BETA

30.05.2018

12:06

סיגריה מסרטנת
סיגריה מסרטנת,
אימג'בנק

הדבר הכי גרוע שקורה לכם ולסביבתכם כשאתם מעשנים סיגריה ביום

בחמישי הקרוב, נציין את היום הבינלאומי ללא עישון: מהם נזקי המעשנים וכמה סובלים בגללם החפים מפשע שאינם מעשנים אך חיים לצידי המעשנים?

גופו של האדם המעשן מתמודד פחות טוב עם החיידקים שגורמים לדלקות בכל הגוף. אז אם הריח הרע, הדלקות בחניכיים והגוון הצהבהב שנדבק לכם לשיניים עדיין לא גרם לכם לרצות להפסיק לעשן. קבלו מספר עובדות שיגרמו לכם לזרוק את קופסת הסיגריות הקרובה לפח האשפה.

 

העישון נתפס בדרך כלל כגורם נזק לריאות, אבל מסתבר שלא רק. גם נזק בחלל הפה עלול להיגרם כתוצאה מעישון, ופירושו - מחלות חניכיים, אובדן שיניים וכדומה - אפילו שבמקרה זה מדובר בעשן ולא במשהו מוחשי שלועסים או שותים.

 

כ- 70% מהמעשנים מעוניינים להפסיק לעשן והבשורה המשמחת היא שהמצב לפחות בחלקו, הפיך: בקרב מתרפאים אשר הפסיקו לעשן נראה שיפור משמעותי במדדי מחלת חניכיים ומצבם קרוב להתרפאות טובה ומהירה המאפיינת לא מעשנים.

 

מחלות חניכיים

 

אצל מעשנים מוצאים בדרך כלל כמות גדולה יותר של אבנית, כמות החיידקים הפתוגניים הגורמים למחלות חניכיים גדולה יותר, אפשר לראות "כיסים" עמוקים יותר בחניכיים ומצבים כמו נסיגת חניכיים מתקדמת ואיבוד עצם רב יותר. כמו כן, למעשנים יש פחות שיניים בפה.

 

מחלת חניכיים היא תגובה דלקתית של מערכת החיסון שלנו לגורם החיידקי. כתוצאה מהצטברות של חיידקים באזור צוואר השן (בין החניכיים לשורש) מתחיל תהליך הדלקת שבמהלכו מנסים גורמי מערכת החיסון להתמודד עם החיידקים. אלא שככל שהתהליך מתקדם והעישון מאסיבי יותר - כך נמשך ומתגבר הרס הרקמות התומכות בשיניים - הסיבים המחברים בין העצם לצמנט השורש (שכבה דקה אשר מכסה את השורש ומחברת בינה לבין החניכיים) מתרופפים, והחיבור של השן לחניכיים קטן.

 

מאיץ את ההזדקנות

 

"העישון מאיץ את תהליך ההזדקנות". מסביר ד"ר רונן גלזינגר, מומחה לכירורגיה פלסטית וחבר האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית, "שאיפת העשן בעלת השפעה הרסנית וארוכת טווח על הבריאות וגם על עור הפנים שלנו. בעת תהליך העישון סיבי הקולוגן נעשים שברים וכתוצאה מכך יש ירידה באלסטיות ומוצקות העור, וההזדקנות ממהרת להגיע. הנזקים באים לידי ביטוי בקמטים בולטים בעור ובאובדן המוצקות שלו. כמו כן, למעשנים יהיה עור חיוור, פחות חיוני, יותר מעור של אדם שאינו מעשן".

 

משרד הבריאות הבריטי פרסם כי העור של אדם עלול להזדקן ב-10 עד 20 שנים בניגוד לעור של אדם לא מעשן אשר יהיה בגיל זהה למעשן- נתון שהוכח במחקרים.  כמו כן, בזמן העישון העור סופג רעלים רבים שנפלטים בצורת עשן שמאוד קרובים לפנים והתוצאה היא שבירת הקולגן והאלסטין בעור ,האטה ביצירת תאי עור חדשים והופעת כתמים בעור הפנים בעיקר מסביב לשפתיים. כלומר, מעבר לסכנות הידועות של העישון שמונעות מחלק מהמעשנים להגיע לגיל זיקנה, העישון גורם לזירוז הופעת סימני הזיקנה בעור הפנים.

 

קמטים בהמונים ופנים כחושות

 

"הניקוטין והמרכיבים הנוספים בסיגריה פחות בונים ואף הורסים את הקולגן וכתוצאה מכך העור נעשה דק, מקומט ורפוי", טוענת ד"ר אינס ורנר מומחית ברפואת עור, נשיאת האיגוד האירופאי לדרמטולוגיה אסתטית – ESCAD. "חשוב לציין, כי בזמן העישון התחדשות התאים יורדת ולכן נעשה נזק רב לעור עצמו. הדוגמא השכיחה ביותר לפני מעשן היא: פנים כחושות, עצמות בולטות, לחיים שקועות ורגישות לכתמי שמש. קמטים בצדי העיניים או סביב השפתיים הינם חלק מתופעות פני המעשן".

 

הורים מעשנים = ילדים מעשנים

הורים מעשנים מעבירים לילדיהם באופן מודע ובלתי מודע עמדות סותרות בקשר לעישון, הכוללות את ההנאה ממנו ואת תחושת הרוגע אותה הם מייחסים לסיגריה מצד אחד, ואת הרצון שלהם להגמל ולמנוע מהילדים לעשן מצד שני. העמדות השונות אותן מעבירים ההורים מעצבות את תפיסת העצמי של הילד ומהוות את הבסיס לדימוי העצמי, לערך העצמי ולתחושת המסוגלות העצמית של הילד.

 

על פי המחקר שפורסם ב- Preventive Medicine, טיב הקשר בין ההורה למתבגר משפיע אף הוא על הסיכוי שהמתבגר יהפוך למעשן. במחקר נאמר כי קונפליקטים בין ההורים למתבגרים עלולים לגרום לקשר שלילי ביניהם, שבתורו מגביר את הסיכון שבני הנוער יעשנו.

 

 

ככה מעשנים פוגעים בסביבתם

עישון פסיבי, המכונה גם עישון כפוי או עישון סביבתי, מתרחש כאשר אדם שאינו מעשן שואף לריאותיו עשן מסיגריות או מוצרי טבק אחרים שמעשנים אחרים, הנמצאים בקרבתו. העשן הנפלט לחלל האוויר מאזור הבעירה של הסיגריה ומפיו או אפו של המעשן, מכיל כמות כימיקלים דומה להרכב העשן שהמעשן עצמו שואף לריאותיו, על אף העובדה שהעשן נמהל באוויר הפתוח. הנמצאים בקרבת מעשנים, נאלצים לשאוף לקרבם את העשן בדומה למעשנים עצמם, ובכך הופכים בעצמם, כביכול, למעשנים.

 

 

נזקי המעשנים הפסיביים - בסיכון לחלות בסרטן

עשן הסיגריה מכיל כ-4,000 כימיקלים שונים, בהם כ-350 חומרים רעילים שהשפעתם ניכרת במערכות גוף שונות. כ-70 מהם הוכחו כמסרטנים, כך נטען מהאגודה למלחמה בסרטן. כל אלו נשאפים לריאותיו של המעשן הפסיבי, ובכך עישון פסיבי גורם לנזקים בריאותיים דומים לנזקי העישון האקטיבי. מחקרים שנערכו בעולם הוכיחו כי בגוף המעשן הפסיבי נספגים בגוף חומרים מסרטנים בדומה לאלו הנספגים בגופם של המעשנים. העישון הפסיבי בטווח הקצר גורם לגירוי בעיניים, לכאב ראש, לבחילה ולסחרחורת. שיעור התחלואה מסרטן הריאה וממחלות לב בקרב אנשים שאינם מעשנים החיים עם בני זוג מעשנים, גבוה בכ-25% מאנשים שבני זוגם אינם מעשנים. מנתוני ארגון הבריאות העולמי מסתבר שישנה עלייה של ככ-25% בסיכון לחלות בסרטן ריאות ואוטם שריר הלב, אצל המעשנים הפסיביים.