מדוע אנחנו לא מפסיקים לאכול? היבט פסיכולוגי

האם אנחנו אוכלים כי אנחנו באמת רעבים או שאנחנו זוללים בעקבות דחף פסיכולוגי כזה או אחר? כל התשובות כאן

אנשים רבים מוצאים את עצמם יוצאים מיום עבודה קשה ומאכזב ועוצרים במכולת הקרובה כדי לזלול כמה חטיפי שוקולד, גם כשהם לא באמת רעבים. האוכל נתפס עבורנו, כילדים וכמבוגרים, כסוג של נחמה רגשית, עד כדי כך שמתפתחת שגרה בה עייפות, מתחים, לחצים ועומס מובילים לאכילת יתר בתגובה למצב וכדרך התמודדות איתו. תופעה זו עלולה להוביל לעלייה במשקל ולהשמנת יתר.

 

דיאטה 

 

דיאטה היא למעשה מאבק רציני הבא לשנות אכילת יתר הנובעת מעושר מאכלים, ואי יכולת לווסת דחפים ולעצור כאשר ניצבים אל מול הפיתויים הללו. אנשים חשים דחף להשתמש בכל אותם גירויים זמינים, מאחר והאכילה של מזון טעים מעניקה סיפוק עז לטווח הקצר. הבעיה עולה בתחושות שלאחר מכן, כאשר אותה תחושת סיפוק מתחלפת במערך בעייתי של רגשי אשמה עד כדי שנאה עצמית.

 

כאן נכנס המקום החשוב והמשמעותי של ההיבט הפסיכולוגי בעת תהליך של ירידה במשקל. רבים נעזרים בדיאטנית, רופא ומומחים מקצועיים כאלה ואחרים, אבל אינם לוקחים בחשבון את חשיבות הפסיכולוג בתוך כל התהליך. כאשר אדם לא מצליח להתאפק, הוא מוצא עצמו אוכל כמויות של אוכל לא בריא. מצב זה מוביל לקונפליקט שבסיסו רגשי, שאינו קשור לשיטת דיאטה כזו או אחרת וגם לא לספירת קלוריות, פחמימות וכדומה.

 

היבט פסיכולוגי ורגשי למעשה בא לתמוך בתהליך הדיאטה

 

ההיבט הפיסכולוגי מגיע בכדי לעזור לאדם להבין איזה סוג מאכלים הוא אוכל ועל איזה מנגנון פנימי לא מודע מתיישב ההרגל של האכילה הלא בריאה של אותם מתוקים ומאכלים שמנים ולא מאוזנים. החשיבה באמצעות הפסיכולוג עוסקת בשאלה מדוע האדם ממשיך לעשות זאת שוב ושוב? ניכר כי הנפש מכוונת אותו לכיוון שאיננו טוב לו, ולכן יש להעמיק ולתקן את צורת הפעולה הזו.

 

חולי סוכרת

 

עבור סוכרתיים מדובר בעניין רגיש במיוחד, שכן מנגנון האינסולין בגופם רגיש ומחובר לתחלואה נלווית, ולכן עליהם להקפיד בצורה משמעותית יותר על הרגלי תזונה נכונים המשמרים בריאות. כלומר, עליהם ללמוד לא רק את הגוף שלהם, אלא גם לפענח את נפתולי הנפש המבקשת מהם בצורה תובענית ולא תמיד מובנת להמשיך ו"לקלקל" לעצמם.

 

תפריט תזונה מותאם


ידוע כי האדם לא יכול להבין את עצמו לחלוטין, ולכן חשוב ההיבט הפסיכולוגי במהלך תהליך של דיאטה בכדי לאפשר לאדם להשיג את מטרתו ולהבין על איזה מנגנון פנימי מתיישב ההרגל של האכילה, תוך תמיכה בבריאותו הפיזית והנפשית. כמובן שלצד הליווי הפסיכולוגי והנפשי, מומלץ לבנות תפריט תזונה מותאם אישית לקצב חילוף החומרים האישי, בהתאם לנתונים הפיזיים של האדם, לבצע פעילות גופנית, לסגל טכניקות המסייעות להחליף מזון מתוק במזון בריא (לדוגמא, להכין תחליפים בריאים זמינים ונגישים) ולשמור על כוח רצון והתמדה המשפיעים על כל התהליך.

 

 

מאת: נועה בראון פסיכולוגית קלינית ורפואית במרכז DMC לטיפול בסוכרת.