10 דברים שמדאיגים כל אם טרייה

אם לפני הלידה אנחנו רועדות מהלא נודע, כמעט שום דבר לא מכין אותנו באמת להתמודדות עם הגוזל הקטן שהבאנו לעולם הזה. מה לעשות כשהוא בוכה, מי יקפל את הכביסה ומתי הוא כבר יירדם???

עשית קורס הכנה ללידה ארוך ומקיף. עברת את הלידה, את המתחים של האשפוז, והנה את בבית עם יצור קטן וחסר אונים שתלוי רק בך. זה הזמן בו את מבינה שלזה - אי אפשר להתכונן. ואולי כן? קצת? הכנתי עבורך רשימה של הקשיים וסימני השאלה הכי נפוצים בקרב נשים אחרי לידה (בעיקר את מס' 10). לגזור ולשמור.

 

1. מה לעשות כשהוא בוכה?
נכון, זה לא נעים אבל זו הדרך היחידה שלו לתקשר. בדרך כלל, בחודשים הראשונים, הוא רוצה לשדר לנו שהוא זקוק לנו - חום, מגע, תנועה, הקול של אמא - כל אלה מזכירים לו את הסביבה הנפלאה בה הוא שהה לפני שיצא אל אוויר העולם ולכן מרגיעים אותו. אני מציעה להתחיל כל הרגעה בחיבוק, שיר, תנועה - ורק אחר כך להציע אוכל.

 

2. אמאל'ה, יש לו חום!
מהר מאד תלמדי להכיר את האבחנה החביבה - "וירוס". הקטנטנים האלה מעלים את החום מאד מהר. אם הם אוכלים ורגועים, אין סיבה לרוץ אחריהם עם מדחום כל שעה, סך הכל החום הוא הדרך של הגוף להילחם בזיהומים. אם הם "מעוכים", מסכנים ועצבניים, זה הזמן להשתמש בכל הארסנל - אמבטיות פושרות, תרופות, נרות וכולי.

 

3. איך להלביש אותו? קר לו? חם לו?
נכון שאת יוצאת מבית החולים עם הוראה חד משמעית - שתי שכבות בגדים! אבל אם אמצע אוגוסט והשרב מכה בכל הכוח? זה הזמן להתחיל להסתכל על הגוזל ולהקשיב לאינסטינקטים שלך. אם הוא נראה מבושל - תפשיטי. אם נראה שקר לו - תלבישי. בעונות המעבר, כשלא ברור מה קורה בחוץ תמיד אפשר ללכת על השכבות שמתקלפות עם הזמן. אגב, רצוי לבדוק אם קר לו בעורף ולא בכפות הידיים.

4. מה יהיה עם הגזים?
לפעמים זו פשוט חוסר בשלות של מערכת העיכול, לפעמים התמ"ל לא מתאים, לפעמים אנחנו מאכילות אותם המון ומעמיסות עליהם. כך או כך - זה עובר. בזמן התקף ההתמודדות צריכה להיות על ידי המון המון תנועה (זה הזמן לשים במנשא בד, בטן לבטן, מוזיקה שאתם אוהבים - ולרקוד קצת). כשהם רגועים - עירסול (על הידיים או במנשא) ועיסויים בבטן יכולים להקל על ההתקף הבא. עוד טיפ קטן - לא להאכיל בזמן בכי. תמיד כדאי קודם להרגיע על ידי מגע ותנועה ואז להאכיל.

 

5. הוא לא ישן!
חשוב לזכור שהתקופה הראשונה בבית היא הסתגלות - לקטנטן וגם להורים שלו. זה אומר המון סימני שאלה, המון מתח ולפעמים חוסר אונים. העייפות והקושי בשינה רק מעצימים את כל החוויה. וגם השכנות שאצלן הם תמיד ישנים לילה שלם מגיל אפס. שוב - תסתכלו על התינוק ותקשיבו לעצמכן. נכון לכן כרגע להרדים על הידיים? לישון ביחד במיטה? תעשו את מה שבבטן מרגיש לכן נוח. במנשא בד הוא יירדם לכן בלי לשים לב, תנסו ותראו. מבטיחה לכן שעם הזמן הכל מסתדר, גם ההתעוררויות בלילה נראות פחות נוראיות והולכות ופוחתות.

 

6. מתי לשים במסגרת?
וגם: מטפלת או גן? התשובה נמצאת אצלכן. יש המון אילוצים ויש המון רגשות אשם, חשוב שתהיו שלמות עם כל החלטה שתקבלו, גם אם היא לא אידיאלית. מה שמרגיש לכן בבטן נכון זו בדרך כלל התשובה הנכונה / המטפלת הנכונה / הגן שהכי מתאים לכן.

7. מה יהיה עם כל הסבתות / השכנות / הירקן / האישה מהרחוב שמעירים על כל דבר?
הם יכולים להמשיך להעיר, ואתן מוזמנות להתעלם באלגנטיות, לחייך ולהמשיך הלאה.

 

8. כל התינוקות האחרים כבר מרימים ראש / זוחלים / סופרים עד 25
יופי, ולשלכן יש את העיניים הכי יפות / הוא הכי מצחיק / אוכל מאד יפה. כל אחד ונקודות החוזק שלו, ודי עם ההשוואות המיותרות.

 

9. איך מספיקים לאכול, לכבס, לנוח, לטפל, לנשום, לשתות, לכבס, להאכיל, לשטוף כלים??
לא מספיקים. תלמדו לבקש, להאציל סמכויות ולהיות מאד ברורות עם הצרכים שלכן. הבושה לא קיימת, בעיקר לא בחודשים הראשונים. מישהו בא להתארח? שיביא פשטידה. חמותכן הגיעה לנשנש את הגוזל? תכינו לה את ערימת הכביסה שיושבת וממתינה לקיפול כבר שבוע. הבעל חזר מהעבודה? לכו לעשות אמבטיה ארוכה. מותר לכן, תגידו שאני הרשיתי.

 

10. האם אני אמא מספיק טובה?
כן.

 

 

 דקלה שלום, אמא ליונתן ותומר, מלווה התפתחותית בשיטת "צעד ראשון" ומנהלת "חיוכים" - בית חם לאמהות ותינוקות בכפר גנים בפ"ת. הצטרפו ל"חיוכים" בפייסבוק

 

>>>ממה את חוששת לפני הלידה? 

>>>10 דברים שמדאיגים אותך בהכנות לחתונה

>>>כך תירגעו במהלך יום עבודה מלחיץ