אביב הגיע! אלרגיה באה!

פסח מביא איתו לא רק אביביות וחופשה ארוכה, אלא גם מפגע עונתי של אלרגיות. אז מהי בעצם אלרגיה, תופעותיה וכיצד לטפל בה? כל התשובות כאן

כאשר -12%-25% מאוכלוסיית העולם סובלים מסוג מסוים של אלרגיה, אי אפשר להתעלם מהמצב הנתון. מהי אלרגיה, תסמיניה וכיצד ניתן לטפל בה. המדריך המלא שיעזור לכם לעבור את חג הפסח בשלום.


מהי אלרגיה?

 

אלרגיה הוא מונח הנלקח מיוונית ופירושו "פעולה שאינה במקומה", ומדובר בתגובה של מערכת החיסון המכוונת כלפי חומרים המצויים בשגרה בסביבתנו. גורמי האלרגיה, האלרגנים, מקורם בדרך כלל בצמחים או בבעלי חיים והם מצויים באוויר, במזון, במים ובתרופות וחומרים כימיים מסוימים.

 

תגובה אלרגית יכולה להופיע רק אצל חלק מהאוכלוסייה הנושאת נטייה תורשתית לכך, והיא מתפתחת כאשר מערכת החיסון מזהה חומר טבעי בתור אלרגן ופועלת כנגדו. תופעות אלרגיות באות לידי ביטוי בעיקר במערכת הנשימה, העור והעיכול וכוללות נזלת (קדחת השחת או נזלת כרונית), סינוסיטיס, דלקת עיניים כרונית או עונתית, אסטמה, פריחות, בצקות ואף הלם אנאפילקטי העלול לגרום לסכנת חיים.

 

כיצד ניתן לזהות סימפטומי אלרגיה?

 

1. דרכי הנשימה - במקרים של קוצר נשימה התקפי אסטמה ושיעול הנגרמים מכיווץ הסמפונות, דלקת של דופן הסמפונות והפרשות ריר החוסמות את מעבר האוויר.

 

2. עור - באודם, בצקות ותפרחות בעור המלוות בגרד.


3. עיניים - גירוי המלווה באודם, דמעות, טשטוש ראיה ונפיחות בעפעפיים.


4. מערכת העיכול - בחילות, הקאות, כאבי בטן, שלשולים.

 

5. פה ולוע - נפיחות בלשון, בשפתיים ובענבל המקשים על דיבור ונשימה.

 

לצד סימפטומים אלו, הגוף כולו מוצף במתווכים כימיים בעת אירוע אלרגיה כללי, הצפה המובילה להלם (שוק) בגלל הירידה בלחץ הדם, איבוד הכרה ואף הפרעות קשות בפעולת הלב והריאות. מצבים כאלו יכולים לקרות למשל בעת עקיצת דבורה, והתגובות הקשות והמהירות יכולים לעיתים לגרום למוות.

 

כיצד ניתן לאבחן אלרגיה?

 

רופא מומחה (אלרגולוג) יכול לאבחן את הבעיה באמצעות שילוב ההיסטוריה הרפואית, הערכת הסביבה, ביצוע בדיקה של הגוף ותבחיני עור. הבדיקות כוללות בדרך כלל את האף והסינוסים, האזנה לריאות, בדיקת העור, העיניים, הלוע והאוזניים וטסטים על העור המאפשרים לזהות את נוגדני האלרגיה ומתוך כך את הגורם לאלרגיה. תבחיני העור יעוררו תגובות אלרגית תוך כ-15 דקות אצל אדם אלרגי ע"י גרד חזק, נפיחות ואודם, ויגלו את גורם הרגישות ומידת הרגישות של הנבדק. כמו כן ניתן לאבחן אלרגיה באמצעות בדיקת דם המתבצעת במעבדה (rast-IgE). 

 

סוג נוסף ושונה של אלרגיה, בא לידי ביטוי באלרגיות למזון. תופעות הלוואי זהות לתופעות אלרגיה אחרת, ובמקרים מסוימים הן מסכנות חיים ומחייבות טיפול רפואי דחוף ומיידי.  אנשים הרגישים לסוג מסוים של מזון, דוגמת בוטנים, לקטוז וכד') צריכים להימנע ממגע עימו.

 

באופן כללי מומלץ לאנשים אלרגים להימנע מהגורם יוצר האלרגיה, כל עוד מודעים אליו, באם מדובר בחיה מסוימת או פרח מסוים. זאת בכדי להימנע מתהליך האלרגיה בגוף.

 

כיצד ניתן לטפל באלרגיה?

 

הטיפול באלרגיות הינו רחב, כתלות בגורם האלרגיה וברגישות האדם. ניתן להסתייע בתכשירים הומאופתיים המסייעים במיוחד באלרגיות המתבטאות במערכת הנשימה העליונה, שהיא צורת האלרגיה הנפוצה ביותר, דוגמת ריניטל המשלב מרכיבים ייחודיים לטיפול בתסמיני האלרגיה ואף למניעת התקף אלרגיה מבעוד מועד. תכשירים הומיאופתיים כאלו מסייעים לטיפול בתסמיני אלרגיה דוגמת נזלת אלרגית אקוטית וכרונית, התעטשויות מרובות, גירודים באף, עיניים צורבות ומגרדות, קוצר נשימה ועוד, הם בטוחים לשימוש לילדים ומבוגרים ובעיקר חשובים למניעת התפרצות האלרגיה והקלה משמעותית בסימפטומים שלה.

 

שיטת טיפול נוספת לסובלים למשל מאלרגיה לדבורים היא באמצעות מזרק EPI PEN הניתן במרשם רופא ומהווה מזרק אוטומטי שיש ללחוץ אותו לירך בעת עקיצה ולהתפנות לבית חולים. מרבית התכשירים לטיפול באלרגיה שאינם במרשם רופא הם תכשירים מהדור השני, אינם מרדימים מאחר ואינם מגיעים אל המוח. ניתן למצוא בקטגוריה זו את הלורטאדין הנמצא במגוון תכשירים. עוד ניתן להיעזר בפניסטיל ג'ל או משחות על בסיס קלנדולה ואלוורה להרגעת מצבים של אלרגיה בעור.

 

 

מאת: עומר פורת רוקח M.Sci, B.Pharm