פינת המעצב: גיא לוי

גיא לוי הגיע לתחום העיצוב מהדלת האחורית דרך עולם האמנות. בימים אלה הוא שוקד על פתיחת גלריה בה יוצגו הרהיטים שעיצב. נפגשנו עמו לסשן שאלות ותשובות

בימים אלה שוקד מעצב הרהיטים גיא לוי על פתיחה מחודשת של גלריה וסטודיו שיכילו את המותג האישי הנושא את שמו. "אני רוצה שבגלריה ובסטודיו אנשים יוכלו לחוש ולגעת בעיצובים, או להזמין עיצובים על פי צרכיהם וטעמם", אומר לוי.

לפי עדותו, מרב הלקוחות של לוי מתגלגלים אליו מפה לאוזן דרך המלצות חברים וחיפוש אחרי פריטים ייחודיים. "אני קצת יוצא דופן בתחום העיצוב והייצור", מסביר לוי, "אני נותן שירות כמעצב וכביצועיסט ואני גם נגר אומן במקצועי. זה יתרון שבדרך כלל חוסך ללקוח כסף ומאפשר לייצר רהיטים מקוריים באיכות גבוהה".

היכן למדת את התחום?
"עיצוב כמקצוע לא למדתי במוסד רשמי. למדתי אמנות וגם לימדתי אמנות, רכשתי בארצות הברית תואר בפסיכולוגיה ובמסגרת הסטאג' עסקתי גם בתרפיה באמנות. יחד עם זאת, כל חיי התעסקתי בעיצוב וייצור. לפני שבע שנים סיימתי לימודי נגרות ופתחתי עסק עצמאי משלי של עיצוב וייצור רהיטים".

איך תגדיר את החותם העיצובי שלך?
"לדעתי זה הסגנון. יש קו מאפיין של ירידה לפרטים, פטנטים ומנגנונים חדשניים. והמון צבע, אני אוהב לשבץ צבעים דומיננטיים כשניתן".

מהם חומרי הגלם המועדפים עליך?
"אין חומר כשלעצמו שאני לא אעבוד איתו. אני מייצר הרבה רהיטים ולא פעם משתמש בעצים אקזוטיים. כואב לי מאד כל נושא איכות הסביבה, אבל למזלנו האדם ממציא כל הזמן שיטות להפוך חומרים ליותר נפוצים וזולים כמו האורן התעשייתי שנשתל בכמויות בבתי גידול מואצים לטובת תעשיית העץ, או הסיבית. אני לא אשקר, למרות הכל אין כמו לעבוד ולעצב בחומרים טבעיים וככל שהחומר הוא יותר נדיר או קשה לעיבוד, כך גם גדל האתגר והסיפוק לעבד אותו".

האם ישנו פריט שעיצבת שאתה אוהב במיוחד?
"זה ישמע קלישאה, אבל אני אוהב את כולם. אחד הפריטים שמאוד איתגרו אותי, ושהתוצאה לבסוף הייתה הרבה מעבר למצופה, היתה מראה עגולה פנורמית עשויה כולה משורש עץ. הרעיון למראה בא לי מאחד הציורים המפורסמים מתקופת הרנסאנס שבו תלויה מראה פנורמית על הקיר מול הצייר ובהשתקפות רואים את כל החדר מאחור חוץ מהצייר עצמו. כל העיצוב מסתכם במסגרת שאמורה לתת ביטוי ולהעביר את הרעיון שמדובר למעשה בהשתקפות פנורמית".

מהן מקורות ההשראה לעיצובים שלך?
"ההשראה קיימת כל הזמן וניזונה מכל דבר אך על מנת שייצא מזה בסוף משהו זו עבודה שמורכבת מבחינתי מהמון פרמטרים. הנדסת אנוש למשל, אסוציאציות של צבע חומר וצורה, מחיר סופי, צרכים ומטרת המוצר משתתפים בתהליך".

מיהם המעצבים שהשפיעו עליך, המודלים שלך לחיקוי?
"חיימה טרסרה מספרד, רון ארד ומרסל וונדרס".

היכן עובר הגבול לדעתך בין אמנות ועיצוב מוצר?
"ההבדל המהותי הוא שבעיצוב יש חשיבות לשימושיות, פונקציונליות, אורך חיים, וגם אסטתיקה. אמנות מתרכזת בויזואליות ובאסתטיקה, עיקרה הוא בלעורר חושים ורגשות".

איזה סגנון עיצוב השפיע עליך במיוחד?
"אני מאוד מתחבר לסגנון הרהיטים האירופאיים של המאות ה-18-19. אולי משום שניכרת בהם עבודת יד שכבר לא קיימת בימינו. מאידך, יש המון יופי בסיגנון היפני הכל כך עצור ומנימליסטי".

האם לדעתך יש חשיבות לטרנדים ומגמות אופנתיות בעיצוב?
"בוודאי, טרנד הינו שלב באבולוציה. יכול להיות שזהו טרנד שילך איתנו מאות שנים ויכול להיות רק עונה אחת, ולמגמות האלה יש משקל. כמעצב, אני חושב שחיוני לדעת מהו הטרנד החזק בשוק, לזהות אותו ולהשתמש בו".

איך תגדיר עיצוב ישראלי?
"קשה לי להגדיר עיצוב ישראלי. ישנם מספר מעצבים ישראלים מקוריים וחדשניים, אבל לא הייתי מגדיר אותם כ'ישראלים'. ישנם אופנות שמגיעות לארץ אבל במקרים ריבם אנו מפגרים אחרי המערב כמעט בכל מה שקשור לעיצוב".

איך תאפיין את שוק העיצוב המקומי?
"שוק העיצוב הישראלי מאוד מתקדם, מקורי וחדשני. לצערי אני לא רואה מדיניות של קידום העיצוב במדינה – משום מה ישראל והעיצוב המקומי לא מצליחים לפרוץ את הבועה הקטנה שלנו. אין חברת ייצור אחת שאיננה זקוקה לעיצוב ברמה כזו או אחרת ומה שקורה בעצם זה ש "העיצוב" נשאר נחלתם של העשירונים העליונים שיכולים להרשות לעצמם לרכוש עיצוב מחו"ל. ובינתיים המעצבים הישראלים לא מצליחים ללכת למכולת".