BETA

07.03.2018

12:43

 ניקיון
ניקיון,
ביגסטוק

המדע קבע: זוהי הדרך היעילה ביותר לסילוק קרדית האבק מהבית

מתעטשים ללא הפסקה בחשיפה לאבק? מגרדים את העור לדעת עד שכבר לא נעים? הכירו את קרדית האבק, בין היצורים המזעריים החיים בקרבנו, אשר משפיעים יותר מכל על איכות החיים

 

מתעטשים ללא הפסקה בחשיפה לאבק? מגרדים את העור לדעת עד שכבר לא נעים? הכירו את קרדית האבק, בין היצורים המזעריים החיים בקרבנו, אשר משפיעים יותר מכל על איכות החיים שלנו.

 

אם גם אתם אלרגיים לאבק ומפחדים להיכנס למיטה בשל התקפת שיעול, גירוד או דלקות, הכתבה הבאה יכולה לגלות לכם כמה סודות מקצועיים.

 

 

קרדית האבק- אקרית קטנה, צרות גדולות

 

 

קרדית האבק היא האלרגן בעלי אחוזי ההשפעה הרבים ביותר על בני אדם: יותר מ-20% מהאוכלוסייה הכללית ומעל 85% מחולי האסתמה אלרגיים לחרק המפורסם.

 

 

אבל מה היא בכלל?


הקרדית היא למעשה חרק קטן בעל גודל מיקרוסקופי בקירוב המתקיים רק בסביבת בני אדם. צורתה של קרדית האבק מזכירה צורת קרצייה בעלת 8 רגליים אולם אנו בני האדם לא נצליח להבחין בה בשל גודלה המיקרוסקופי. הקרדית, לעומת זאת, לא יכולה בלעדינו.


כדי להתקיים היא זקוקה לשלושה גורמים סביבתיים מרכזיים:

 

 

1.  מזון.

2.  לחות.

3.  חום.

 

קרדית אבק הבית
 

קרדית אבק הבית( ביגסטוק)

הידעת?

 

 

למעשה, הקרדית עצמה היא לא האשם האמיתי, אלא הגללים שלה. בשל משקלם הנמוך, די בזרם אוויר קליל כדי להעבירם ממקום למקום. אלרגנים אלו גורמים לתגובות קשות כאשר הם באים במגע עם מערכת הנשימה וכן עם הפה והעיניים.

 

גללי הקרדית הם למעשה חלבונים המועברים בנקל מהסביבה אל בגדינו ומפה מתחיל מסע ארוך של תגובות גופניות אלרגניות: עיניים נפוחות, קוצר נשימה, אף סתום ועוד.

 

המיטה: בית המלון האידיאלי של קרדית האבק

 

אז למה בעצם נמשכת קרדית האבק אל תוך ביתנו, מדוע היא מעוררת תגובה אלרגנית והאם היא באמת מסוכנת? כמו יצורים אחרים, גם קרדית האבק צריכה תנאים אידיאליים בהם תוכל להתקיים בניחותא ומספיק מזון כדי להמשיך להתרבות: אלו כוללים לחות גבוהה המגיעה ל-75%, חום של 35 מעלות צלזיוס והמזון העיקרי של קרדית האבק; תאי העור המתים שלנו. מפתה, נכון? קרדית האבק היא לקוחה נלהבת.

 

 

איך מגיעה קרדית האבק אל ביתנו? במיטה!

 

 

כמו לכל תייר, גם לקרדית האבק יש מיקומים מועדפים. המיקום האהוב על קרדית האבק יותר מכל הוא, איך לא, המיטה שלנו. במיטה יכולה הקרדית למצוא את מספר תאי העור המתים הגדול ביותר ו"לחגוג" עליהם ללא הפרעה. בלילה, כשאנו ישנים את שנת הישרים שלנו, זוהי שעתה הגדולה של הקרדיתהמיטה החמה והלחה מספקת לה תנאי  גידול אידיאליים.

 

 

אבל הקרדית אינה מפונקת במיוחד והיא מוכנה להתרבות בכל מקום בו יש אבק או לכלוך: שטיחים, רהיטים ואפילו ספרים עטויי שכבת אבק. למרבה הצער, לא קל לנצח את הקרדית, גם לא בניקיונות חוזרים ונשנים. יחד עם זאת, אפשר למתן את ההשפעות שלה.

 

 

אז מה עושים? באוניברסיטת דיוויס מצאו תשובה

 

 

מחקר אשר נערך באוניברסיטת דיוויס ובשיתוף אוניברסיטת קליפורניה ביקש לבדוק את ההבדלים בין השפעת שואב אבק מרכזי ושואב אבק נייד על איכות החיים של אנשים הסובלים מרגישויות שונות ובעיקר מאלרגיות לקרדית אבק הבית. המחקר נערך בקרב 25 משתתפים שסובלים מרגישות לאבק הבית ומפתחים דלקות בכל מפגש עם אבק על צורותיו השונות.

 

 

הנבדקים כולם הינם בעלי קרבה לאבק, מתגוררים בבתי קרקע בעלי שטח של 235 מטרים ריבועיים בממוצע, המכוסים בשטיחים עד להיקף של 60% ובעלי וותק של 13.5 שנים בממוצע. הנדגמים חולקו לשתי קבוצות: קבוצת הניסוי וקבוצת הביקורת, כאשר בביתם של בני קבוצת הניסוי הותקנה מערכת שאיבה מרכזית של חברת Beam ואילו בביתם של בני קבוצת הביקורת הוצב שואב אבק נייד.

 

 

 מיקרוסקופ
 

המדע קובע( ביגסטוק)


 

 

התוצאות היו מדהימות: חברי קבוצת הניסוי אשר השתמשו במערכת שאיבה מרכזית של חברת Beam דיווחו על שיפור משמעותי בכל הסימפטומים שהתעוררו בעקבות החשיפה לאבק: שיפור של 48% בסימפטומים של אסטמה, 47% בסימפטומים של נזלת, 61% בסימפטומים הנוגעים לדלקות עיניים ו-44% בכל הנוגע לבעיות שינה.

 

 

ניתוח התוצאות הביא את עורכי המחקר לתובנה פשוטה אך הגיונית: שאיבת האבק באמצעות שואב נייד מביאה לפיזור שלו בין חדרי הבית השונים ולהחמרה של הסימפטומים בשל הרחבת שטחים "נגועים". לעומתו, מערכת שאיבה מרכזית מלקטת את האבק מכל רחבי הבית, מפנה אותו אל מחוץ לשטח הסגור ויוצרת חלל פנימי נעים, נקי, מאוורר ומרגיע.

ואכן, היתרונות של מערכת שאיבת אבק מרכזית הם רבים:

         טיהור מקסימלי של שטחים פנימיים ממחלות ודלקות

         השפעה ארוכת טווח: יותר שטחים נקיים למשך יותר זמן

         טרחה מינימלית: מערכת שאיבה מרכזית מבצעת את עיקר העבודה בעצמה

מה דעת המומחים בישראל?

 

 

לפי שלומי בן שושן, מנכ״ל חברת שאברב, הנחשבת חלוצה בתחום ומספקת פתרונות שאיבה מרכזית כבר משנת 1981: ״תוצאות המחקר אינן מפתיעות אותנו, שכן חברות מקצועיות ומנוסות בתחום מודעות לאותם ממצאים ומקפידות על כך שעקרון מרכזי בכל פיתוח במערכות נעשה על בסיס מחקרים וגילויים מדעים מבוססים.

עוד מוסיף בן שושן כי ישנם עוד 3 עקרונות מרכזיים במערכת שאיבה מרכזית:

         על המערכת להיות מסוגלת את חלקיקי האבק אל מחוץ לבית

         עליה לכלול מערכת סינון מתקדמת המרכזת את האבק ומונעת חזרה של אינספור חלקיקי אבק לתוך חדרי הבית ושומרת על המערכת פנויה להמשך ניקיון מושלם

         על המערכת לכלול מסנן ייעודי להפרשות אלרגניות של קרדית האבק

כבר יש לכם שואב אבק מרכזי? כך תייעלו את השאיבה

 

 

אז מה ניתן לעשות באמצעות שואב אבק מרכזי כדוגמת Beam?

 

 

קודם כל, כבר לא תצטרכו לחזור שוב ושוב על אותם שטחי שאיבה רק משום ששואב האבק שלכם אינו יעיל דיו על מנת לפנות את האבק לחלוטין. דאגו לשאוב את כל המצעים, הספות, הכריות והשטיחים לפחות פעם בשבוע.

בגדים ישנים גם הם מהווים יעד אטרקטיבי לקרדית ולכן רצוי להיפטר מכאלה שלא באמת תלבשו בעתיד.

כמו כן, ידוע כי קרדית האבק אינה יכולה להתקיים בחום של מעל ל-60 מעלות או מתחת ל-5 מעלות ולכן רצוי לכבס את כל הבגדים בטמפרטורה גבוהה.

 

 

כדי להפסיק לסבול משיעולים, גירודים, דלקות וסימפטומים אחרים בלתי נסבלים, רצוי לנער את הבגדים לפני שלובשים אותם. זאת, משום שקרדית האבק אינה חזקה כל כך בהיאחזות. בנוסף, הקרדית מתרחקת מבגדים ששהו בשמש ולכן רצוי לייבש את הבגדים בצד הזוכה לחשיפה רבה.

 

 

 בגדים
 

רצוי להיפטר מבגדים ישנים( ביגסטוק)

 

טיפים נוספים למניעת התופעה

         שאבו את האבק בתדירות גבוהה ממזרני השינה, הכריות ובסיסי המיטות תוך שימוש במסנן מסוג המיועד לסינון של גללי קרדית.

         עטפו את הכריות, השמיכות והמזרנים בכיסוי מיוחד על מנת למנוע חדירה עתידית של הקרדית

         נקו רהיטים באמצעות מטליות ייעודיות בתדירות גבוהה

         המנעו ככל הניתן מבדים פזורים ברחבי הבית ולרכז בגדים בפינות ספציפיות

         להפחית ככל הניתן רכישה של צעצועי בד או פרווה

עכשיו כשאתם מכירים טוב יותר את הייצור המזערי, סביר להניח שתדעו כיצד להתמודד אתו במפגש הבא עם הסימפטומים הנפוצים. זה הזמן לחזור לחיים נקיים מהתעטשויות, גירודים ודלקות באמצעות היערכות מתאימה ופינוי מתמיד של האבק.