BETA

29.08.2018

13:32

 עושים לכם סדר בקייטרינג
עושים לכם סדר בקייטרינג,
שאטרסטוק

מארגנים אירוע? עושים לכם סדר בהזמנת הקייטרינג הנכון

האוכל וההסעדה הפכו לאחד מן האלמנטים המרכזיים ביותר בכל אירוע, ואנו מקדישים זמן רב בבחירת הקייטרינג הטוב ביותר עבור האירוע שלנו. אך למרבית האנשים אין ניסיון עמוס בתחום, וכך הם עשויים לבצע את הבחירות עבור הקייטרינג שלהם בקלות דעת ובלי מחשבה קפדנית על תוצאות ההסעדה באירוע עצמו. באמצעות תשומת הלב למספר נקודות חשובות, ניתן לבחור בחכמה את הקייטרינג עבור האירוע, וכך להבטיח חוויה קולינרית מעולה עבור החוגגים והאורחים גם יחד.

 

בחירת קייטרינג שישקף את האירוע

 

אחד מן ההיבטים החשובים ביותר בקייטרינג, שפעמים רבות קל לפספס, הוא האופי של ההסעדה מבחינת סוג המזון וסגנון ההגשה, וכיצד האופי הזה מתקשר אל האופי של האירוע עצמו.

אירועים שונים יכולים לתפוס גוון די שונה זה מזה, כאשר הדבר מתקבל בעיקר כתוצאה מן ההבדלים בגורם לאירוע – חתונה, ברית או בריתה, בני מצוות ועוד – וכתוצאה מן ההבדלים במיקום ובעיצוב של האירוע – בין אם הוא באולם, בטבע, בבית ועוד.

 

באמצעות הבנה מקיפה אודות אופי האירוע, ניתן להתאים לו את סגנון הקייטרינג הטוב ביותר, וכך יש לשים לב בעיקר לשני ההיבטים הבאים:

 

 1. סגנון ההגשה: שירותי קייטרינג שונים נבדלים זה מזה בסגנון ההגשה שלהם, אשר יכול לתפוס דמות של מלצור, דוכנים מתופעלים או בופה – יש להבין את אופי האירוע מבחינת לוח הזמנים שלו ומבחינת המיקום שלו, ולבחור כך בסגנון ההגשה שישקף באופן הטוב את ההיבטים הללו.

 

 1. אופי התפריט: שירותי הקייטרינג יכולים להציע מנות גדולות או מגוון מנות קטנות, הם יכולים לכלול מנות כבדות או מנות קלות, ובנוסף לכל אלה, תמיד יש אפשרות לשלב בין סוגי מנות שונים במקביל או בזה אחר זה בהתאם ללוח הזמנים של האירוע – יש לבחור את אופי המנות באופן שיתאים לאירוע, מבחינת הפעילות בו ומבחינת השעה שלו ביום.
 סגנון ההגשה אומר הרבה על איכות החברה והאירוע כולו

סגנון ההגשה אומר הרבה על איכות החברה והאירוע כולו ( שאטרסטוק)

 

 

הספק לדעת מה נכלל בשירותי הקייטרינג

 

יכולות להיות לנו המון שאיפות משירותי הקייטרינג, אך יש לוודא היטב מה מהן ניתן להגשים באמצעות הספק שלנו ועבור אילו נאלץ לפנות לשירותים חיצוניים אחרים.

למרבה המזל, כיום ניתן לאתר שירותים חיצוניים מכל סוג וכך לשלב כל שירות שרק נרצה עם שירותי הקייטרינג שלנו, אך חשוב לבדוק קודם כל האם ספק ההסעדה עצמו יכול לספק לנו את השירותים הללו, והאם הוא לוקח עליהם מחיר נוסף.

 

אורן שמיאן, שהקים את חברת הקייטרינג "אורן פופקורן", מציע לשים דגש בעת הבחירה על:

 

 • תמחור תפריטים: ראשית כל יש להבין את חבילות ההסעדה של ספק הקייטרינג, מהן חבילות הבסיס וכיצד הוא יכול להוסיף מנות לתפריטים הללו.

 

 • אפשרויות תפריטים: חשוב לבדוק את האפשרויות השונות שמציע הספק למנות ספציפיות, עבור האורחים שעשויים להיות מוגבלים למנות מסוימות משלל סיבות – בקטגוריה זו, ניתן למנות בעיקר את מי שמוגבל למנות מסוימות מטעמי דת (וכך ירצה מנה כשרה), מטעמי מצפון (וכך ירצה מנה צמחונית או טבעונית), מטעמי בריאות (וכך ירצה מנה חסרת אלרגניים כלשהם) ומטעמי טעם (ובהם הילדים, אשר יעדיפו מנות פשוטות).

 

 • מפעילים ומלצרים: יש לבדוק האם ספק הקייטרינג מספק גם עובדים להגשה של המנות – בין אם מדובר במלצרים או במפעילי דוכנים.
 חשוב לדאוג למלצרים בכמות מספקת לחווית שירות מלאה (1)

חשוב לדאוג למלצרים בכמות מספקת לחווית שירות מלאה (1) ( שאטרסטוק)

 

 

 • הקמה והכנה: בנוסף לכך, במיוחד כאשר מדובר בדוכני מזון מתופעלים או בקייטרינג בסגנון בופה, חשוב לבדוק האם ספק הקייטרינג דואג גם להקמה ולהכנה של דוכני ההגשה.

 

 • ריהוט וכלים: שירותי קייטרינג שונים זה מזה באספקת הריהוט להגשה – חלקם עשויים להציע רק הכנה והגשה של המזון, אחרים עשויים להציע גם שינוע והקמת דוכנים כחלק מן השירות, וניתן אף למצוא שירותים שיספקו כיסאות, שולחנות ואף סכו"ם בתוספת מחיר.

 

 • פירוק וניקיון: באם שירותי הקייטרינג כוללים הקמה והכנה של דוכנים או שולחנות, ניתן לצפות שהם גם ידאגו לפירוק שלהם, אך יש לבדוק זאת בכל אופן – בנוסף לכך, חשוב לבדוק האם שירותי הקייטרינג כוללים או יכולים לכלול שירותי ניקיון, או שמא יהיה צורך בשילוב של שירותי ניקיון חיצוניים.

 

 • בר ושתייה: כדאי לבדוק האם שירותי הקייטרינג כוללים או יכולים לכלול גם שירותי בר או שתייה, וכך לשלב אותם בהתאם לצורך באירוע – יש לבדוק את האפשרויות של הקייטרינג מבחינת סוגי שתייה שונים, החל משתיה קלה ועד לשתייה חריפה ולשתייה חמה.

 

 • תהליך הכנה: לבסוף, חשוב לבדוק את אופי הכנת המזון מבחינת הספק, כלומר, אילו מן המנות הוא מכין במקום ואילו מהן הוא מכין מראש ורק מחמם במקום – כדאי לבדוק היטב את תחום זה ולקבל את כל המידע שתרצו, כדי שתבטיחו שהמזון יהיה כראות עיניכם.

 

התפריט: החלק הכי חשוב בחוויה

 

הדבר החשוב ביותר בקייטרינג הוא ככל הנראה האוכל עצמו.

כאשר אנו בוחרים בשירותי קייטרינג, אנו עושים זאת מתוך תקווה שהמזון שיוגש במהלך האירוע יהיה באיכות גבוהה ומספקת, ויספק את לב האורחים – אך דווקא כאן אנו יכולים לעשות בקלות טעויות, כאשר אנחנו יכולים להגביל בטעות את האורחים שלנו באופן שיקשה עליהם ליהנות מן המזון.

 

לכן כדאי לשים לב לטיפים הבאים ולפעול בהתאם להם:

 

 • זכרו את בעלי המגבלות: בין האורחים שלכם עשויים להיות כאלה אשר יהיו בעלי מוגבלויות קולינריות שונות משלל טעמים, וכדאי לזכור אותם ולדאוג שהתפריט יכלול מנות שהם יכולים לאכול – ביניהם ניתן למנות את מי שמוגבל מטעמי דת, וזקוק למנות כשרות, מי שמוגבל מטעמי מצפון, וזקוק למנות צמחוניות או טבעוניות, מי שמוגבל מטעמים בריאותיים, וזקוק למנות חסרות אלרגניים מסוימים או נעדרות קבוצות מזון מסוימות, ולבסוף הילדים, אשר מעדיפים אוכל פשוט למדי.

 

 • אל תגבילו את האורחים שלכם: טעות נפוצה שהחוגגים עשויים לעשות היא הגבלת האורחים על פי ההשקפות הקולינריות שלהם – כך, לדוגמה, חוגגים בעלי תעוזה קולינרית עשויים להציע מנות שתהיינה מאתגרות מידי עבור מרבית האורחים שלהם – חשוב לזכור את ההבדלים ביניכם לבין האורחים שלכם, ולדאוג שהמנות ישקפו גם את הרצונות שלהם.

 

 • התאימו את המזון לאירוע: זכרו להתאים את המזון לאופי האירוע, מבחינת הסגנון שלו, מבחינת השעה שלו ביום ומבחינת התקופה בשנה בה הוא מתרחש – כך, לדוגמה, נסו שלא להכביד על האורחים בארוחה כבדה בשעות הבוקר או בשעות אחר הצהריים, ובמיוחד אם האירוע כולל מסיבה, והעדיפו להציע להם מנות מחממות כאשר האירוע מתרחש בחורף ומנות מרעננות כאשר הוא מתרחש בקיץ.

 

 • עדיף יותר מידי מפחות מידי: חברות הקייטרינג נוהגות להכין כמות אוכל שתתאים לכמות המוזמנים, תוך הנחה ראשונית שכמות האורחים שיגיעו בפועל תמיד תהיה נמוכה יותר מכמות המוזמנים על הנייר – הניחו לשירות הקייטרינג שבחרתם לבצע את החישובים שלו, אך כאשר אתם משקללים את היקפי המנות זכרו שתמיד עדיף שיהיה יותר מידי מאשר שיהיה מעט מידי.
 תפריט מגוון הוא סיכוי טוב לענות לצרכי כלל האורחים

תפריט מגוון הוא סיכוי טוב לענות לצרכי כלל האורחים ( שאטרסטוק)

 

 

 מנות קטנות יותירו רושם של מגוון רחב ואסתטיקה במיטבה

מנות קטנות יותירו רושם של מגוון רחב ואסתטיקה במיטבה ( שאטרסטוק)

 

 

 

הטיפ האחרון ההמלצה הכלכלית

 

לבסוף, ניתן להוסיף את טיפ אחרון לרשימה והוא דווקא בעל אופי כלכלי – התחיל בקביעת תקרת תקציב עבור כל השירותים הנדרשים סביב ההסעדה.

משמע, קבעו לכם תקרת תקציב כלשהי שתקיף את המזון עצמו, את השתייה, את כלי האוכל, השולחנות והכיסאות, את ההכנה והפירוק, את ההגשה ואת הניקיון.

באמצעות תקרת התקציב הזו תוכלו לבצע את ההחלטות הנכונות ולהימנע מהרפתקאות פיננסיות לא רצויות.

באופן הזה יהיה ניתן לבחון באופן מקיף יותר את שירותי הקייטרינג השונים, ולבדוק את הכדאיות שלהם לא רק ביחס לסגנון המנות וההגשה, אלא גם ביחס לשירותים הנלווים שהם מספקים, ותוך בחינה מקבילה של שירותים נלווים חיצוניים.