שינה מתוקה: כל הדרכים להרדים תינוק

אין כמעט אמא שלא נתקלה בקושי להרדים את התינוק. זה נובע מכל מיני סימפטומים שניתן לטפל בהם באמצעות כמה טיפים שמעניקה יועצת שינה לתינוקות

חוסר שעות שינה הם אחד הסימפטומים שמטרידים אימהות לתינוקות רכים. לעיתים רבות זה גם הופך לשיקול של זוגות צעירים, שדוחים את הכניסה להריון מהחשש ששגרת שנת הלילה שלהם תפגע, כאשר יגיע תינוק חדש למשפחה.

 

ישנן הרבה סיבות, שבגללן תינוק מתקשה להירדם ולישון: גזים, כאבי בטן, טמפרטורה, בגדים לא מתאימים, הפחד ממקום פתוח לאחר שהות ארוכה ברחם החם והסגור. לעיתים רבות, הקשיים בהרדמות וההתעוררות בלילה נמשכים עד גילאים מאוחרים ולכן כדאי לטפל בבעיה כשהיא נמצאת בחיתוליה, תרתי משמע.

 

דבורה זהבי כהן יועצת שינה בכירה, יועצת מומחית למותג החיתולים פמפרס, מעניקה טיפים כיצד להרדים את התינוק המתוק:

חפץ מעבר, חלון שינה

גם על הידיים: עד גיל חודשיים וחצי הרדימו את התינוק בכל דרך אפשרית, גם אם יש צורך להרדימו על הידיים. ברגע שתקופת הגזים עוברת, התחילו ללמד את תינוקכם להירדם בכוחות עצמו בלי תלות ,לפחות בהשכבה של הלילה ופעם אחת במהלך היום.

 

חפץ מעבר: מהרגע שהתינוק מגיע הביתה הרגילו אותו לחפץ מעבר בטיחותי. מומלץ לקחת חיתול בד טטרה בטיחותי כמובן, שניתן לרכוש בכל חנות לתינוקות. עד גיל 4 חודשים בערך, מומלץ לקשור את החיתול בצורת סוכריה או לחתוך אותו ל 4 חתיכות.

 

חלון שינה: הקפידו לזהות את סימני העייפות של הפעוט. כאשר הוא מראה סימני עייפות, הרדימו אותו במיטתו בהקדם האפשרי, כדי לא לפספס את הזמן האופטימלי לשינה. איך תזהו סימני עייפות? לרוב התינוק משנה את התנהגותו, כאשר חלק מהם הופכים להיות אקטיביים יותר מהממוצע ואחרים יהיו שקטים יותר. תינוקות רבים ישפשפו עיניים, ירבו לגעת בראש ובאזור האוזניים.

טקס שינה, קן במיטה

טקס שינה קבוע ויום יומי: טקס השינה מאוד חשוב לתינוק כבר מימיו הראשונים. בחודשים הראשונים זה צריך להיות נקודתי ולא ארוך מידי בגלל גילו הצעיר של התינוק. ככל שהילד גדל, הקפידו לשלב פעילות כיפית כמו, קריאת סיפור, משחק רגוע ושקט לפני השינה. את טקס השינה התחילו כל יום באותה השעה, כך שהתינוק ילך לישון בשעה קבוע. טקסי שינה ברורים וקבועים משפרים  את יכולת ההרדמות של התינוק והפעוט.

 

להרדם לבד: במידה והתינוק מתעורר מספר פעמים בלילה, בדקו מה יעזור לו להירדם חזרה. אם בכל פעם שהוא מתעורר, הוא מבקש את עזרתכם, עזרו לו להירדם בכוחות עצמו, אחרת הוא ידרוש שוב ושוב אתכם.

 

"קן במיטה": הכינו לילדכם "קן" במיטתו. ה"קן" מעניק תחושת ביטחון, מכיוון שהוא בגובה התינוק ומזכיר לתינוק את שהותו ברחם אימו. ה"קן" מתאים רק לתינוקות, שישנים על הגב ולתינוקות, שעדיין לא מתהפכים מהגב לבטן.

עיטוף התינוק, שגרה וסדר יום

עיטוף: מכיוון שתינוק נולד עם רפלקס מורו, הוא עלול להתעורר מהתנועות של עצמו ולכן חלק מהתינוקות ירגישו בטוחים יותר, כאשר יהיו עטופים בשמיכה. העיטוף אינו מתאים לכל התינוקות ולכן אם התינוק שלכם בוכה יותר לאחר העיטוף, הפסיקו לעשות זאת. לקראת גיל 4 חודשים אפשר להפסיק עם העיטוף.

 

שגרה וסדר יום: ברגע שקיימים שגרה וסדר יום, התינוק ירגיש יותר בטוח ופחות יתנגד לשינה, כי הוא יידע לקראת מה הוא הולך.

 

הקפידו לא להשכיב את התינוק ישן במיטתו: ברגע שהתינוק נרדם על הידיים/בקבוק/הנקב/עגלה ומועבר למיטתו, הוא יתקשה להירדם בכוחות עצמו בעתיד. בנוסף, בכל פעם שיתעורר (כל בני האדם מתעוררים מספר פעמים בלילה), הוא יבקש את אותו הקשר השינה, שרגיל לקבל לפני הירדמותו. בתחילה נסו להניח אותו במיטתו, כאשר הוא מנומנם וכל יומיים שלושה הניחו אותו במיטה, כאשר הוא ערני מעט יותר.

נוחות ובטיחות, החשכת הבית בערב

נוחות ובטיחות: הוציאו את כל הבובות, השמיכות ממיטת התינוק והשאירו רק מגן ראש. לאחר שהתינוק מתעורר ניתן לחבר חזרה את המובייל. בנוסף, הקפידו שהסדין יהיה מתוח ושהמזרון לא ירעיש, כשמניחים את התינוק במיטתו.

 

החשיכו את הבית בערב: במהלך היום הקפידו על רעש ואור מבחוץ ובערב, החשיכו את הבית והורידו "הילוך". השתדלו להשכיב את התינוק במהלך היום, כשיש רעש ולא לשמור על שקט מוחלט.