חלב אם: החשיבות של הנקת התינוק

מה מכיל חלב אם, מדוע כדאי להניק את התינוק עד גיל שנתיים והאם אפשר לעשות פעילות גופנית במהלך תקופת ההנקה? מדריך

הנקה היא פעולה של אהבה והזנה, המבטיחה את התפתחותו של תינוקך וחיזוק הקשר ביניכם. תהליך ייצור החלב אצל האם מתחיל עוד בתקופת ההיריון והמשכו הטבעי הוא ההנקה. הנקה הינה מיומנות נרכשת ועל מנת להיות מוכנה להנקה, כדאי להבין את היתרונות שבה.

 

ארגון הבריאות העולמי (WHO), ארגון רופאי הילדים האמריקאי (AAP) ומשרד הבריאות הישראלי‏ ממליצים להיניק הנקה מלאה (ללא כל תוספות כגון דיסות, תה ומים) במשך ששת חודשי חייו הראשונים של התינוק. זאת משום שתוספות מזון אחרות גורמות לכך שהתינוק יונק פחות ולכן ייצור החלב פוחת. סיבה נוספת היא כי, שישה חודשים הם משך הזמן הנדרש להעתיק את כל הנוגדנים הקיימים אצל האם אל התינוק, באמצעות חלב האם.

 

מגיל חצי שנה מומלץ להתחיל לתת לתינוק בהדרגה גם מזונות נוספים ובמקביל להתחיל לתת לו מים לשתייה, מאחר שכמות הנוזלים, שהוא מקבל פוחתת כאשר פוחת מספר ההנקות. מומלץ להמשיך ולהיניק את התינוק לפחות עד גיל שנתיים.

חלב אם

חלב האם נוצר כתוצאה של הפרשת ההורמון פרולקטין מבלוטת יתרת המוח. תהליך יצור החלב מתחיל כבר בתקופת ההיריון. בעת ההנקה גירוי הפטמה על יד המציצה של התינוק, מביאים לאיתות לבלוטת ההיפותלמוס במוח, המעבירה מסרים להפרשת הורמונים מסוג פרולקטין ואוקסיטוצין, אשר גורמים ליצירת חלב ולהזרמתו.

 

הורמון הפרולקטין אחראי ליצירת חלב האם והורמון האוקסיטוצין המכווץ את צינורות החלב בשדיים, הגורמים לחלב שנוצר לצאת החוצה, הורמון זה אחראי גם להתכווצות הרחם.

 

לאחר הלידה רמת הפרולקטין הינה גבוהה וגורמת לנזילת חלב גם כאשר אין התינוק יונק, אך לאחר שלושה חודשים יצירת החלב תהיה בהתאם לביקוש התינוק.

יתרונות ההנקה

  • במחקרים נמצא כי, הנקה בלעדית עד גיל 6 חודשים מורידה את השכיחות לדלקות של מערכות הנשימה העליונות. בנוסף, התגלה שחלב אם לתינוק בן שנתיים מכיל נוגדנים נגד מחלות ולכן הנקה בגיל מאוחר חשובה לא פחות.
  • ‏על פי משרד הבריאות הישראלי, תינוקות היונקים חלב אם רושמים לזכותם, עד שמונה נקודות יותר במנת המשכל שלהם מאלה, שצורכים תחליפים.
  • חלב אם מבחינה תזונתית מכיל את כל המיקרו ומאקרונוטריאנטים הדרושים לתינוק, היחיד (מכלל התמ"לים) המכיל נוגדנים המגנים על התינוק, מפני מחלות זיהומיות בחודשיו הראשונים, בעת שהמערכת החיסונית אינה חזקה מספיק.
  • חלב אם עוזר בבניית מערכת החיסונית של התינוק ומפחית את הסיכוי לפתח אלרגיות.
  • מחקרים מראים גם כי הנקה מפחיתה את סיכון המוות בעריסה.
  • חלב האם מתעכל בקלות, התינוק יונק בדיוק את הכמות הנחוצה לו.
  • הנקה מפחיתה עבור האם את הסיכון לחלות בסרטן השד, סרטן השחלה ומפחיתה את הסיכון לחלות באוסטיאופורוזיס.
  • הנקה גורמת להתכווצות מהירה של הרחם לאחר הלידה ומסייעת בחזרה מהירה למשקל שלפני ההיריון.

 

פעילות גופנית בתקופת הנקה

אפשר בהחלט להתעמל בזמן הנקה. פעילות גופנית הכוללת גם פעילות אירובית ברמה סבירה (כל אחת לפי יכולתה) לא פוגעת בייצור החלב. פעילות גופנית מתונה יכולה לסייע בהפחתת המשקל העודף, לחזק את השרירים ולשפר את התחושה הכללית.

 

הפעילויות המומלצות הן פעילויות אירוביות בעצימות קלה כמו, הליכה, שחיה, אופניים, יוגה או פילאטיס המסייעים לחיזוק אזורים שנחלשו בהריון. החזרה לפעילות צריכה להיות כחודש וחצי לאחר הלידה ולהתבצע בצורה מבוקרת ובהתאם לתחושה הגופנית.

 

חלב אם מורכב ברובו ממים ולכן ישנה חשיבות רבה לצריכה כמות מספקת של מים לפני, במהלך ואחרי הפעילות. רצוי להניק את התינוק סמוך להתחלת הפעילות הגופנית.

 

על פי המחקרים, אם מניקה מאבדת כ 800 עד 500 קלוריות ביום, לכן חשוב מאד להוסיף לתפריט את הקלוריות שנשרפו. פעילות גופנית בשילוב הנקה גורמת להוצאת קלוריות גדולה, מה שעלול לפגום בכמות האנרגיה של האם ולחסך קלורי שייפגע ביכולתה להניק.

 

יש להיוועץ עם דיאטנית להתאמת תפריט מלא העונה על כל הצרכים התזונתיים של האם המיניקה, חסרים תזונתיים עלולים לפגוע באיכות וכמות החלב.

***המאמר נכתב על ידי יערה סיטבון מנהלת תחום תזונה ומאמנת אישית, הולמס פלייס גבעתיים

 

לינקים נוספים:

סלבריטאיות מפורסמות לשנת 2012

כל הדרכים להרדים תינוק

היתרונות של שאיבת חלב אם לבקבוק

שילוב של הנקה והאכלה מבקבוק

בקבוק המשלב הנקה והאכלה