"ראשית יש לדאוג לכניסות נפרדות לחללים השונים, בין אם מדובר במשרד או סטודיו הממוקם בבית, ובין אם מדובר ביחידה לילד מתבגר, או הורה מבוגר. אם אין אפשרות ליצור כניסה נפרדת לחלוטין, יש למקם את הכניסה ליחידה כמה שיותר קרוב לדלת הכניסה, על מנת שהדייר לא יתחכך יתר על המידה בשאר דיירי הבית. הכניסה הפרטית מאפשרת לדייר/למבקר פרטיות בכניסתו ויציאתו מהבית". לפי אבינועם כדאי לכלול בתוך היחידה את כל הפונקציות החשובות בחלל למגורים כגון: חדר רחצה, חלל איכסון, חלל לשינה ומטבחון קטן שיכלול מכשור חשמלי בסיסי כמקרר קטן ותנור.

עיצוב היחידה הנפרדת יכול להיות אינטגרלי לבית, או לקבל את האמירה העיצובית של המתגורר, שיכולה אף להתריס נגד החלל המכיל אותה. אבינועם מספרת ש"בבתים רבים אני יוצרת חרכי הצצה בין הכניסות הנפרדות, כך שגם כשיש כניסות נפרדות, פרטיות גמורה והפרדה ויזואלית, עדיין החלל מתנהג כשלם, ולא כחלקים".

עיצוב היחידה הנפרדת יכול להיות אינטגרלי לבית, או לקבל את האמירה העיצובית של המתגורר, שיכולה אף להתריס נגד החלל המכיל אותה. אבינועם מספרת ש"בבתים רבים אני יוצרת חרכי הצצה בין הכניסות הנפרדות, כך שגם כשיש כניסות נפרדות, פרטיות גמורה והפרדה ויזואלית, עדיין החלל מתנהג כשלם, ולא כחלקים".

חלל בתוך חלל

בחללים שבנויים כספייס אחד גדול ניתן ליצור תתי-חללים נוספים או פינות עצמאיות שיוקצו למטרות שונות, כמו פינת שאנטי בסלון או פינת קריאה בחדר השינה. את הנישות או הפינות העצמאיות ניתן לבדל על ידי מחיצה ניידת, וילון, עמוד, קולב, ספריה או כל פריט אחר שיוצר חיץ ומסמן טריטוריה חדשה. כמובן שניתן ליצור את הבידול גם על ידי ריהוט מסוים השונה במהותו מהריהוט הכולל של החדר או למקם את החלל הנפרד בפינת החדר ובכך לייצר תחושת פרטיות. גם הרמת הפינה על במת עץ או הגבהה בעזרת אריחים תסמל את הפרדתה משאר החדר. כדי ליצור בידול של חלקים מסוימים בחלל, כדאי לשמור על מרווחים משמעותיים בין פינה לפינה שידגישו את השוני ביניהן. יצירת חלל ריק בין שתי פינות שונות יסמן אותן כנפרדות ועצמאיות בשטח. כמו כן, כדי לייחד רהיט, פסל או חפץ בחלל מומלץ להרחיק אותו משאר הרהיטים כדי שלא יבלע בהמון ויבלוט טוב יותר בחלל.

הדגשת העצמאות

ליצירת בולטות נוספת של פריט מסוים ניתן להשתמש במגוון אלמנטים: כך למשל למקם פסל מיוחד בתוך נישה מגבס, להאיר את הפריט על ידי גוף תאורה ייעודי, למקם אותו לבד על מדף, להניח אותו על קיר לבן אם החפץ צבעוני או מול קיר בגוון מנוגד אם החפץ בהיר ולחפש לפריט המיוחד מקום בחלל בו יקבל את מלוא תשומת הלב המגיעה לו.