BETA

17.06.2018

18:55

 הכירו את שירי נקש
הכירו את שירי נקש,
אילן סימנווב

תזונאית השבוע: "בחיים לא אוכל מזונות שהם טרנד חולף"

הכירו את שירי נקש, תזונאית השבוע שלנו, אימא ל-3, ודיאטנית קלינית, שלא מאמינה שיש כזה דבר חטאים. מה הדבר הראשון שהיא אוכלת בבוקר ומה היא בחיים לא תאכל?

שם: שירי נקש, נשואה לאודי ואמא ל-3 בנות: גל(19) רוני (16) ונועה (12וחצי), דיאנית קלינית Bs.C, בעלת קליניקה, מנחה קבוצות המשלבות פעילות גופנית ודיאטה, כותבת מדורים שונים, בעלת פינה קבועה בתוכנית בוקר 

 

איפה רכשת את ההכשרה שלך? 

"האוניברסיטה העיברית, הפקולטה לחקלאות. סטאג בבית חולים וולפסון".

 

מה הדבר שאת הכי אוהבת בעבודה שלך?

 "המטופלים, הדרך המאתגרת שהם עושים- לי יש את הזכות הגדולה ללוות, להניע, לתמוך ולהיות איתם בקשיים במהלך הדרך  וגם כמובן בהשגים ובהצלחות".

 

מה הדבר הראשון שאת מכניסה לפה בבוקר?

"כוס מים לא קרים. בהמשך נס קפה עם פרוסת לחם מלא וגבינה. לעיתים עם כפית ריבה".

 

איך נראה התפריט שלך?

"3 ארוחות מסודרות ו2-3 מיני ארוחות ביניים. הרבה מאוד ירקות מכל הסוגים ובכל הצורות- מאוד אוהבת! פירות ובמיוחד פירות קיץ, תמרים, לחם מלא, לעיתים דייסת שיבולת שועל עם פירות, מוצרי חלב (לרוב 5%), הרבה דגים, לפעמים עוף, שקדים, אבוקדו או טחינה.  ביצה כמעט כל יום".

 

מה המטרות שלך?

"מטרה אישית- הגשמה, מימוש, משמעות, בריאות לי ולמשפחתי. מטרה מקצועית- להגיע לכמה שיותר אנשים שזקוקים ורוצים לפלס את דרכם כדי להגיע ל-WELL BEING . המפתח הוא איזון- נפשי, פיסי, באוכל ובחיים".

 

מה בחיים לא תאכלי?

"מזונות שאינני יודעת עליהם כלום והם טרנד חולף עם הבטחות של היצרנים והמשווקים. משתדלת כמה שפחות מזון מעובד ומתועש הכולל מאפים, חטיפים מלוחים וכדומה".

 

מה החטאים שלך?

"לא מאמינה במילה "חטא". גם את המטופלים שלי מלמדת לא להשתמש בטרמינולוגיה הזו. לא חטאנו ולא פשענו. אנחנו חיים את החיים וחלק מזה זה לאכול מהכל. השאלה מהי המידה של כל דבר. יש את המזונות המועדפים יותר ויש את המועדפים פחות שמהם יש צורך להמעיט. המונח חטא מייצר תחושה של כישלון ומייצרת ריבוי סיטואציות של יעדים לא ריאליים. גם אם אכלנו קצת יותר מידי, הרעיון הוא לחזור למסלול כמה שיותר מהר. לא כל נסיעה לחופשה מייצרת חטאים ולא כל סופ"ש הוא חטא אחד גדול. אלו הסיטואציות השונות שהן חלק משיגרה אחת גדולה שתוכה יש כל מיני מצבים".

 

הספורט שלך?

פילאטיס מכשירים כבסיס- מכורה! אני בעלת תעודה של מדריכת פילטיס. מעבר לזה ריצה פעמיים בשבוע של כ-7 ק"מ ואם יש זמן עוד אימון אירובי כלשהו.

 

הדיאטה הכי טובה בעיניך?

"הרגלי אכילה שכוללים בחירת מזונות בריאים וכמה שפחות מעובדים, ארוחות מסודרות. הקניית הרגלים לאורח חיים בריא. לעיתים זה לא פשוט ולוקח זמן אבל זה ה-דבר! לא דיאטות בזק, לא טרנדים, לא ספירה מתישה של קלוריות. הרווחים יגיעו לעיתים מהר ולעיתים קצת יותר לאט אבל יגיעו. הגוף והנפש יהיו אסירי תודה".

 

הדיאטה הכי מסוכנת בענייך

"כל דיאטה שמורידה קטגורית סוג מזונות מסויים באופן גורף מהתפריט ללא חלופה שתספק אל הרכיבים החסרים. גם אם החסר הוא פיזי וגם אם נפשי. לאורך זמן לא יחזיק. גם דיאטה של מעט מידי קלוריות (VLCD) עלולה להיות מסוכנת".

 

3 מאכלים שחייבים לצרוך כל יום בעיניך?

"ירק כלשהו. חלבון כלשהו (דג/ עוף/ תחליף בשר כמו טופו/ מוצרי חלב. אחד מאלו). מים! אבל בעיקר לגוון. מאמינה בתועלות שבגיוון שנותנות קשת רחבה של רכיבים חיוניים לגוף".

 

המאכל שהרבה אנשים לא יודעים שהוא מזיק?

"ישנם תוספים למיניהם בצורת כמוסות או כדורים או אבקות או סוגי תה למיניהם וכל מיני שיקויים כאלה ואחרים שנמכרים ללא פיקוח ומסכנים חיים לעיתים. הרבה מהם נמכרים אונליין".

 

המשקה האהוב עליך?

"מאוד אוהבת קפה. משתדלת להפחית ולא לשתות מעל 3-4 כוסות ביום".

 

המשקה האלכוהולי האהוב עליך?

"לשמחתי אני לא חובבת אלכוהול גדולה, אבל כשיוצאים תמיד אבחר קוקטייל פירותי קליל ולא מידי מתוק".