BETA

13.09.2018

07:00

שותה מים
שותה מים,
אינסטגרם

להתחדשות וניקוי מרעלים: הסיבות הבריאותיות לצום

למה בכלל כדאי לנו לצום, אילו סוגי צומות יש, כמה זמן כדאי לבצע צום ואיך בדיוק מתחילים? ריי מאור עושה לנו סדר בצומות

בשנים האחרונים וכחלק מהאתגר של אכילה מינימליסטית (פראנית), יצא לי לחקור לא מעט על דרכים שונות לחיות את חיינו בצורה הבריאה ביותר. אחת מהדרכים הייתה הגבלה קלורית, תחום שנחקר מדעית והוכח באינספור מחקרים רפואיים. המחקרים שנעשו על יונקים שונים בשיטה זו בעצם הוכיחו כי כאשר מאפשרים לחיות (או לבני האדם) לאכול בערך 30% פחות ממה שהן רגילות, גופם מתחיל לנקות את עצמו מרעלים מיותרים, מדברים בלתי רצויים שקיימים בגוף ומתאים שכמעט סיימו את חייהם וכבר אינם יעילים עבור הפעילות היומיות של הגוף.

 

תוצאות המחקר הראו כי הגוף מייעל את מערכותיו בצורה משמעותית, מבזבז פחות אנרגיה ובעצם מסתגל למצב החדש של צריכה מופחתת יחסית בקלות. המחקרים הראו שהחיות מאריכות את חייהן בכ-25% מתוחלת חייהם של הממוצע! אם נתרגם זאת למשהו יותר מוחשי - אם אדם חי את חייו בצורה כזו, הוא יקבל עוד יומיים שלמים על כל שבוע שהוא חי. לנסות להבין מהם בעצם הרעלים האלו שהגוף מנקה ומהן הדרכים הכי יעילות להגיע לאותו המצב של הגבלה קלורית ולקבל את אותם היתרונות - כאן נפתחתי לעולם הצומות השונים!

 

למה בעצם לצום?
כאשר חיות המחמד שלנו מרגישות רע או חולות, הן יכולות לעבור תקופה של תיאבון מופחת או אפילו לקבל בחילות על מנת שהן לא תאכלנה. האוכל במקרה הזה, ייקח מהגוף אנרגיה שהגוף צריך על מנת לרפא את עצמו. גם לנו בני האדם יש נטייה להרגיש בחילה כאשר אנחנו חולים או לא מרגישים טוב, זוהי הדרך של הגוף שלנו להגיד לנו לשחרר אותו מאוכל כי הוא צריך את האנרגיה לריפוי - אך כאן נכנס המוח, מערכת האמונות וסטנדרטים חברתיים. זאת אומרת במקרה שלנו הסבתא הפולנייה תגיד לנו שאנחנו חייבים לאכול כדי לקבל אנרגיה שתעזור לגוף לרפא את עצמו. פעולה זו היא כמובן הפעולה ההפוכה למה שהגוף צריך באותו הרגע. לגוף יש את כל מה שהוא צריך כדי לרפא את עצמו. אומנם הגוף נחלש כאשר אנו חולים אך הוא נחלש במטרה להילחם בפולשים החיצוניים והוא אינו צריך "עבודה מיותרת".

 

השליח צריך הפסקה
אפשר לדמות את הגוף למחסן ענק. בכניסה למחסן ישנו שליח שמקבל את החבילות השונות (אוכל לסוגיו השונים). ככל שנעמיס על השליח יותר חבילות, כך הוא בעצם לא יספיק לסדר את מה שהוא מקבל במחסן בצורה מסודרת ולכן המחסן יהפוך להיות פחות יעיל. העובדים לא ימצאו את החבילות ויהיה בלאגן לא קטן. אם לעומת זאת, השליח מדי פעם יקבל "הפסקה" מקבלת חבילות חדשות על מנת לסדר את המחסן- פתאום העובדים השונים ימצאו את החבילות שלהם יותר מהר, השליח לא יישחק באותה המידה ויעילות העבודה של במחסן תגדל פלאים.

 

צומות מחזקים את המערכת החיסונית
בזכות הצום, אנו מפסיקים לצרוך מזונות אלרגניים או מזונות שיש בהם רעלים ומזונות עתירים בחלבון. כאשר מפסיקים לאכול מזונות אלו ניתן להרגיש באופן מיידי את השינוי מכיוון שהרעילות והחומציות הנלוות להם פוחתות והגוף יכול להתחיל את הניקיון המיוחל.


היו מקרים שבהם המדע מצא כי צומות שנעשים בצורה נכונה ותחת השגחה יכולים אפילו לרפא מהמחלות הקשות ביותר כמו סרטן ואיידס. אחד מהדברים הנפלאים בצומות שנמצאו במחקר של אוניבריסטת דרום קרוליינה זה שצומות משפעלים ומחזירים לפעולה את פעולתם של תאי גזע שקשורים למערכת החיסונית ולכן בעצם מחזקים את המערכת החיסונית של הגוף.

 

 שייק ירוק

שייק ירוק ( פוטוליה)

 

 

למי זה מתאים?

צום יכול להתאים לכל מי שאינו סובל ממחלה קשה ברגע זה. לסוגי הצומות השונים יש יתרונות שונים אך מטרתן היא אחת - לנקות את הרעלים שהצטברו בגוף.


היסטוריה של צומות

בהיסטוריה האנושית ובכל הדתות הגדולות ישנם צומות כחלק מדרך החיים. ביהדות ישנם 4 צומות קבועים כל שנה. בעבר הצומות היו קיימים על מנת לטהר את עצמנו וכיום הצומות הפכו להיות "תענית". זאת מכיוון שכיום האוכל המודרני שאנו אוכלים הוא אוכל מתועש שיש בו גם גורמים של התמכרויות שונות ולכן חווית ניקיון הרעלים הראשונית יכולה לחבוק בתוכה סחרחורות, ירידה בלחץ דם, כאבי ראש (בעיקר למי שרגיל לשתות קפה או לעשן סיגריות) ועוד תסמינים לא כל כך נעימים שעוברים לאחר מספר ימים. פעם אנשים אכלו כמעט הכל אורגני וטרי ולכן התסמינים הנ"ל היו מינימליסטיים. לכן כיום ישנה תחושה של "תענית" ו"סבל" כאשר צמים. הצומות המקוריים שנזכרים בתנ"ך תמיד מגיעים מתוך מקום של היטהרות וניקיון הגוף בשביל ההתפתחות הרוחנית. לדוגמא משה רבנו שצם על הר סיני, אליהו הנביא ודוד המלך צמו 40 ימים ועוד אחרים.


סוגי הצומות הבסיסיים


צום מיצים - צום שמבוסס על משפחה מסוימת של מיצים, בדרך כלל עד שבוע, יש כאלו שעושים את זה יותר. בצום מסוג זה הניקיון אינו עמוק אך מורגש. כמות האנרגיה גדולה יותר מכיוון שהגוף אינו צריך להוציא אנרגיה על עיכול ובנוסף משתדלים לא לשתות המון כדי שהגוף עדיין ישרוף אנרגיה חלופית ויתנקה מרעלים במקום להיות מוזן ממזון.


צום מים - צום מים מאוד מומלץ על בסיס קבוע. עדיף לשתות כמובן מים מינרלים\מזוקקים שהם הטהורים ביותר. מדובר על תקופה שנעה בין יום אחד לחודש (הרוב בוחרים עד שבוע) שבו שותים רק מים. ניתן גם לעשות צום מים שבועי של יום אחד.


צום יבש - הצום האולטימטיבי מבחינת רמת הניקיון. עושים צום זה בין יום לארבעה ימים (תלוי בהרגשה). מעטים עושים יותר ועולים עד שבעה ימים ומדובר על אנשים שכבר מתורגלים בזה. נאמר שכל יום של צום יבש שווה ערך לשלושה ימים של צום מים מבחינת רמת הניקיון. לא מומלץ להתחיל עם צומות יבשים (אלא אם כן מדובר על יום אחד בלבד), למרות שהם הכי אפקטיביים. לפני שנתיים השתתפתי בתוכנית פנים אמיתיות של אמנון לוי שבה עשיתי צום ללא אוכל או שתייה למשך שמונה ימים תחת השגחה רפואית, מוזמנים לראות את התוכנית המלאה כאן.

 

 

לא ניקיון עמוק אבל מורגש
 

לא ניקיון עמוק אבל מורגש(אינסטגרם)

 

 

איך מתחילים לצום?
היומיים הראשונים מנקים את הגוף הכי הרבה, אבל כמובן שניתן להמשיך די הרבה (יום כיפור נראה קטן עלינו פתאום). ישנם המון סימפטומים שקורים במהלך הצום אבל מה שחשוב לזכור זה שהם עוברים אחרי הימים הראשונים ורק צריך להתמיד ולאפשר לגוף את הניקיון שלו. אחרי היומיים הראשונים אנו מתחילים להרגיש מלאי אנרגיה והרעב וההתמודדויות הראשונות עוברים לחלוטין, בניגוד מוחלט למה שלימדו אותנו ולמה שאנו מצפים בפעם הראשונה.
מי שנקי לחלוטין או חי בדיאטה צמחונית \ טבעונית ימצא שצום יותר קל לו ממי שרגיל לאכול דברים "כבדים" יותר. אותם סימפטומים גורמים לנו לחשוב שאנחנו חלשים בגלל הצום או שאנחנו מרגישים רע בגללו. ובהחלט הסימפטומים יפסיקו אם נתחיל לאכול שנית. הם יפסיקו לא בגלל שהתחלנו לאכול והגוף סוף סוף מקבל אנרגיה, אלא כי הפסקנו את תהליך ההתנקות של הגוף וזה בעצם מה שהקשה עלינו.


טיפים לצומות
- אם מדובר על צום שאינו צום יבש - אם רעבים אפשר פשוט לשתות וזה ימלא את תחושת החוסר.
- להתמיד ולהמתין. רעב בא והולך בהתחלה כמו גלים.
- אין צורך לרחם על עצמכם, אם הכנתם את עצמכם ואתם יודעים מראש כמה זמן הצום ייקח - אתם לא תרגישו רעב. המוח גורם לכך שתשכחו מזה עד הרגע שתרצו באמת לחזור לאכול.
- תחשבו על כך שכל החיים אתם אוכלים, אז מה זו הפסקה קטנה של יום או מספר ימים בשביל התנקות הגוף וקחו את זה באיזי.
- עדיף בהתחלה לעשות את הצום במקום שקט, ללא לחץ או הפרעות של העבודה, החברים או הילדים.
- השפעה חברתית - זה שאחרים לא עושים את זה לא אומר שזה לא הדבר הנכון. תרגישו עם עצמכם אם אתם מרגישים שאתם רוצים לצום ואל תקשיבו לחברים. צום מוכח בתור אחד מהתרופות הכי בריאות לגוף. וזו עובדה מדעית.

 

ריי מאור הוא מומחה לאורח חיים פראני, מנחה סדנאות לתהליכי התפתחות והעצמה אישיים

 

הכתבה אינה מהווה תחליף לייעוץ רפואי