חלבה בארכה יורדת מהמדפים בעקבות חשש לזיהום
חלבה בארכה יורדת מהמדפים בעקבות חשש לזיהום
,פייסבוק

10 דברים שחייבים לדעת על סלמונלה

בחומוס, בקורנפלקס ובחלבה: החשש לסלמונלה נמצא בכל מקום - אבל כמה אתם באמת יודעים על סלמונלה? הנה 10 דברים שכדאי לדעת על האיום החדש

בשבועות האחרונים מתחוללת סערת סלמונלה במדינה, ולא רק הקורנפלקס ירד מרשימת הקניות שלנו. אז מה זה בעצם סלמונלה, מאיפה היא הגיעה אלינו, מה מרגישים כשנדבקים חלילה, איך מאבחנים וכצד מטפלים בתופעה? הנה 10 דברים שאתם חייבים לדעת הזיהום שמאיים עלינו.

 

רוצים להישאר תמיד מעודכנים? עשו לנו לייק בפייסבוק של נענע10 לייפסטייל

כל יום במשך 30 יום: הסרטון שידגים לכם בדיוק איך נפטרים מהצלוליט
מסתבר שהמתכון לבטן חטובה נמצא אצל בן הזוג שלך

 

1. מה זה סלמונלה?

סלמונלה הוא סוג של חיידקים הגורמים למספר מחלות נפוצות אחרות כאשר הביטוי שלהן הוא לרוב בבטן. המחלה עלולה להיות קטלנית, אך למעשה, רק כעשרה אחוז מזנים של חיידקי הסלמונלה יכולים לגרום למחלות בבני אדם שאינן מסוכנות במיוחד ואף אינן מצריכות טיפולים מיוחדים.

 

2. חיידק רגיש לחום

החיידק רגיש לטמפרטורות גבוהות,כאשר טיפול במזון בחום משמיד את החיידקים. כמו כן, ישנו סוג מסויים של חיידק סלמונלה עמיד במיוחד לחום פי 20, ורק הקפאה או צינון ישמידו אותו, ניתן למצוא אותו לעיתים בחלב שאינו עבר פסטור.

 

3. מניין הגעת?

החיידק עשוי לעבור לאדם באמצעות מזון מזוהם ופולש למעי הדק. חיידק הסלמונלה הוא אחד מהזיהומים הנפוצים ביותר שפוגעים במערכת העיכול, כאשר המקור לשם של החיידק הוא בשמו של החוקר שגילה אותו לראשונה בשנת 1885 - דניאל סלמון.

 

 

עשוי להימצא גם בחלב
 

עשוי להימצא גם בחלב(אימג' בנק / Getty Images)

 

4. איך הכל התחיל?
עוד לפני הקורנפלקס, החלבה והחומוס, מקור זיהום הסלמונלה הוא מוצרי עופות והביצים. הזיהום של הביצה עשוי לקרות באופן חיצוני בעקבות הפרשות מערכת העיכול של התרנגולת, ובמקרים מסוימים הוא יכול להיות ממקור פנימי ולזהם את הביצה עוד כשהיא בשחלה של התרנגולת.

 

5. איך נדבקים?

לא סתם סבתא הייתה אומרת לנו לא מפה לפה, אך החיידק עלול לעבור מאדם חולה לאדם בריא באמצעות מגע בין פיו של האדם הבריא לצואה של האדם החולה ולכן הסיכון מהדבקה גדל אצל ילדים קטנים, קשישים, ואנשים בעלי מערכת חיסון חלשה כמו למשל חולה איידס.

 

6. מה מרגישים?

התסמינים העיקריים הם כאבי בטן מלווים בהתכווצויות, חום, שלשולים, ראש, בחילות והקאות. סימנים האופיינים גם למחלות מעיים הנגרמות ע"י חיידקים אחרים.

 

7. איך מאבחנים?

כדי לאבחן ולאשר שאכן מדובר בסלמונלה, יש לבצע בדיקת צואה, אז הרופא יאשר אם החיידק נמצא. מומלץ לבצע במקביל גם בדיקות נוספות כמו למשל בדיקת דם.

 

8. כיצד מטפלים?

בעיקר בעזרת החזרת הנוזלים והמלחים בגוף דרך עירוי, לעיתים יש צורך במתן אנטיביוטיקה, כאשר שלשולים חמורים מצריכים אשפוז והשגחה בבית חולים.

 

 

 

 

 

 

זהירות מהעוף
 

זהירות מהעוף(קרן ביטון-כהן)

 

9. סלמונה בארץ
שכיחות הסלמונלה עולה בארץ. המחלה מופיעה בעיקר בילדים מגיל 0 עד 5, בזקנים ובאנשים שהמערכת החיסונית שלהם אינה תקינה. העליה במקרי הסלמונלוזיס בשנים האחרונות הינה כתוצאה מהעליה בנוכחות S ,PT4.enteritidis סרוטיפ אלים הגורם למחלה קשה במיוחד בילדים.

 

10. מניעה

אנשים שנדבקו במחלה יכולים להפריש את החיידק עד 6 חודשים לאחר היעלמות הסימנים הקלינים ובתקופה זו הם עלולים לזהם מזון אם לא מקפידים על תנאי היגיינה נאותים. הקפידו על שטיפת ידיים, אכילת מזון נקי והימנעות מאכילה במקומות לא נקיים שעלולים להיות נגועים בחיידק.