BETA

סרטן השד: פוגע ללא הבחנה

מקיילי מינוג, דרך שריל קרואו ועד כריסטינה אפלגייט: כולן חלו בסרטן השד ונלחמו בו. לכבוד חודש המודעות לסרטן השד, הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על המחלה שתוקפת אחת מכל שמונה נשים בישראל

"הייתי כל כך ברת מזל. הקפדתי לעשות בדיקות ולא החמצתי אפילו פעם אחת. באחת הבדיקות לא היה זכר לסרטן ובבדיקה העוקבת כעבור שלושה חודשים הוא כבר היה שם. הסרטן בעצם התפתח תוך שלושה חודשים. אילו חיכיתי חצי שנה או שנה בין הבדיקות, מי יודע כמה רחוק הוא היה מתפשט?"

 

כך סיפרה השחקנית כריסטינה אפלגייט (הזכורה לנו עוד מימי קלי בנדי מהסדרה "נשואים פלוס") לאחר שבשנת 2008, כשהיא בת 38 בלבד, התגלה גידול סרטני באחד משדיה. אפלגייט, שהייתה מודעת לסכנות המחלה, אליה היא חשופה בגלל היסטוריה משפחתית, החליטה להילחם במלוא הכוח ועברה כריתה בשני השדיים, כדי למנוע את חזרת המחלה.

 

חודש אוקטובר הוא חודש המודעות הבינלאומי לסרטן השד. אחת הדרכים המדוברות ביותר להעלאת המודעות למחלה, הוא הקמפיין השנתי הוויראלי בפייסבוק בו מתבקשות נשים לענות במעטה סודיות על שתי שאלות תמימות שיוצרות סטטוס מיני ופרובוקטיבי (איפה אתן מניחות את התיק ומה מידת הנעליים שלכן בשנים קודמות והשנה - לאן את טסה ולכמה זמן. גם השנה הקמפיין הוויראלי הביא איתו הרבה תגובות שליליות, אך מה שבטוח  זה יצר הרבה יותר באזז ודיברו על הנושא לא מעט. והרי מה שמדברים עליו נשאר בתודעה. נקווה.

אז עכשיו כשתשומת הלב מופנית לדבר החשוב ביותר, המודעות למחלה, אספנו 10 עובדות על סרטן השד שעל כל אישה כדאי לדעת:

  • 1 מכל 8 נשים בישראל עשויה למצוא עצמה חולה בסרטן השד.
  • כ-25% מהמאובחנות הן בגיל 50 ומטה, כ-6%מתחת לגיל 40.
  • מכאן, שלכל אישה מעל גיל 50 מומלץ לעבור בדיקת ממוגרפיה בכל שנתיים, ולנשים מעל גיל 40 עם היסטוריה משפחתית מומלץ להיבדק פעם בשנה.
  • באירופה מספר הנשים המאובחנות מדי שנה עם סרטן שד, גבוה פי 2 ממספר החולים המאובחנים בכל סוג סרטן אחר.
  • שיעורי התמותה מסרטן השד הם הגבוהים ביותר בעולם מבין סוגי הסרטן השונים בקרב הנשים.
  • באופן מפתיע גם גברים עלולים לחלות במחלה - מדי שנה מאובחנים בישראל כ-50 גברים כחולים בסרטן השד.
  • מומלץ לכל אישה להיות ערה לשינויים בגופה ובשדיה ובמידה וחלו כאלה, לפנות לרופא המתמחה בבדיקת שד.
  • ככל שהמחלה מאובחנת בשלבים מוקדמים יותר עולים סיכויי ההחלמה לכ-90%.
  • בעשור האחרון ירד שיעור התמותה מהמחלה בישראל בכ- 30% כתוצאה מהמניעה, הגילוי המוקדם והשיפור בטיפול.

30% ממקרי הסרטן קשורים ככל הנראה למשקל ולתזונה - אורח חיים בריא ופעיל והימנעות מעלייה מסוכנת במשקל יכולים לעזור גם לבריאות השדיים.

 

אפלגייט היא לא המפורסמת היחידה שחלתה בסרטן השד, כי מה לעשות, כסף או תהילה אינם מחסנים אף אחד. הנה עוד כמה גיבורות מפורסמות שניצחו את המחלה:

 

קיילי מינוג - הייתה בת 36 בלבד כשהתגלו בשדיה גושים ממאירים. אחרי כריתה חלקית להסרתם ושמונה חודשים של כימותרפיה, החלימה מינוג וחזרה להופיע.

 

שריל קרואו - ב-2006 נתגלה אצל הזמרת בת ה-43 סרטן בשלבים מוקדמים. היא עברה ניתוח ויצאה מכלל סכנה. למרבה הצער, הודיעה קרואו ביוני השנה כי שוב התגלה בגופה סרטן, אך הפעם בראש.

 

אנסטסיה - הזמרת הייתה צעירת המפורסמות (בת 29 באותה עת) כשיצאה בפומבי עם הידיעה כי חלתה בסרטן השד.

 

אוליביה ניוטון ג'ון - מאז שחלתה בסרטן ב-1992 החלימה ניוטון ג'ון ("גריז") מהמחלה והפכה לפעילה למודעות לסרטן בשד והקימה מרכז לסרטן על שמה באוסטרליה, ארץ הולדתה.

 

אידי פאלקו - כרמלה סופרנו בשבילכם, אובחנה כחולה בסרטן השד בשנת 2003, וכעבור שנה של טיפולים הודיעה שהיא בריאה מתמיד.

 

סוזן סאמרס - כוכבת "שלושה בדירה אחת" ו-"אבא חורג, אמא חורגת"  חלתה בשנת 2001 במחלה ועברה כריתה של הגוש, אך בניגוד למרבית החולות החליטה לעבור טיפולים אלטרנטיביים ולא כימותרפיה, מה שגרם להרבה הרמות גבה.

 

סינת'יה ניקסון - שגילמה את מירנדה הג'ינג'ית ב"סקס והעיר הגדולה", גילתה שהיא חולה בסרטן השד לאחר שעברה בדיקת ממוגרפיה שגרתית ומאז הפכה להיות שגרירה נלהבת למען הבדיקה החשובה.

 

ג'וליאנה רנסיק - המנחה הכי מזוהה של ערוץ !E הודיעה לעולם ב-2011, כשהיא בת 37 בלבד, כי היא חולה בסרטן השד וכדי להתגבר סופית על המחלה היא נאלצה לעבור כריתה בשני השדיים.

 

מה זה בעצם סרטן השד ואיך נלחמים בו?

סרטן השד היא מחלת התאים. המחלה גורמת להתפתחות של גידולים גושיים כתוצאה מחלוקה בלתי מבוקרת של התאים. האמצעי היעיל ביותר לריפוי סרטן השד הוא גילוי מוקדם של המחלה על ידי האישה עצמה או על ידי רופא.

 

חשוב שאישה תכיר ותיגע בשדיה בכדי שתוכל להבחין בשינויים במידה והם קיימים. בדיקה עצמית רצוי לבצע פעם בחודש, כשבוע לאחר סיום המחזור. במידה והתגלה מקור לחשד יש לפנות לרופא. ללא שום קשר, מומלץ להיבדק אצל רופא, המתמחה בבדיקת שד ידנית, פעם בשנה. הרופא בודק את השדיים ואת בלוטות הלימפה בבית השחי ובצוואר.

 

עוד דרך יעילה לבדיקה וגילוי מוקדם של המחלה לנשים ללא סימפטומים מוקדמים, היא סריקת הממוגרפיה. במהלכה סורק רנטגן בקרינה נמוכה מאוד אז האזור ומגלה במקרה ונמצאו, על אף לא נתגלו במישוש, שינויים ממאירים בשד כמו גושים קטנים או הסתיידויות. את הבדיקה ניתן לעשות בבתי החולים ובניידות הממוגרפיה.

 

לפרטים נוספים על המחלה ודרכי התמודדות אפשר להיכנס לאתר האגודה למלחמה בסרטן.

>>>סקר: נשים תמיד קונות חזייה קטנה מדי

>>>פוגע ללא הבחנה: על סרטן השד בקרב המין הגברי

>>>מניעת סרטן השד: מזונות שכדאי לאכול