BETA

16.09.2018

11:11

החולצה השמנופובית
החולצה השמנופובית,
אינסטגרם

החולצה שהשפילה נשים חצתה פה גבול

חברת LPA השיקה ליין של 5 סווטשרטים למכירה באתר האופנה REVOLVED. כשאחת החולצות הסעירה את העולם. החברה התנצלה והחולצות יתרמו, אבל מה עם המסר?

הגיע הזמן לעשות לשמנופוביים בעולם האופנה את מה שקמפיין METOO עשה בהוליווד. עד שאנשים יפנימו שגם להיות בעלת עסק אופנה- יש בזה אחריות חברתית. כן, מה לעשות? כתעשייה שהכי מושפעת מהמתרחש בעולם, הגיע הזמן לקחת אחריות ולהתנהג בהתאם, ומי שלא יודע לעשות זאת, יחטוף לינץ' כואב ברשתות החברתיות.

 

החולצה השמנופובית

החולצה השמנופובית (אינסטגרם )

 

 

מה קרה הפעם תהית? חברת LPA השיקה ליין של 5 סווטשרטים למכירה באתר האופנה REVOLVED. המטרה, כך טוענים כעת בחברה, היה לקחת את ציטוט הטרול הכי נוראי שקיבלו 5 מובילות דעת קהל ברשתות החברתיות, להדפיס אותם על החולצות ובכך להעלות את המודעות לנושא הבריונות ברשת.

 

התוצאה: עלתה לאתר תמונה של דוגמנית לבנה ורזה עם סווטשירט בעל הסלוגן "להיות שמנה זה לא יפה, זה תירוץ". לא עברו דקותיים עד שהרשתות החברתיות געשו והאתר האמריקאי נאלץ להסיר את המוצר והתמונה מהאתר ולהוציא הודעת התנצלות שגורסת את התירוץ העלוב שנכתב בפיסקה הקודמת ולהודיע כי כל החולצות יתרמו לאנשים נזקקים.

 

בחברה טוענים שהמטרה הייתה הפוכה. עצוב שהם בכלל העיזו לגעת בנושא השמנופוביה כשהם שמנופוביים בעצמם. מרבית הדגמים באתר הם עד מידה L כשבתמחור הדגם היה אף כתוב XL (מידה שלא קיימת באתר). להגדיל חטא על פשע צולם הסווטשירט המדובר על דוגמנית רזה מאוד, מה שהוציא את המשפט שכל הקשר שהחברה טוענת אליו. התוצאה: דוגמנית רזה באתר אופנה עם סווטשירט עם מסר מכוער, משפיל, מקטין ובעיקר מטעה ומנציח סטיגמות.

 

 

פעמים רבות כשאני כותבת בנושא כותבים לי "אאבל מה הבעיה? זו הדעה שלהם". אז אני אסביר לכל מי שמתקשה; מחקרים הוכיחו כי אלימות כלפי ילדים ונוער בעלי עודף משקל היא האגרסיבית ביותר. גם בעולם המבוגרים אין הרבה שינוי ומדובר בהתעללות שקטה יותר, אך היא כאן, קיימת ובועטת.

 

אנשים בעלי עודף משקל (שאגב מדובר ברוב האוכלוסייה) סובלים לא מהמשקל אלא מיחס החברה; מתקבלים פחות לעבודות, סובלים מחרמות, נתפסים כאנשים עצלנים ונחותים למרות שאין לזה קשר למציאות. לכן כשחברות אופנה ממשיכות להציג דוגמניות בצורה אחת בלבד, רזות מאוד, ומסרבות להגדיל מידות ולאפשר לרוב הנשים לקנות אצלן מחשש ש"תתקלקל" להן התדמית ("כי שמנות זה מכוער ואני לא רוצה אותן בחנות שלי" הסביר לי פעם מנכ"ל חברת אופנה גדולה), הן משמרות תפיסה שגויה ומדירות את הקהל (ובעיקר גם מפסידות טון כסף אבל זה לא הנושא כרגע).

 

להוסיף חטא על פשע וגם להוציא קולקציות עם משפטים שמנופוביים- זה השיא, ולזה העולם כבר לא שתק. אז ריביל הפסידו מהמלך ה-מ-ו-ן (הרוויחו יחסי ציבור מטורפים אבל הפסידו לקוחות) והגיע הזמן שרשתות האופנה פשוט יבינו; אי אפשר יותר להשפיל נשים בשום דרך וצורה, אי אפשר לנהוג בגזענות ואי אפשר להיות שמנופוביים. זאת אומרת, אפשר, אבל זה יעלה להם הרבה מאוד כסף.

 

אני מצפה מחברות כלכליות להכיר את פלח השוק שלהם, להשאיר את הדעות הכעורות שלהם בבית, ולהתאים את הקולקציות לקהל, והקהל על פי הסטטיסטיקה, ברובו מידה 42+.