BETA
רכב
רכב
,שאטרסטוק

כל מה שצריך לדעת על השכרת רכב בחו"ל

מתכננים את החופשה הבאה שלכם בחו"ל? אספנו עבורכם מידע מועיל וטיפים אשר יסייעו לכם להבין את כל הכרוך בהשכרת רכב לשימושכם בעת טיול בעולם

 

 

רכב
 

(שאטרסטוק)

 

 

כשיוצאים לחופשה בחו"ל רוצים לא פעם שיהיה ברשותנו רכב אשר יאפשר לנו לנסוע באופן עצמאי ממקום למקום. רכב שכור הופך אותנו אדונים לזממנו במהלך הטיול, איננו תלויים בתחבורה ציבורית, נוכל לבחור ולהגיע ליעדים מרוחקים וייחודיים יותר, אנו גמישים בכל הקשור לחלקות המסע, מתי נוסעים, איפה ולכמה זמן עוצרים.


יש חברות רבות המציעות שירות השכרת רכב בחו"ל, ניתן גם לפנות אל חברה מקומית, מראש או לאחר שמגיעים ליעד. לא תמיד ברור מה נחוץ כדי להשכיר ולהשתמש ברכב, איזה רכב הכי מתאים לנו? איזה רישיון צריך? היכן נאסוף את הרכב ולהיכן נחזיר אותו? מה עם ביטוח וכד'. אספנו עבורכם מידע מועיל וטיפים אשר יסייעו לכם להבין את כל הכרוך בהשכרת רכב לשימושכם בעת טיול בחו"ל.

 

 

בחירת הרכב המתאים

 

השלב הראשון בדרך לאיתור והשכרת הרכב המושלם לטיול שלנו הוא בירור סוג הרכב הנחוץ לנו. כך למשל מספר האנשים שיסעו ברכב ישפיע על גודל הרכב שנצטרך, אם נסע גם בדרכים משובשות או שיש סיכוי שניקלע למזג אוויר סוער (סופת שלג למשל) ייתכן וכדאי לשכור רכב 4X4, כמה מקום צריך לציוד, האם אנו מעדיפים רכב בעל הילוכים ידניים או אוטומטי, רכב משפחתי או מיניוואן וכד'.

 

דברים שצריך לדאוג להם מראש
בין אם נבחר לסגור הכול מראש עוד לפני שעוזבים את הארץ (להזמין את הרכב, לקבוע היכן נאסוף אותו והיכן נמסור אותו חזרה, אולי גם כבר נשלם) או שנתכנן לשכור רכב כשנגיע למחוז חפצנו, חשוב מאוד לדעת מה הכרחי שיהיה לנו כדי שנוכל לקבל את הרכב ולנהוג בו.

 

ברוב רובם של המקרים בעת שנאסוף רכב שכור נצטרך להציג גם את הדרכון וגם רישיון נהיגה תקף. למעלה מעשרים מדינות בעולם מכירות ברישיון הישראלי הרגיל מהפלסטיק, אם היעד שלכם אינו ביניהן תצרכו להנפיק רישיון נהיגה בינלאומי באחד מסניפי מ.מ.ס.י או טלדור. חשוב לדעת שבעלי רישיון נהיגה חדש אשר עדיין חייבים במלווה לא יוכלו להוציא רישיון נהיגה בינלאומי. מלבד דרכון ורישיון נהיגה תקף תצטרכו כרטיס אשראי בינלאומי. אם הזמנתם את הרכב מראש חשוב מאוד לקחת איתכם שובר השכרה מודפס (בו מופיעים פרטי העסקה, איזה רכב שכרתם, ממתי עד מתי וכד') כך שתוכלו להציג במקרה של אי התאמה ברישומים במחשב .

קבלת הרכב והחזרתו
בעת קבלת הרכב חשוב לבדוק שנציג החברה רושם כל פגם ברכב כך שלא ייזקף לחובתכם כשתחזירו את הרכב. וודאו שאתם יודעים מתי צריך להחזיר את הרכב ולהיכן. קחו בחשבון שאם תאחרו בהחזרה תשלמו על יום נוסף כך שיש לתכנן לוח זמנים שתוכלו לעמוד בו.


רכב שכור מקבלים עם מיכל דלק מלא ומחזירים עם מיכל מלא. הקפידו לתדלק לפני שניגשים להחזיר את הרכב כדי שלא יגבו מכם תשלום של מילוי מיכל מלא. אם אתם מחזירים את הרכב בשעה שאין נציג לקבל אותו חשוב להחנות רק בחניה של החברה ולשלשל את המפתח לתיבה המיועדת לכך.

 

 

תרמילאים
 

(פוטוליה)

 

 

חוקי תעבורה, כבישי אגרה ודוחות תנועה

 

חשוב מאוד להתוודע אל תקנות תעבורה ייחודיות למדינה בה אתם מבקרים, כך למשל חשוב להכיר את השלטים, את הסימנים על הכביש, מגבלות המהירות ועוד. בארצות רבות ישנם כבישי אגרה, לעיתים התשלום מבוצע בכניסה אליהם אך פעמים אחרות יש להצטייד מראש במדבקות או להסדיר מנוי דרך חברת ההשכרה. אם תקבלו דוח תנועה תצטרכו לשלם קנס, דוחות שמקבלים בשל תיעוד העבירה במצלמה יגיעו אל חברת ההשכרה אשר תידרש להפנות אותם אליכם.


תקלות, תאונות וביטוח
מי שנתקע עם רכב שכור בשל תקלה צריך ליצור קשר עם חברת ההשכרה ולפעול לפי הנחיותיה. גם במקרה של תאונה יש לדווח מיד לחברת ההשכרה ובמקביל להתנהל בהתאם לחוק, כך למשל ייתכן ותידרשו למסור פרטי ביטוח, למלא דו"ח תאונה בתחנת משטרה ועוד. חשוב לבדוק מה כולל הביטוח שמספקת חברת ההשכרה, אם אין בו די ניתן לרכוש הרחבה. קחו בחשבון שגם פוליסת ביטוח רכב המקיפה ביותר לא תכלול תרחישים מסוימים כגון גניבה של רכב שהמפתח שלו הושאר בתוכו או תאונה שהתרחשה בעת שנהגתם שיכורים. עוד חשוב לשים לב לסכומים שתידרשו לשלם כהשתתפות עצמית אם תצטרכו להפעיל את הביטוח.

 

לסיכום, אין ספק ששחווית החו"ל מקבלת שדרוג של נוחות הן בזמנים והן בניידות ברגע שנלקחה ההחלטה להשכיר רכב בחו"ל, יש לא מעט בירוקרטיות שכרוכות בהליך שכזה, אולם ברגע שבחרתם חברת השכרת רכב אמינה, מקצועית ויעילה, הדאגות שלכם עוברות מינימזציה, וההנאה וכן ההנעה עוברת אופטימזציה. חופשה נעימה.

 

 

 

(אימג' בנק / Getty Images)