ממה את חוששת לפני הלידה?

מה לקנות לפני הלידה, איך להתמודד עם התפרים ומה יהיה עם המשקל העודף? דקלה שלום, יועצת התפתחותית מציגה את 10 הדברים שנשים בהריון הכי מודאגות מהם

במהלך ההריון, בעיקר הראשון אבל גם אלה שאחריו, עולים אצלנו המון סימני שאלה, חששות וקשיים מהלא נודע. לאחר שיחות רבות עם הריוניות ואימהות, ריכזתי עבורכן את השאלות שעלו אצלן הכי הרבה, וגם כמה עצות מעשיות.

 

1. איזו עגלה / מיטה / מייבש בקבוקים / סדיניות לקנות?
הכל נראה נורא גורלי כשמגיעים לקנות את "חבילת הלידה" המפורסמת. אז זהו, שלא.


אני מציעה לקחת אתכן אמא מנוסה שתוכל לציין בפניכן מה מיותר, במה חובה להצטייד ומה היתרונות והחסרונות של כל דבר. אפשר תמיד לעשות השלמות. תיהנו מהקניות המרגשות הללו, ואל תתפתו לכל הגאדג'טים שבסוף יהיה יופי של מעמד לחיתולי טטרה.

 

2. איך עוברים את הלידה?
כמו כולם, הדבר הראשון שאני מציעה זה להגיע עם ראש פתוח. נכון, הכנו תכנית לידה מפורטת, אבל הכל נתון לשינויים. רציתן לידה טבעית והכאבים נוראיים? קחו אפידורל!


חוץ מזה, קורס טוב שבו מספרים לכן את כל האמת ומכינים אתכן ואת בן הזוג למה בדיוק הולך לקרות, כמה שיחות עם יולדות "ותיקות" שיוכלו לספר לכן מה קורה שם בדיוק, מלווה מקצועית או סתם מישהי שאתן סומכות עליה - כל אלה יעזרו לכן ברגע האמת. ובכל מקרה, כמו שהסבתות אומרות, בסוף יש לכן בידיים אוצר מדהים ושוכחים הכל.

 

3. מה יהיה אם יהיו תפרים?
רבות מאיתנו עברו את החוויה המפוקפקת הזו. היום לא חותכים באופן אוטומטי וזו לפחות התקדמות מבורכת. אני מציעה לוודא, או להסמיך מישהו מטעמכן שיוודא, שמי שתופר הוא לא סטאז'ר שמתנסה על בשרכן בגובלן הראשון שלו. ואחר כך - להצטייד בטראומיל, אלופירסט או תחבושות מגנזיום, המון שטיפות פושרות, ויש גם רקיחות המואופתיות לזירוז הריפוי שניתן לקנות ברוב בתי המרקחת הטבעיים.

 

4. ומה עושים כשצריך קיסרי?
זה חשש ששמעתי מהמון הריוניות. יש לידות שמסתיימות בקיסרי, יש כאלה שאין ברירה ומתחילות בקיסרי, ויש כאלה שגם בוחרות קיסרי בשל הפחד מהצירים. ניתוח קיסרי הוא ניתוח בטן לכל דבר, אבל אם אין ברירה עוברים אותו. חשוב לתת לגוף שלכן לנוח לאחר מכן ולטפל בחתך היטב (ע"ע תפרים). זה קורה וזה לא מעיד בשום צורה על האימהות שלכן והיכולות שלכן.

5. להניק או לא להניק?
לפני קבלת ההחלטה, אני מציעה ללכת ליועצת הנקה טובה עוד בהריון ולעבור "הכנה להנקה". גם אם כל העניין מגעיל אתכן, וגם אם ברור לכן שהוא יתחבר לציצי מהשנייה שיוולד ועד גיל 4 לפחות, שווה להגיע ולשמוע את כל הפרטים. ההכנה הזו יכולה לשנות את דעתכן, לחדש לכן הרבה וגם לעזור מאד בפעמים הראשונות, כשלא תמיד יש מישהו שיכול לסייע.

6. מה יהיה על הקריירה שלי?
לירון גור-שטייגמן, מאמנת ויד מכוונת לנשים ואמהות, אומרת שקריירה ואמהות היא דילמת המאה! הדילמה מתחילה עוד לפני ההריון והופכת למהותית הרבה יותר בשלב החזרה לעבודה. חשוב להבין שהבחירה עשויה להשתנות במהלך הדרך. אין צורך לקבל החלטה כבר בזמן ההריון כיוון שאנחנו לא יודעות כיצד נרגיש בתוך האמהות. ההבנה כי הבחירה ניתנת לשינוי בכל עת יכולה להקל עלינו.

 

הפתרון אף פעם לא יהיה חד משמעי ותמיד יהיה "תפור" למידות המשפחה. החלק החשוב ביותר בהחלטה היא להיות שלמה איתה. אם בחרת להישאר בבית אבל את כל היום מפנטזת על מקום העבודה הקודם את מחטיאה את שתי המטרות. קבלי בחירה מושכלת, מחוברת לבן הזוג ולצרכי הבית והיי שלמה איתה. זו הדרך היחידה.

 

7. ומה יהיה עם הזוגיות שלי?
לירון גור-שטייגמן מבארת גם את הנושא הזה: מחקרים מראים כי זוגיות בה אין שותפות בין שני בני הזוג לפני הלידה, תישאר כזו גם אחרי הלידה ואף תהיה קשה יותר להתמודדות לאחריה.


החדשות הטובות הן שבאמצעות עבודה משותפת ניתן להגיע לרמת שותפות טובה במהלך תקופת ההריון והלידה. אני מציעה לבצע תיאום ציפיות הדדי ומפרגן בין בני הזוג ביחס לתקופת ההריון, הלידה והתקופה שלאחר הלידה- למה את מצפה? מה את רוצה שהוא יעשה עבורך? איך אפשר להקל עלייך? לדוגמא: "היום אני מרגישה חנוקה, אשמח אם תגיע מהעבודה עד 17:00 על מנת שאוכל לצאת להתאוורר לשעה". יש לציין כי בתקופות אלו חיי היום יום שלנו דינמיים והכל יכול להשתנות ברגע. לכן - דאגו לתקשר כל הזמן.

 

8. ואיך אני אתמודד עם המשקל העודף?
גליה לנגלי-ג'וטר, יועצת תזונתית, "תיאבון בריא", מייעצת: בעולם שבו דוגמניות מתועדות יוצאות מחדר הלידה בסקיני ג'ינס, כדאי לדעת שקצב הירידה במשקל משתנה מאישה לאישה, ותלוי בגורמים שונים, כמו המשקל הטרום הריוני וכמות המשקל שהתווספה במהלכו. חשוב לזכור שזהו חלק מתהליך ארוך שעובר על הגוף לאחר הלידה, ואורך למעשה כשנה מרגע הלידה. לאחר הלידה חשוב לאכול בצורה מזינה ומשביעה, המכילה את כל אבות המזון, במיוחד אם את מיניקה. גם מי שתבחר לפצוח בדיאטה (לא לפני 6-8 שבועות לאחר הלידה) צריכה לעשות זאת באופן מבוקר (רצוי בליווי מקצועי) ולצפות לירידה מתונה והדרגתית. לעיתים המשקל חוזר למספרו המקורי, אך מבנה הגוף משתנה כתוצאה מההריון (שינוי באגן, בבטן, במותן...) - זכרי שאלו הם אותות גבורה על הפלא שהבאת לעולם!

 

9. ואם לא אצליח להתחבר אליו?
יש את הנשים שמתאהבות מהשנייה הראשונה ביצור הקטן והאדמדם שיצא להן מהרחם. ויש את אלה שלוקח להן זמן. זה בסדר גמור, זה לא תמיד מיידי. אבל בסוף זה קורה ואת לא מבינה מה עשית עם כל האהבה הזו לפני שהדבר הזה נכנס לך לחיים.

 

10. האם את השני אוהבים כמו את הראשון?
לא. אוהבים אותו לגמרי אחרת. כי אתן אחרות לחלוטין משהייתן קודם. אבל העוצמה זהה, ואת לא מבינה איפה כמות נוספת ומטורפת כזו של אהבה התחבאה אצלך עד עכשיו בלי להיות מופנית לשום מקום. זה עובד ככה גם בשלישי. ובשמיני.

 

לידה קלה!

 

דקלה שלום, אמא ליונתן ותומר, מלווה התפתחותית בשיטת "צעד ראשון" ומנהלת "חיוכים" - בית חם לאמהות ותינוקות בכפר גנים בפ"ת. הצטרפו ל"חיוכים" בפייסבוק