פינת המעצב: אילנה וייצברג

בסטודיו של המעצבת אילנה וייצברג שולט הפיוז'ן. רומנטיקה לצד מודרניזם ועיצוב תעשייתי לצד חום ביתי. פגשנו אותה לסבב שאלות ותשובות

רחוב דיזנגוף בתל אביב עמוס חנויות מעצבים. במסגרת ההתחדשות האמנותית של הרחוב, נפתחו גלריות לעיצוב כמעט לכל אורכו. באווירה השוקקת הזו, המתמזגת בשאון העירוני של הרחוב, ממוקם הסטודיו HOME FASHION של המעצבת אילנה וייצברג. וייצברג נולדה בסאן פאולו, ברזיל ועלתה לארץ עם משפחתה בגיל צעיר. הרומן שלה עם העיצוב החל כשהצטרפה בגיל 24 ללימודי העיצוב והאדריכלות של אוניברסיטת תל אביב. לקראת סיום הלימודים, וייצברג התקבלה לעבודה במשרדו של האדריכל יוסי פרידמן ולאחר שלוש שנים פרשה ופתחה קריירה עצמאית.

מאז הספיקה וייצברג לבקר מספר פעמים בברזיל וחיה תקופה בפריז. בטיוליה ברחבי ברזיל התחברה למוסיקה ולעיצוב הברזילאי. החיבור נותן את סימניו בעיצובי הבתים, הדירות והמסעדות שביצעה, בהם המסעדות דיטה, פלורה בר, פביאן וביסטרו דניאלה. בתחילה וייצברג עבדה מביתה, בהמשך עברה לסטודיו במתחם נגה ביפו ולאחרונה פתחה את סטודיו הריהוט והאקססוריז' של בדיזנגוף.

מהם חומרי הגלם המועדפים עליך?
"אני עושה שימוש כמעט בכל החומרים בהתאם להשראה של אותה קולקציה. בפריטי העיצוב שלי ניתן לראות הרבה חיבור לעץ, בעיקר סוגי העצים הבהירים, בדים ססגוניים, ובקיצור כל מה שיכול להביא השראה מהסובב אותי".

האם ישנו פריט שעיצבת שאת אוהבת במיוחד?
"אחד הפריטים היותר אהובים עלי הוא שידה בשם דמקה. הפריט עשוי ממגירות קטנטנות בצבעי שחור ולבן. השידה מיוחדת ומשדרת יצירתיות בעיני, ומשהו מסתורי, קצת רומנטי, קצת נוסטלגי ועם חומרים מודרניים".

מהם מקורות ההשראה לעיצובים שלך?
"אני סופגת השראה מהסביבה, אנשים הקרובים אלי, קהל לקוחותיי, הילדות שלי, מקומות שונים שבהם טיילתי בעולם, פריטים ואנשים בהם נתקלתי ברחוב. תחומי העיסוק הקרובים לליבי הם אמנות וציור ואני מקבלת המון השראה מתחום האופנה – תחום שמאוד קרוב אלי, לא סתם נקרא הסטודיו שלי HOME FASHION".

מיהם המעצבים שהשפיעו עליך?
"בין המעצבים שהשאירו את חותמם עלי הם האדריכל אורי בן דרור שמתמחה במסעדות, המעצב העולמי פיליפ סטארק שמביא את העיצוב בכל התחומים ומקבל השראה מהמון דברים. וגם אלכס מייטליס ואריק בן שמחון".

לאיזה סגנון עיצובי את מתחברת במיוחד?
"עיצוב פיוז'ן הוא אחד האהובים עלי, מכיוון שהוא משלב המון פריטים והשראות. אני פחות מתחברת לסגנון מודרני, ויותר מאמינה בעיצוב המשלב קו אישי ומודרנה. אני אוהבת את המראה שמתקבל כשמספר שפות מתחברות ביחד".

את מושפעת מטרנדים ומגמות עולמיות?
"מאוד. תמיד יהיו טרנדים ותמיד צריך להתייחס אליהם. אפשר ליצור משחקי עיצוב בעולם הטרנדים ולתרגם מחדש מגמה מן העבר. במקביל, אני לא מאמינה בעיצוב שנעשה רק בתחום הטרנד, אבל אני תומכת בגישה שמבקשת להכניס לבית נגיעות שלו".

תכניות לעתיד?
"החלום שלי הוא להמשיך במתכונת הזו. לעשות טוב לאנשים, גם ברמה הרוחנית. ליצור חווייה רוחנית בתוך עולם עיצובי הבתים והאדריכלות. לא רק יפה ומעוצב אלא חיבור טוטלי ללקוח".

איך תגדירי עיצוב ישראלי?
"עיצוב ישראלי לדעתי הוא עיצוב שמושפע מחומרים מקומיים, עיצוב שמשלב בין הקו המודרני והנקי לבין הרומנטיות".

מה דעתך עליו?
"העיצוב הישראלי נפלא בעיני. בגלל היותנו מדינה קטנה עם שפע תרבויות, אנחנו מושפעים מהן גם ברמה העיצובית. תרבות מרוקאית, המזרח הרחוק, אירופה, דרום אמריקה – בעצם אנחנו תרבות צעירה שסופגת תרבויות שונות. לישראלים יש הרבה סקרנות. הצרכן הישראלי התפתח מאוד מבחינה עיצובית והוא אוהב מאוד לשדרג את הבית".