BETA

10.04.2018

15:47

הדברים האלו יגרמו לכם להפסיק להאמין למוצרי הדיאט

קונים כל מה שכתוב עליו ללא תוספת סוכר, מתפתים לקנות עוגיות באגף הבריא בסופר ומחסלים חבילת פרכיות אורז? כדאי שתקראו את הכתבה הזו של הדיאטנית הקלינית שירי נקש

צבע האריזה, המיקום שלה בחנות והכיתוב עליה, משפיעים עלינו בבחירת המוצר. אלא שהאמת העגומה היא שלא כל הנוצץ, זהב הוא. לפעמים אנו בטוחים  שמדובר במוצר בריא, מזין, כזה שמכיל רכיבים שיעשו לגופינו אך ורק טוב ואולי אפילו יעזרו לנו לרזות.

 

כאשר נדמה לנו שהמוצר בריא אנחנו נוטים לצרוך ממנו יותר, מתוך מחשבה שמה שבריא אפשר לאכול ללא הגבלה. מפה ועד לרכישה של כמות שתיאגר במזווה שחלילה לא יחסר, הדרך קצרה והדרך לקיבתנו תהיה קצרה יותר.

 

במקרה הטוב, הסתכלות מעמיקה ברכיבים המצויינים תגלה לנו שאומנם נראה ומרגיש מזין, אבל לא ממש ובמקרה הפחות טוב, האותיות קטנות מידי או דורשות ידע מקדים או מחשבון זמין  על מנת שנוכל אי פעם לגלות את האמת המרה.

 

נכון שיש בארץ חובת סימון מזונות באופן מאוד מסויים, ונכון שיש פיקוח אבל לא בהכרח יש הקפדה ואכיפה ואם להיות כנים, לעיתים, גם אם המוצר עמד בדרישות התקן, עדיין הוא יכול קצת "לעבוד" עלינו. אז אילו מזונות זוכים לכתר אליו ומאילו מאכלים כדאי לנו להישמר?

 

1. ממתקים ללא סוכר

כל קטגוריית הממתקים ללא הסוכר למיניהם, וביניהם העוגות, העוגיות והגלידות ללא הסוכר, מכילים לרוב תחליף סוכר רב כהלי (סורביטול, מלטיטול וכדומה) שאכן מכיל פחות קלוריות אבל צריך כמות גדולה יותר על מנת להגיע לרמת המתיקות הדרושה. הפיצוי לרוב הוא ברמת השומן הגבוהה שיכולה להגיע ל30% ולעיתים ברמות הנתרן המפתיעות , גם אם המוצר מתוק. סוכר רב כהלי עלול להפוך לשומן בגוף. נכון שסוכר רב כהלי מעלה במידה פחות היותר את רמות הסוכר בדם ביחס לסוכרים "רגילים" אלא שגם חולי סוכרת צריכים לשים לב ולהגביל את הכמות כיוון שבסופו של דבר ישנה השפעה הן על רמות הסוכר והן על הסך הקלורי. עודף קלוריות כשלעצמו מתורגם להשמנה בעלולה להחמיר סוכרת. תופעות לוואי אפשריות של סוכרים רב כהליים הן כאבי בטן, שלשולים ואי נוחות במערכת העיכול.  

 

מוצרי דיאט

חושבים שגרנולה זה בריא ודיאטטי?(אינסטגרם )

 

 

2. ללא תוספת סוכר

מוצרים ללא תוספת סוכר כגון מיץ או ריבה מכילים את סוכר פרי + לעיתים תוספת סוכר מיץ פרי אבל לא סוכר שמוסף חיצונית. זה הכל. חשוב לדעת כיוון שגם כך המוצר מכיל הרבה סוכר הכיתוב "ללא תוספת..." נשמע אטרקטיבי ומפתה, כשבפועל הוא מטעה אותנו.

 

3. חטיפה בריאות/אנרגיה

האומנם בריאות? לא בטוח. אנרגיה? אולי כן כיוון שפחמימות פשוטות בהחלט נותנות לגוף בוסט של אנרגיה זמינה. זהו ז'אנר מאוד פופולרי. יש הרבה מאוד אופציות. נתפס כבריא ומזין. חלקם הגדול לא בצדק אבל לא תמיד אנחנו מבחינים בהבדלים. רבים מהם מכילים שוקולדים מסוגים שונים, אגוזים, שקדים וכדומה ובכלל רמות סוכר ושומן לא מבוטלות. לעיתים אריזה בודדת מכילה שני חטיפים אבל הסימון הוא רק לאחד. צריך לחשב!

 

היתרון היחיד של חטיפים אלו, הוא העובדה שהם ארוזים באריזות של מוצר בודד ואז אין נטיה לאכול ולאכול ולאכול, אלא לוקחים אחד וזהו. כדאי להעדיף את אלו שמכילים רכיבים טבעיים, אינם מכילים שוקולד ותכולת הקלוריות פר חטיף נעה בטווח שבין 60-80 קלוריות.

 

 מטבח בריא

לא כל מה שמקמח מלא הוא בריא 

 

 

4. גרנולה

אז נכון שהגרנולה נשבת למזון בריאות. בכל בית קפה נחשב מוגשת כארוחת בוקר בריאה יחד עם יוגורט עשיר בסידן ובתוספת פירות עונה טריים ויפים. במדפי הסופר ממוקמת ליד הפירות והירקות. האומנם זהו מזון בריאות? לא בהכרח.

 

אכן מדובר בפתיתי שיבולת שועל שבהחלט בריאים ומזינים בזכות תכולת הסיבים הרבה והאינדקס הגליקמי הנמוך שגורם לעליה איטית ומתונה ברמות הסוכר בדם ולשובע שמאפשר אכילה בריאה, אבל חשוב לדעת שזוהי למעשה תערובת של אותם פתיתי שיבולת שועל בריאים אשר עוברים תהליך טיגון והמתקה באמצעות שומן וסוכר בנוסף לפירות יבשים, פיתוחים קלויים ואולי אף מסוכרים, צ'יפס בננה, קוקוס, שוקולד, הרבה מאוד שומן, סוכר וקלוריות.

 

האופציה הבריאה הרבה יותר היא פשוט לקחת פתיתי שיבולת שועל גסים, להוסיף אותם עם מעט פירות יבשים אורגנים שלא עברו המתקה , פרי טרי, מעט שקדים או אגוזים טבעיים ולהנות מטעם ובריאות נהדרים.

 

5. עוגיות מחיטה מלאה

גם הן נמכרות באיזור הנחשב "בריא" בסופר. מכילות אומנם יותר סיבים תזונתיים בזכות עובדת היותן מורכבות גם מקמח מלא אבל אין זה אומר שאינן מכילות סוכר ושומנים, ולכן הרבה מאוד קלוריות. הנטייה לקנות ולאכול נובעת מהחשיבה שזה בריא ומזין.

 

6. שניצל תירס

מזון מעובד שנוטים לחשוב שמהווה תחליף ראוי לחלבון בעיקר לאלו שלא צורכים חלבון מן החי. אלא שמי שקורא את הסימון התזונתי על גבי האריזה יכול לראות שהמרכיב העיקרי הוא פחמימות- תירס ופירורי לחם. המוצר עובר טיגון ראשוני ואז הקפאה. לחלוטין לא מכיל מספיק חלבון. למעשה מי שאוכל מוצר זה כדאי שידע שמדובר למשעה בתחליף לפחמימה ואם כבר תחליף, יש ראויים יותר

 

 פרכיות אורז. לא מה שחשבתם

פרכיות אורז. לא מה שחשבתם(אינסטגרם )

 

 

7.פרכיות אורז

מדובר באחד המוצרים שיותר מזוהים עם דיאטות וירידה במשקל ואומנם פר פריכית אחת קלה מספר הקלוריות הוא נמוך יחסית וככל שקטנה כך נמוך אבל: א. מכאן הנטייה לחסל חבילה שלמה ב. חשוב יותר- לפריכית האורז יש אינדקס גליקמי מאוד גבוה, מה שאומר שגורמת לעלייה חדה ברמת הסוכר בדם ובהתאמה – גם הירידה ברמת הסוכר בדם תהיה חדה. המשמעות היא – רעב וכך למעשה אנחנו אוכלים מזון שמקום להשביע אותנו, ככל שנאכל כך נהיה רעבים יותר ונצרוך עוד ועוד ובעיקר פחמימות - מעין מעגל קסמים מרושע שכזה.

 

8. דגני בוקר

דגני הבוקר זכו לתהילה גדולה בזכות פירסום ושיווק מדוייקים שגורמים לנו לחשוב שבהו המזון הראוי ביותר לארוחת הבוקר. ישנם המונן סוגים. אלו שחביבים עלינו ועל ילדינו הם אלו שמכילים מיני שוקולדים, אגוזים או שקדים מסוכרים, צבעי מאכל וכדומה. המיעוט נחשב בריא – אלו שמכילים יותר סיבים ,פחות סוכר ופחות שומן. אלו גם כנראה פחות יהיו טעימים לחיך בעיקר של ילדינו. יש לציין שטעם זהו עניין של הרגל והחלט נרכש.