BETA
(אילוסטרציה)
(אילוסטרציה)
,פוטוליה

זוגיות ארוכת שנים: אוטופיה או מציאות?

היא עדיין חולמת על האביר הלבן והוא על הנסיכה, אך המציאות רחוקה מאגדות הילדות. האם ניתן לגשר על הפער שבין הפנטזיה הנהדרת לבין שגרת היחסים ומטלות היומיום? היכנסו וקראו

 

 

(אילוסטרציה)
 

(פוטוליה (אילוסטרציה))

 

 

מסקרים שנערכו לאחרונה עולה שהשנים שוחקות בהדרגה את הזוגיות, ומתבטאות בכמות הולכת ופוחתת של הפגנת חיבה, שיתוף פתוח וכנה בקשיים, תחושת אינטימיות וקיום יחסי אישות. זאת, לעומת עלייה בכמות הגירושין ומקרים של בגידות. התוצאות בוודאי אינן מפתיעות אתכם אם הינכם מצויים בקשר זוגי ממושך, וסביר להניח שתוכלו להוסיף על הרשימה עוד צרות משלכם. מטבע הדברים עולות השאלות - מה קרה לנסיך שבו התאהבת ולנסיכה בה חשקת? להיכן נעלמו הימים הנפלאים? האם ניתן לצאת מהתקיעות ולהחיות את הזוגיות?

 

לדעתה של אורלי שלומי חליוה, מומחית לטיפול זוגי ומשפחתי, התשובות טמונות בניגוד שבין אוטופיה למציאות

 

נדמה שזוגיות מתחילה בתרועה רמה, ומממשיכה בקול ענות חלושה

 

ראשית יש להבין שזוג בתחילת דרכו עדיין אינו "זוגי". בתקופה הראשונית של ההתאהבות משחקים תפקיד מרכזי תהליכים פסיכולוגיים וגופניים, שלכאורה מגשימים את הפנטזיות לגבי בן הזוג המושלם, ומעוורים אותנו מלראות לעומק את מכלול אישיותו. הקשר מבוסס על התרגשות, משיכה ותשוקה - שהם הדרך הקצרה לתחושת האוטופיה של ההתחלה.

 

ומה קורה בהמשך?

החיים. כלומר, המציאות שמורכבת מכל מה שמביאים בני הזוג עימם - שאיפות, תקוות, פנטזיות, צורך באינטימיות ובחופש, ותפיסות עולם שנבטו במקומות שונים. הקסם המשכר שמשל בתחילת היחסים דועך בהדרגה ושב לרמה הנורמאלית, ואליו מצטרפת שגרת העבודה, המשפחה, רפואה ובריאות, ומטלות היומיום.

 

והזוגיות?

כדי להיות בתוך זוגיות צריך לעבור דרך ארוכה בה שזורים תהליכים התפתחותיים של היחיד, הזוג והמשפחה, שלא לדבר על משפחת המוצא. לאורך כל הדרך שזורים בתהליך בניית הזוגיות צמד ניגודים דיכוטומיים: מציאות - אוטופיה. הקוטביות ביניהם יוצרת את הקושי ואת התקיעות, ואילו האיזון והשילוב ביניהם יוצר את הצמיחה והלבלוב. את בני הזוג עצמם אני משווה לא פעם לשני קיפודים שחיו בקוטב הצפוני, קפאו מקור והחליטו להתקרב. ואולם, ככל ששני הקיפודים התקרבו כך דקרו זה את זו ונאלצו להתרחק, ומאידך ככל שהתרחקו כך קפאו. במשך השנים עליהם להכיר אחד את השני וללמוד כיצד לחיות חיים משותפים בכל המישורים. למעשה, עד עצם היום הזה הם מחפשים את האיזון המתמיד שבין קרבה למרחק, מצב שמצד אחד יחמם אותם ומצד שני לא ידקור. זהו תהליך ממושך הדורש זמן, סבלנות וכבוד הדדי.

 

 

(shutterstock)

 

 

זמן הוא מצרך נדיר בימינו

 

בעידן הזפזופ המהיר, בו מה שלוקח יותר מחמש דקות נחשב למאמץ מיותר ונידון לכישלון, אנו רוצים תוצאות ומהר, אך מדובר בתפיסה בלתי מציאותית כאשר מדובר בזוגיות. אגב, בדיוק מסיבה זו זוגיות טובה ארוכת טווח נחשבת בימינו ל- passé ואילו גירושין נחשבים לכאורה פתרון יעיל, אך למעשה מהווים דרך להיפטר מהבעיה ולא לפותרה. למרות זאת, הזוגיות הטובה עדיין נתפסת כיעד נכסף ברבדים העמוקים יותר של האדם והחברה, מה שיוצר קונפליקט כואב מול מרוץ החיים בעידן הנוכחי. למעשה, כמו הקיפודים שהיו צריכים למצוא את האיזון בין קרבה למרחק, זוגיות בין שני אנשים צריכה למצוא את האיזון שבין הרצוי למצוי. הדבר כרוך בהקשבה, דיאלוג סובלני והשקעה לאורך תקופות החיים המשתנות.

 

נשמע מורכב למדי

זו אכן משימה לכל החיים, אך היא בהחלט ניתנת להשגה ופירותיה מזינים ומעשירים את שני בני הזוג. בתור התחלה, עליהם למצוא את ההבדלה שבין אוטופיה למציאות. לרוב המציאות נצבעת בגוונים אפרוריים ומתסכלים כאשר מעמידים אותה מבלי דעת מול הקוטב האוטופי. ניתן להשוות זאת לתפיסת העצמי האידיאלי שיש בכל אחד מאיתנו, שכמעט תמיד נמצא אי שם במרחק ומושך אותנו לעבר התפתחות והישגים. מאידך, אותו עצמי אידיאלי עלול גם לתסכל ולרפות את ידינו אם איננו מקיימים דיאלוג בינו לבין מצבנו הנוכחי. באותו האופן, זוגיות טובה וארוכת שנים היא מזיגה מורכבת והדדית של אנשים שונים, שעליהם לנוע בגמישות, הקשבה, כבוד הדדי וחמלה, על פני הרצף שבין הקוטב האוטופי למציאותי.

 

כיצד יוצרים את הריקוד הזה?

למעשה, אנשים הנהנים מזוגיות טובה וארוכה יוכלו לומר שעם הקשבה ותשומת לב הריקוד קורה מעצמו. במובן מסוים החיים דואגים לכך, כשלעיתים הקוטב המציאותי יותר נוכח בקשיי הפרנסה, גידול הילדים, מריבות, ירידה בתשוקה, מחלות, אבדנים, קנאה ובעיות באינטימיות ובזוגיות. בתקופות אחרות הקוטב האוטופי נוכח יותר, למשל בחופשות, טיולים, שמחות, לידות, חתונות, בילויים, חברים, הישגים והצלחות. כלומר, לכל אורך הדרך שזורים בתהליך בניית הזוגיות שני הניגודים הדיכוטומיים הללו, וניתן בהחלט לנוע ביניהם ואף לראות את הגשמתם זה בתוך זה. מצד שני, זוגות שאינם מצליחים לגשר על הקטבים חווים קושי גדול ותקיעות, ונשארים ביחד מתוך פחדים, שיקולים כלכליים, דאגה לילדים ובעיקר תלות והרגלים. אלו הן סיבות מתסכלות להישארות בקשר, אך לעיתים הן נכונות לאותם הזוגות ומשאירות אותם ביחד בתסכול ובהכנעה.

 

 

 

(fortolia)

 

 

כפי שאמירות נהדרות מהאגדות אינן מחייבות את המציאות, כך גם ביטויים שליליים ושחורים. את הקושי צריך ואפשר לפרק בסבלנות ולאורך זמן, ולעיתים על מנת לצאת מהתקיעות יש לקבל עזרה והכוונה מקצועית. טיפול זוגי בהחלט עשוי לסייע כאשר בני הזוג נתקעים, מתחילים להתחפר ולחזור שוב ושוב על אותן המריבות. חזרה זו יוצרת תחושה שיש כל כך הרבה בעיות וקשיים, כך שהאמונה בפתרונם הולכת ומתכלה, בעוד ייאוש ותסכול תופסים את מקומה.

 

כיצד הטיפול מסייע?

מטפל מקצועי ומיומן צופה במתרחש מבלי להיות שקוע עד צוואר בכל אמירה ומריבה. על כן, הוא יכול למצוא את מקור המריבות ולסנן את העיקר, לראות את העוקץ ולהניחו על השולחן, לזהות את דפוסי המריבה ולחפש דרכים יצירתיות לפעול אחרת. משם ניתן להתחיל לנוע לכיוונים חדשים ולהתוות יחדיו דרך של למידה, אימון, ניסוי וטעייה, סבלנות, סקרנות, הומור ומסירות. נכון שבזוגיות קל מאוד ליפול לבורות, מה שמשאיר את בני הזוג בתחתית החשוכה, הקרה והמפחידה. מאידך, זוהי הזדמנות להושיט את היד ולאחוז בחבל שמציע המטפל.על מנת לעלות אל האור והחום. איש המקצוע מסייע להם ליצור איזון דינאמי בין אוטופיה למציאות, מתוך מוכנות לקבל את צבעי הביניים לא רק כפשרה אלא כמנוף לצמיחה. הטיפול עוזר לכל אחד מבני הזוג להיות פתוח יותר לשינוי בהתנהלותו האישית, מבלי לחכות ולצפות שהאחר יעשה זאת לפניו, להיות שם עבור בן זוגו ולקבל את התמורות שעוברות על הצד השני. זאת, מבלי לבטל את האני שלי בתוך השינויים הדינאמיים של כל אחד ואחת ושל הזוגיות עצמה. על פי ניסיוני, הדינאמיקה החדשה שנוצרת מאפשרת לשמור על זוגיות מפעמת, נרגשת וחיה לשנים רבות. הנסיך נהפך למלך והנסיכה למלכה.

 

>>> מאת אורלי שלומי חליוה, עובדת סוציאלית קלינית ומומחית לטיפול זוגי ומשפחתי, מנהלת מכון "מעברים". ניתן להעביר שאלות לאורלי באמצעות פורום זוגיות ומשפחה בפורטל "שאל את הרופא".