BETA
טרוורטין בטבע
טרוורטין בטבע
,טרוורטין בטבע

כל צעד נחשב: איך מתאימים ריצוף אבן לעיצוב הכללי

הריצוף הוא אלמנט מרכזי ביותר בעיצוב הבית הנראה מכל זווית ופינה בו. הוא מתווה, במידה רבה, את האווירה והסגנון הדומיננטיים במרחב. לסוג הריצוף בו תבחרו לביתכם, תהיה השפעה מרובה על המראה, התחושה ועל קלות ונוחות התחזוקה והשמירה על הניקיון באופן שוטף. בדקנו וננסה לעזור לכם לבחור ריצוף אבן התואם את הסגנון האישי והצרכים האישיים שלכם

 

 

הכל מתחיל באבן: כל אבן והסגנון שלה

 

כי אם כבר נסגרתם על סגנון עיצוב מסוים - מודרני, כפרי, קלאסי , אוריינטלי  או רטרו, מומלץ לחשוב על הריצוף (ועל חיפויי קירות) לפני שאר פריטי העיצוב, שכן זהו אלמנט מרכזי, שלא מחליפים בתדירות גבוהה, וחשוב להתאים אליו את הרהיטים ופרטי הנוי בבית - ולא להיפך.


ישבנו עם טליה גוכמן-מריומה, מנכ"לית חברת שיש רזיאל, אשר מייבאת ומשווקת את כל סוגי האבנים הטבעיות לריצוף ממבחר מדינות ברחבי העולם מזה למעלה מ-20 שנה, כדי לקבל תשובות על ההתכוונות וההתאמה העיצובית הנכונה של האבנים הפופולריות לריצוף פנים וחוץ בישראל.

 

 

 

זה רק נראה טבעי: גרניט פורצלן

 

״גרניט פורצלן, אמנם אינו אבן טבעית אלא סוג של קרמיקה״, מספרת טליה, ״ובכל זאת הוא הבחירה השכיחה והפופולארית ביותר לריצוף בארץ״.


ולכן, נתחיל בו עוד לפני שנעמיק בסוגי האבנים הטבעיות שקיימים.


ישנו מבחר עצום של אריחי גרניט פורצלן, בשלל צבעים, מרקמים ודוגמאות, שכולם ניחנים בחוזק ועמידות גבוהים ביותר, ואינם מצריכים שום סוג של תחזוקה שוטפת. דרגת השחיקה של אריחי הגרניט פורצלן גבוהה ביותר, ונעה בין 5 - 7, ביחס לאריחי קרמיקה רגילים, ברמה 4 בלבד. 

 

 

 

(טרוורטין בטבע)

 

 

טבעי זה הכי הכי: שיש טבעי

 

השיש הטבעי הנו סלע משקע ימי וגבישי, הכולל מינרלים חזקים ועמידים מאוד, ועבר תהליכי התמרה במעמקי כדור הארץ. אבן השיש הטבעית נחצבת במדינות שונות ברחבי העולם, כמו ארצות הברית, שווייץ, בלגיה ואירלנד, ומקנה למרצפים בה חוזק ועמידות מושלמים בפני נזקי הזמן ומזג האוויר במינימום תחזוקה.


״מבחינה עיצובית״, מוסיפה טליה, ״לשיש מראה שמקרין יוקרה ומלכותיות בכל מקום בו מרצפים איתו״.
בין אם הוא מגיע בעיבוד מבריק או טבעי, והוא פופולארי במיוחד בבתים המעוצבים בסגנון מודרני, יוקרתי וקלאסי, כריצוף כולל למרחב כולו, או בחדרי רחצה ובמטבחים, הודות לעמידותו.

 

 

 

ריצוף שיש טבעי
 

ריצוף שיש טבעי(טרוורטין בטבע)

 

 

תוצרת הארץ: אבן חלילה

 

אבן חלילה ממשפחת אבני החברון, מגיעה במקורה (מפתיע), מאזור חברון, ומתאפיינת בצבע בז'-צהבהב, עם עורקים וגידים בעלי מרקם מעניין, ובגוונים ודרגות בהירות שונים. אבן החלילה קיימת בגימור מט או מבריק, וכן בעיבוד מכובס, ומתאימה לשילוב הן במרחב הביתי והן בחצר ולצרכי עיצוב חוץ.


״בגימור מכובס, מזכירה אבן החלילה מראה של אבנים ירושלמיות״, אומרת טליה, ״ובשל נראותה העתיקה היא משרה תחושה של אתרים היסטוריים בערי תרבות מרכזיות בעולם כמו ברומא״.
לכן, היא מתאימה מאוד לסגנון עיצוב קלאסי, בשילוב פריטי ריהוט בצבעי לבן, שמנת, קרם, גווני אדמה בהירים ואלמנטים מוזהבים, ולסגנון עיצובי כפרי, ומקנה תחושה אותנטית וטבעית בכל מקום בו מרצפים בה, וזאת מבלי להדגיש כל טיפת לכלוך, וללא צורך בתחזוקה מרובה.  

 

 

קלאסית: אבן טרוורטין

 

הטרוורטין, המכונה גם בשם "שיש טרוורטין", היא אבן שמקורה בסלע משקע שנוצר באזורי מים זורמים, ונחצב בעיקר בטורקיה, ספרד ואיטליה. אריחי הטרוורטין מגיעים בגווני חום אגוז, בז' בדרגות בהירות שונות, צהבהב ושחום, ומשתלבים נהדר בסגנון עיצובי כפרי, הודות לחמימותם. בנוסף, ריצוף זה מחמיא מאוד לבתים בסגנון הקלאסי, היות והוא מתכתב עם השיק האיטלקי הנודע, העשיר בשיש טרוורטין.


״את אריחי הטרוורטין ניתן לקבל בעיבוד מבריק״, מוסיפה טליה, ״המדגיש את יוקרתם, בגימור מט, למראה כפרי וטבעי יותר, או בגימור מט-משי, שהוא בדר״כ המבוקש ביותר״.

 

 

 

טרסות אבן
 

טרסות אבן(טרוורטין בטבע)

 

 

ממעמקי האדמה: אבן צפחה

 

מקורה של אבן הצפחה בסלע המתהווה עמוק באדמה, בטמפרטורות ולחץ גבוהים, ומתגבש במראה שכבתי אופייני. סלע זה נפוץ במקומות רבים ברחבי העולם, ובארץ נחצב באזור אילת. 
״אריחי אבן צפחה מגיעים במבחר עצום של צבעים, וניחנים במראה טבעי ובלתי אחיד״, אומרת טליה, ״זאת הודות לטכניקת ביקוע הסלעים הייחודית בה חוצבים אותה״.


ריצוף מאבן צפחה הוא אלמנט עיצובי דומיננטי ומקורי, המעניק מראה מרשים ודרמטי בכל חלל בו הוא משתלב, במרחב הפנימי של הבית או החיצוני במרפסות וגינות. אחד השימושים הפופולאריים של אבן הצפחה הוא בצורת בריקים לחיפוי קירות בחללי הבית השונים או מאוחרי הקמין, וניתן גם לרצף אתה ולהגיע למראה מרשים, שישתלב היטב בקוו עיצובי מודרני ומקורי.

 

גאווה ישראלית: אבן כורכר

אבני הכורכר נחצבות באזורי החופים ברחבי העולם, ואלו שמיוצרות בארץ נחשבות ליפות ביותר בשוק הגלובאלי!
״מדובר באבן רכה וחולית יחסית״, מוספיה טליה, ״מה שהופך אותה לקלה מאוד לעיצוב ויצירת אלמנטים דקורטיביים כמו קרניזים ותבליטים, והיא בעלת מראה מחורר וטבעי מרהיב ביופיו״.
ניתן לרצף אתה חללים שונים בתוך הבית ומחוצה לו, אך במידה והיא משמשת כריצוץ חוץ, יש לחפות את החורים באמצעות רובה או דבק שיש. אבן הכורכר הודות לאופייה הטבעי, אבן הכורכר מחמיאה מאוד לבתים המעוצבים בסגנון כפרי, ובזכות בהירותה היא משתלבת מצוין גם בקוו עיצובי קלאסי.

 

 

מראה גבישי: אבן גרניט

גרניט הוא סלע יבשתי בעל דרגת קושי גבוהה, שמתגבש במעמקי האדמה, מתחת לפני קרום כדור הארץ, ובארץ הוא נחצב באזורי הערבה הדרומית ובאילת. לאבן הגרניט מראה גבישי אופייני, בגוונים מרהיבים על קשת האדמדמים, אפורים וורודים, והיא מתייחדת בעמידות וחוזק אופטימליים.
״בגרניט משתמשים הן לריצוף והן למשטחי עבודה, במטבחים וחדרי רחצה״, מסבירה טליה, ״והיא משתלבת מצוין בבתים המעוצבים בסגנון מודרניים, הודות לנראותה המקורית והדומיננטית, ובעיצוב רטרו, עם או ללא שילוב של דוגמאות פסיפס״.

 

לאוהבי כדור הארץ: אבן גיר

מקורה של אבן הגיר בסלע משקע, המורכב מהמינרל סידן פחמתי, והיא נפוצה ברחבי העולם ובארץ, מבודדת מאוד, ומשמשת כדרך לשמר את הטמפרטורה ולחסוך בחשמל, בקרב לקוחות פרטיים ואדריכלים שדבקים בעקרונות הבניה הירוקה.
״מראה אריחי אבן הגיר משתבח עם הזמן״, מוסיפה טליה, ״והיא קלה לעיבוד באופן הרצוי ועמידה בפני נזקי הזמן״.
לפיכך, ניתן לבחור באריחי אבן גיר במראה טבעי ואותנטי, המתאים לבתים בסגנון כפרי, או בעיבוד מבריק שיחמיא לקוו עיצובי מודרני ונקי יותר. גווניה של אבן הגיר בהירים לרוב, ומאפשרים ליצור אשליה של הרחבת החלל והדגשת האור בו.

 

הוולקנית: אבן בזלת

אבן הבזלת נוצרת מסלעי הבזלת הגעשיים, שיוצרים מרקם גרגרי המשובץ בגבישים, ספוגי, נקבובי וקל במשקלו.
גווניהם של אריחי הבזלת כהים, ונעים בין שחור, אפור, לשחור-ירקרק.

"למרות שקיימים בארץ סלעי בזלת רבים, באזורי רמת הגולן, הכינרת, מכתש רמון והכרמל״, מגלה לנו טליה, ״מרבית האבנים לריצוף מגיעות מסין או מטורקיה״.
לאריחי הבזלת מראה דרמטי ומרשים שלא ניתן להתעלם ממנו, אשר נותן טאץ' מרהיב לבתים המעוצבים בסגנון מודרני, ומעניק אווירה אלגנטית ויוקרתית ויופי עוצר נשימה.

 

הכה את המומחה: שאלות נפוצות שכולם שואלים

במידה ואתם עומדים בפני שלב הריצוף, כחלק מבניה חדשה או שיפוץ, וודאי ישנן שאלות ולבטים רבים שאתם מוצאים את עצמכם מתמודדים איתם, בדרך להכרעות שיעצבו את הסגנון והאווירה בבית. לפניכם מספר שאלות נפוצות שעולות במקרים אלו, והתשובות המקצועיות שקיבלנו עליהן מטליה:

  • מה ההבדל בין גימור מט, מבריק ומשי מט ?

ריצוף מבריק מייצר אפקט מרשים מאוד ואלגנטי, שמשתלב נהדר בסגנון עיצובי מודרני וקלאסי גם יחד, ומקרין יוקרה, אך מצריך ניקיןו קפדני ותמידי, על מנת לשמור על יופיו בכל עת. במידה ויש לכם ילדים קטנים, או שאינכם נוהגים לנקות את הבית לעתים קרובות מאוד, חשוב שתדעו כי אריחים מבריקים ידגישו כל טיפת מים וגרגר לכלוך שידבק בהם.
לעומת זאת, ריצוף משי מט מקנה אף הוא ברק מסוים לרצפה, אבל הרבה יותר קל לתחזוקה, מה שמאפשר לכם ליהנות ממראה מרשים בלי להתאמץ יותר מדיי. גימור מט, יתאים מאוד למי שמחפש את המראה הטבעי האותנטי, שמחמיא לקוו עיצובי כפרי, ומומלץ במיוחד לסוגי אבנים בעלות מרקם מעניין, חרירים או גוונים בלתי אחידים.

 

  • איזה גודל ריצוף מומלץ לבחור?
  • מובן שהתשובה מושפעת מהטעם האישי שלכם, אך גם מגודל המרחב אותו תרצו לרצף. בחללים קטנים, מומלץ ללכת על אריחים גדולים, שייצרו תחושה מרווחת יותר וגם יחסכו לכם ברובה ויקצרו את משך עבודת הריצוף.

מעבר לזה, ראוי לציין שהמגמה המובילה כיום, נעה לכיוון האריחים הגדולים יותר מהמידות הסטנדרטיות, וזאת על מנת להפחית את הקווים השוברים למינימום, ולייצר רצפה אחידה וכמעט נטולת חריצים.
מבחינה תקציבית, יש לקחת בחשבון כי מחיריהן של מרצפות קטנות או גדולות בהרבה מהמידות הסטנדרטיות יקרים יותר. 
לאור זאת, ניתן לבחור באריחים גדולים יותר לריווח תחושת החלל ולהדגשת האווירה היוקרתית ורחבת הידיים באזורים כמו הסלון, ולהעדיף אריחים קטנים יותר לחדרים האינטימיים כמו האמבטיה וחדרי השינה.

 

  • מה ההבדל בין ריצוף מחדש להדבקה?

הדבקה היא דרך פשוטה ונקייה יותר לרצף מחדש בית קיים, שחוסכת בזמן, בכסף ובפסולת בניין. קל ומהיר הרבה יותר לחדש את הרצפה הקיימת, מבלי לפרקה תחילה!
יחד עם זאת, ישנם מצבים בהם לא מומלץ להדביק מרצפות על גבי רצפה קיימת. אלו כוללים בתים בהם הריצוף הקיים שבור מאוד או עקום, אם החול שתחתיו רטוב, או במידה שהצנרת מתחת דולפת וממילא צריך להגיע אליה כדי לתקנה.
כמו כן, יש לקחת בחשבון שריצוף בהדבקה מוסיף מעט לגובה הרצפה הקיימת, לכן אם החלל והתקרה נמוכים במיוחד, ייתכן ותרצו להשקיע בפירוק המרצפות הישנות וריצוף מחדש מגובה אפס.
במקרים בהם אתם מרצפים רק חדר או אזור אחד בבית, יש לבדוק האם היווצרותם של הפרשי גובה לא תפריע לסגירתן ופתיחתן של הדלתות. בכל מקרה בו אין מניעה פרקטית מהסיבות שתוארו לעיל, מומלץ להעדיף הדבקה על פני ריצוף שכרוך בפירוק הרצפה הקיימת.

 

לסיכום, בחירת הריצוף והחיפוי היא אחת הבחירות החשובות ביותר בתהליכי בנייה ושיפוץ של בתים, שכן זוהי הוצאה גבוהה שאמורה להחזיק למשך תקופה ארוכה מאוד. יש לציין שסוגי ריצופים שונים יכולים להשתלב עם מגוון סגנונות עיצוביים, וכי לאבנים מסוימות מראה ספציפי מאוד.
לכן, חשוב להתייעץ עם מומחים בתחום אשר יעזרו לכם לבחור ולהתאים את הריצוף לקוו העיצובי הדומיננטי בבית ולרצונות והצרכים האינדיווידואליים שלכם.