הריוניות? תיזהרו עם הדגים
הריוניות? תיזהרו עם הדגים
,מתוך האתר של פסקל

הריוניות, היזהרו: מחקר מצא את המאכל שעלול לגרום לילדים שלכם להיות שמנים

מחקר חדש שלא ישמח במיוחד את ההריוניות חובבות הדגים, מצא שנשים שאוכלות דגים יותר משלוש פעמים בשבוע במהלך הריונן, נמצאות בסיכוי גבוה יותר ללדת ילד שמן. לא מדובר באכילה של פעם בשבוע, אלא על צריכת דגים בקביעות ובתדירות גבוהה, המעלה את הסיכוי ללדת ילד הסובל מעודף משקל.

 

החוקרים מאמינים שהסיבה נובעת מהרמות הגבוהות של המזהמים ובמיוחד הכספית, אשר עלולה לשנות את ההורמונים של האם והעובר. מומחי המחקר מאוניברסיטת כרתים ביוון, אספו נתונים של 26,000 נשים בהיריון מאירופה ומארצות הברית ועקבו אחריהן ואחרי ילדיהן עד גיל 6. נמצא שנשים שאכלו מעל 3 פעמים בשבוע דגים, ילדו ילדים בעלי עודף. הסיכון הוגדר כ-14% סיכוי להשמנה עד גיל 4, ו-22% סיכוי להשמנה בגיל 6.

 

רוצים להישאר תמיד מעודכנים? עשו לנו לייק בפייסבוק של נענע10 לייפסטייל

לומדים להתמכר לספורט הכי בריא ומחטב: 8 דרכים להתאהב בריצה>

להישאר צעירים, עירניים וחזקים: 10 דברים שחייבים לדעת על שומר

 

עוד נמצא במחקר, שהסיכוי להשמנה היה גבוה יותר בקרב בנות מאשר אצל בנים, על פי התוצאות שפורסמו בכתב העת JAMA. ד"ר לדה, ממחברי המחקר כתב: "זיהום ע"י מזהמים סביבתיים בדגים עלול לגרום להשמנה בקרב ילדים שאימם צרכה דגים". למחברים לא היו מספיק נתונים שיסבירו מדוע ההשמנה נראתה יותר בקרב ילדות.

 

הרשויות בארה"ב שינו את המלצותיהם ב- 2014, וביקשו מההריוניות ומנשים מניקות להגביל את צריכת הדגים למקסימום 3 מנות בשבוע, מחשש למזהמים. ה-NHS מעודד נשים בהריון לאכול דגים בגלל היתרונות של חומצות שומן מסוג אומגה 3 כמו דג סלמון. צריכת טונה, אשר מכילה רמות מתונות של כספית, צריכה להיות מוגבלת עד 3 פעמים בשבוע.

 

 

היזהרו עם הטונה
 

היזהרו עם הטונה(shutterstock)

 

פרופ' אנדרו וויטלו מאוניברסיטת בריסטול אמר: "בעוד אכילת דגים באופן כללי מספקת תכולת חלבון שומן גבוהה, אומגה 3 ומרכיבים חיוניים לאישה ולעובר, ישנם לא מעט מזהמים כגון מתיל, כספית ותרכובות אורגניות, אך חשוב להבין שזה משתנה בין תנאי הגידול, משתנה בין אוקיינוסים שונים, בין המינים ודגים מעובדים. נשים בהיריון צריכות להגביל את צריכתם ל- 3 פעמים בשבוע כדי להימנע מסיכונים מיותרים וכדי למנוע את הסיכון לילדים בעלי עודף משקל.