BETA
 הסיכון למחלת הקטרקט עולה מעל גיל 60
הסיכון למחלת הקטרקט עולה מעל גיל 60
, שאטרסטוק

מעל גיל 60? יש סיכוי של מעל 50% שתסבול מקטרקט

מחלת הקטרקט אשר נקרא בעברית "ירוד" הינה מחלת עיניים נפוצה ביותר אשר כאמור, פוגעת ברמה כזו או אחרת בלמעלה מ-50% מהאוכלוסייה מעל גיל 60

הקטרקט בפשטות הוא עכירות של עדשת העין אשר תפקידה הוא להעביר את האור ולמקד אותו על הרשתית. ככל שהעכירות גדולה יותר כך מגיע פחות אור אל הרשתית והתוצאה הינה ירידה באיכות הראיה.

 

ד"ר מודי נפתלי מומחה לרפואת עיניים במרכז הרפואי מעין, מצייו כי, "הטיפול במחלה נעשה ע"י ניתוח שבמהלכו מסירים את עדשת העין הפגומה ומשתילים במקומה עדשה תוך-עינית מלאכותית שקופה שמטרתה לשקם את כושר הראייה הפגום".

 

ניתוח זה שכיח ביותר ורק במדינת ישראל מבוצעים כ-60,000 ניתוחי קטרקט (ירוד) בשנה. הגיל הממוצע לניתוח קטרקט הוא 73.

 

כיצד מאבחנים את המחלה?

את המחלה ניתן לאבחן ע"י בדיקה אצל רופא עיניים אשר נעשית לרוב לאחר הרחבת אישונים. הרופא נעזר במנורת סדק. ובמהלכה בוחן את רמת עכירות העדשה וע"י כך מעריך את חומרת המחלה. למען אבחון הקטרקט אין צורך בבדיקות הדמיה נוספות אך לעיתים יבקש הרופא בדיקות נוספות בכדי לוודא שהירידה בראיה נגרמה ע"י הקטרקט ולא מסיבות אחרות. לפני הניתוח יש כמובן צורך בבדיקות אשר מחשבות את המימדים של העדשה שתושתל.

 

 

הפתרון היחידי לבעיית הקטרקט הינו הפתרון הניתוחי

 

 

במהלכו מתבצעים שני שלבים עיקריים:

 

בתחילה מסירים את העדשה תוך כדי שמירה על מעטפת העדשה הטבעית (קפסולה/קופסית)

 

לאחר מכן, דרך חתך זעיר משתילים את העדשה התוך-עינית המלאכותית כאשר היא מקופלת בתוך מזרק אל הקפסולה (מעטפת) שנשארה.

 

 

נכון להיום הרב המוחלט של ניתוחי הקטרקט נעשים תחת הרדמה מקומית בעזרת טיפות. זמן הניתוח כ-25 דקות והוא כמעט ואיננו כרוך בכאב אם כי ישנה תחושת צריבה קלה במהלכו.

 

טרם הניתוח החולים עוברים בדיקות עיניים מקיפות אשר כוללות הרחבת אישונים, דימות לצורך התאמת העדשה וחדות הראיה. לדברי הראל מנור מהמרכז הרפואי מעין, " חשוב להקפיד ולוודא כי הבדיקות כוללות את המכשור המשוכלל והמתקדם ביותר, וזאת על מנת להבטיח דיוק מירבי במדידות״.

 

הניתוח דורש צום של 4 שעות אם כי אין מניעה בנטילת תרופות אותן צורך המטופל באופן קבוע. כחצי שעה לפני הניתוח נעשית הרחבת אישונים מלאה.

 

לסיכום: ניתוחי הקטרקט הינם ניתוחים שכיחים ביותר הנעשים בהליך בטוח יחסית הכולל הרדמה מקומית באמצעות טיפות, החדירה לעין מבוצעת ע"י חתכים זעירים והיקפיים לאורך הקרנית מה שגורם להפחתת הסיכון בעיוות הקרנית לאחר הניתוח (אסטיגמציה, "צילינדר"), - עובדה העלולה לגרום לירידה באיכות וחדות הראיה, במהלך השנים האחרונות יותר ויותר רופאים משלבים טיפול באסיגמציה במהלך הניתוח ובכך נפתרות שתי בעיות בהליך ניתוחי אחד.

 

 

( Getty Images / אימאג'בנק )

 

 

ניתן להפנות שאלות לפרופ' חנא גרזוזי ולד"ר מודי נפתלי ב פורום קטרקט שבאתר הרפואה "שאל את הרופא - MedOnline".

 

לאחרונה מבוצעים ניתוחי קטרקט בשיטת "פאקו", תוך שימוש במכשיר אשר מאפשר לרופא המנתח לפורר את העדשה בתוך העין ולהוציאה דרך חתך זעיר. בשיטה זו סיכויי ההחלמה טובים מאד מאחר ומדובר בניתוח שנעשים בו חתכים זעירים "כבר למחרת הניתוח יכול המטופל לחזור ולתפקד כרגיל, החל מנהיגה וכלה בצפייה בטלוויזיה. בעצם, למעט מספר קטן של מוגבלויות זמניות (כגון טבילה בבריכה, איפור או הימנעות של מספר ימים מפעילות ספורטיבית), ניתן להחזיר את האור לעיניים בניתוח מהיר ונטול כאבים" מסכם הראל מנור מנכ"ל מעין - מרכז רפואי מתקדם לניתוחי עיניים בצפון.