מניעה את ראשה לצדדים. ננוקו לא רוצה לאכול
מניעה את ראשה לצדדים. ננוקו לא רוצה לאכול
,מתוך אתר החברה Famosa

משחק מסוכן: בובה עם הפרעות אכילה

הבובה החדשה שמאיימת לכבוש את מדפי הצעצועים מסרבת לאכול בעקשנות. היא מעוררת זעם בקרב אנשי מקצוע המודאגים מעידוד הפרעות אכילה אבל מנגד היצרנים טוענים שהיא צעצוע לגיטימי וחינוכי. משחקים מסוכנים?

תכירו את ננוקו, הבובה החדשה שיצאה לשוק על ידי יצרנית צעצועים ספרדית, השם המלא שלה הוא: "ננוקו לא רוצה לאכול". היא רק נולדה וכבר מעוררת זעם ומדאיגה אנשים רבים - הבובה מנידה את ראשה לשלילה וסוגרת פיה בעקשנות ובנחישות בכל פעם שכפית אוכל מתקרבת לפיה. הכפית מצויידת במגנט מוסתר שמפעיל מתג פנימי בפה וגורם לא להסגר. בעלת הבובה (כלומר, הילדה) יכולה לשחק את תפקיד האם ולגרום לה לאכול אם תסובב את הכפית ותדחוף אותה בחזקה אל שפתיה.

 

"הבובה האנורקסית" מעוררת זעם ודאגה אצל פעילים הנלחמים בתופעות הפרעות אכילה קיימים ועתידיים אצל ילדים. הם טוענים שהמסר המועבר באמצעות הבובה הוא סמוי ומסוכן ויעודד ילדות קטנות להגיד "לא" למזון. כריס לימן, מנהל מדיניות בעמותה הנקראת מוחות צעירים (YoungMinds) ופועלת לשלום הילדים בבריטניה, טוען שההצעצוע שולח את המסר הלא נכון לילדים וגורם להם לחשוב שסירוב למזון הוא התנהגות נורמלית. "אנחנו לא רוצים שילדים יושפעו מזה, וחוששים כי הוא מקדם גישה לא בריאה בנוגע לאוכל ודימוי גוף" הוא אמר.

 

גוף נוסף שמקדם קמפיינים הנלחמים באנורקסיה ובולמיה פירסם כי מחקרים מראים שילדים צעירים הופכים להיות מודעים לגוף שלהם בגיל מוקדם מאוד ובובה כזאת מהווה דוגמה גרועה בגיל כה צעיר. גם נציגים של אתר הורות טענו כי כל דבר המעודד ילדים לחשוב שלא לאכול זה דבר נורמלי הוא מסוכן ומדאיג ואילו אניטה וורצ'סטר מארגון המטפל בהפרעות כאלו קראה לבובה בשמה וציינה ש"זוהי בובה אנורקסית ולא בריאה".

 

 

לא מעודדים ילדים לאכול

היצרנית הספרדית מצידה מצדיקה את הצעצוע החדש, היא מסרה שננוקו אמורה לסייע לילדים להבין את התיסכול של החיים ולגרום להם לאכול נורמלי. המשווקים בבריטניה טענו שהיא מייצגת את הקשיים האמיתיים בפאן האמהות כשהן מאכילות את התינוק. "ילדים לעיתים קרובות אינם אוכלים את מה שנותנים להם, אבל הבובה נועדה להראות להם עד כמה חשוב לאכול מה שמגישים להם, וגם לאפשר לבנות צעירות לחוות את החוויה הקרובה ביותר לאמהות. אנחנו לא מעודדים ילדים לא לאכול", הם מכריזים. "עיצוב הפריט נועד לגרום לילדים להבין שהבובה שובבה, מתנהגת לא יפה ולגרום להם לכן לעודד את הבובה לאכול, כפי שההורים עושים".  "בעצם", הם מצתדקים, " הבובה אמורה ללמד את הילדים אכילה בריאה מכייון שהמנת האוכל שלה כוללת ירקות ופירות". הבעיה שהיא לא מוכנה לאכול אותם, מסר מבלבל לא?

 

 

מכוון ללמד ילדות קטנות על עובדות החיים
 

מכוון ללמד ילדות קטנות על עובדות החיים(מתוך אתר החברה Famosa)

 

לא כל סירוב לאוכל קשור להפרעות אכילה


הבובה החדשה עומדת לכבוש את מדפי הצעצועים באירופה, האם היא לגיטימית?

"הבובה חדשה זו כנראה בובה שלא תרצו שתשב איתכם לארוחת ערב ובטח לא שילדכם ילמדו ממנה או ינסו לחקות אותה", אומרת שרית עטיה, דיאטנית קלינית ויועצת למועצת החלב. "לא כך ילדים צריכים ללמוד את עולם האוכל. בובה כזו עלולה לעודד גישה לא בריאה לאוכל והאכלה ,להעביר מסר שגוי ולעזור לילדים לחשוב שסירוב לכל אוכל שמוגש הוא התנהגות נורמלית ומקובלת . סביבת האכילה בבית היא הגורם המשפיע ביותר על אכילת ילדים. אנחנו ההורים אחראים על סביבה זו בעיקר בשנות החיים הראשונות אבל גם אחר כך".

 

אז ילדים לא יכולים להגיד "לא" לאוכל?

"חוויית אכילה בריאה כוללת סביבה נעימה , חיובית ומלמדת . חשוב שילדים יקבלו דוגמא וילמדו להפתח למזונות חדשים , לנסות , לטעום ,לבחור מהמגוון אותו אנו מציעים להם . מפגש נעים עם אוכל עוזר לפתח הרגלי אכילה טובים.

באכילה בריאה ילד יכול לומר לפעמים לא לאוכל , זה בסדר, הוא לא חייב תמיד להסכים מהרבה סיבות: אולי לא טעים לו, הוא בדיוק לא רעב, הוא חזר עצבני מהגן או עדיין שטוף תזזית מהשתוללות אחרי הצהרים ואפילו סתם עייף הסירוב יכול להיות גם חלק מלמידת עולם האוכל שלו , דרכו לבחון גבולות או אפילו את יחסיו עם ההורים. אבל זה לא המצב הקבוע, הוא לא מסרב לכל אוכל שמוגש לו ואנחנו ההורים אמורים לא להיבהל מתגובה זו ולהמשיך להציע סביבת אכילה בריאה .

 

כל סירוב לאכול קשור לפרעות אכילה?

ילדים לעיתים משתמשים בשולחן האוכל כדי להפגין את העצמאות שלהם, ולפעמים האוכל הוא בכלל לא הנושא. תהליך האכילה הוא אחת הדרכים הנוספות של הילד ללמוד את העולם.

 

אז איך מעודדים אכילה בריאה ?

הכי חשוב. דוגמא אישית- זו האחריות שלנו . לא נוכל לגדל ילדים עם הרגלי אכילה נכונים אם לא נסגל אותם בעצמנו. ילדים שגדלים בבית שבו מגוון המזון מאוד מצומצם ,זה מה שילמדו להכיר . אם בבית אוכלים מול הטלוויזיה, אין סיכוי שילמדו לאכול ליד שולחן האוכל. זה נכון גם לגבי שתייה מתוקה, נשנושים, ממתקים בלי סוף, וכל הרגל. אנחנו מהווים מודל לחיקוי עבור הילדים שמפתחים הרגלי אכילה דומים לשלנו ובהתאם לנהוג בבית. הרבה גורמים יכולים להשפיע על תאבון ורצון הפעוטות לאכול - קצב הגדילה, מצב הפעילות, עייפות, תסכול, הסביבה ובריאות. על כן חשוב שהארוחות יהיו קטנות, תכופות ומזינות עם אפשרות לקבלת תוספת אם עדיין רעבים.

 

 

לפעמים האוכל הוא בכלל לא הנושא
 

לפעמים האוכל הוא בכלל לא הנושא(fortolia)

 

טיפים להרגלי אכילה נכונים ובריאים:


נסו לשמור על מסגרת מסודרת של ארוחות שלוש ארוחות עוגן בוקר, צהרים וערב ועוד שתי ארוחות בניים קטנות יותר. נסו ליצור הפסקות בין הארוחות ולהימנע מנשנושים בלתי פוסקים. "אלין סאטיר, מטפלת אמריקאית בספרה "ילדים ואכילה " מחלקת באופן ברור את אחריות האכילה בין ילדים להוריהם", מספרת עטיה, "הנה כמה עיקרים חשובים ממנו":

 

אחריות ההורים (וגם המטפלים) היא להציע לפעוט מגוון מאכלים מזינים בזמן ובמקום המתאימים. הילדים הם אלה שצריכים לקבוע את הכמות שהם אוכלים ולעיתים גם אם הם יאכלו בכלל.

 

ברוב המקרים אם מוגש לפעוט אוכל מזין ומגוון, הוא יאכל כמויות מספיקות של רכיבי תזונה ואנרגיה ואם הוא לא יאזן או יאכל מספיק באותה ארוחה הוא ישלים את צרכיו התזונתיים בהמשך.  לא כדאי להכריח לאכול  ניסיונות האכלה נוספים למרות איתותי השובע מצד הילד, האכלה תוך כדי משחק והסטת תשומת הלב של מהאכלה או הפעלת לחץ לאכול עלולים להביא לגישות שליליות לאכילה ולהרגלי אכילה מיותרים בעתיד.

 

רצוי לכבד את הרצון של הילד לאכול את האוכל המועדף עליו בתקופות שונות. תקופות כאלו שכיחות אצל כל הילדים. חשוב להישאר רגועים, להמשיך להציע אפשרויות מזון בריאות אחרות. ילדים אוכלים כשהם רעבים, ובדרך כלל מפסיקים כשהם שבעים, גם אם להורים זו נראית כמות קטנה מידי או לא מספקת.

 

עשו הפרדה בין אוכל לשאר תחומי החיים השתדלו לא לפצות ילד בוכה בממתק, לא לצ'פר בממתקים על התנהגות טובה ולא על זה שסיימו את כל הצלחת . האוכל הוא מקור להזנה וגדילה ולא פרס או עונש. בטווח הרחוק, שוחד על ידי אוכל יוצר יותר בעיות מאשר פותר בעיות וילדים ילמדו לקשר אוכל עם נחמה, צופר ועוד.

 

מותר להציב גבולות גם באוכל ואין מה לדאוג אם הילד ישאר רעב אם הוא לא רצה לאכול את מה שהוגש. זיכרו - לפעמים ילדים טועמים רק אחרי נסיונות חשיפה רבים. אל תתיאשו המשיכו להציג ולעודד טעימת מזון חדש במשך הזמן, אך אל תכריחו אותו לאכול. יכולים להיות הרבה מאוד ניסיונות לפני שהילד יהיה מוכן לטעום אוכל חדש והרבה טעימות לפני שהילד יאהב אותו.

 

התזמון הנכון נצלו כל חלון הזדמנויות. כדאי להציע לילדים מזונות שהם פחות אוהבים בתחילת הארוחה כשהם עדיין רעבים. נוכחות של הרבה מזונות בריאים מסביב עוזרת לילדים להבין שהבחירות הללו של המזונות הם דרך חיים.

 

מה ילדים צריכים לאכול?

התזונה בגיל הילדות היא המפתח לגדילה ולהתפתחות אופטימליות. על כן חשוב להציע לילדים תזונה מגוונת, המכילה את כל קבוצות המזון, הויטמינים והמינרלים הנחוצים לגוף ולהקנות הרגלי אכילה בריאים שילוו אותם לכל החיים. צלחת מאוזנת מכילה דגנים ופחממות, חלבון, ירקות ופירות (השומן משתלב באבות מזון האחרים):

דגנים ופחממות - לחם ודגנים מהווים מקור לאנרגיה ,סיבים תזונתיים ולוויטמינים מקבוצה B. מומלץ שלפחות חצי מהדגנים יהיו מלאים. למשל: אורז מלא, פסטה מחיטה מלאה, שיבולת שועל לחם מחיטה מלאה.

ירקות ופירות מכל קשת הצבעים . הקפידו לאכול ירקות ופירות במגוון צבעים. ככל שהצלחת צבעונית יותר, כך היא עשירה בויטמינים ומינרלים. פירות וירקות מהווים מקור מצוין לסיבים תזונתיים ושלל ויטמינים ונוגדי חימצון החשובים לשמירה על הבריאות.

חלבונים דגים, עוף ובשר וביצים מהווים מקור לחלבון, ברזל וויטמין B12. מומלץ לאכול בשרים דלי שומן כמו נתחים רזים של בשר בקר. בשר בקר והודו עשירים יותר בברזל לעומת מקורות מזון אחרים מהחי כמו עוף ודגים (בשר בקר טרי מכיל פי 2.5 יותר ברזל מאשר עוף ופי 10 יותר בברזל מאשר דג). לכן מומלץ לשלב בתפריט הגן גם בשר בקר טרי ובשר הודו. ביצים נחשבים לחבון אידיאלי עבור בני האדם.

מוצרי חלב נחשבים מזונות בעלי צפיפות תזונתית גבוהה בזכות שורת רכיבים תזונתיים שהם מספקים באופן טבעי, ביניהם: חלבון, סידן, אבץ, מגנזיום, ויטמין A וויטמינים מקבוצה B כולל ויטמין 12B.

קטניות קטניות מכילות חלבון ושפע של מינרלים וויטמינים - ברזל, אבץ, ויטמינים מקבוצת B, מגנזיום, אשלגן העוזרים לשמירה על הבריאות ולתפקוד תקין של הגוף.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(fortolia)