BETA
מעקות זכוכית
מעקות זכוכית
,יחצ

אחת ולתמיד: כך תבחרו את המעקה הנכון

אם תשאלו את רובם המוחלט של מעצבי הפנים בעולם הם יגידו שבשנים האחרונות הפך המעקה מפריט בטיחותי בלבד לפריט מרכזי ומשפיע בעיצוב הבית וכזה שאין לקחת אותו כמובן מאליו. המעקות תופסים חלק גדול במרחב החזותי ובחירה נכונה בהם צריכה לכלול שיקולים של חומר, סגנון והתאמה עיצובית למראה החלל. פנינו לזוג הלפרין, איזבל וצביקה מחברת נכטיגל תכנון והנדסה בעלת מותג המעקות Rail Touch וריכזנו עבורכם כמה טיפים חשובים. הכל בכתבה

 

 

שלא תגידו לא ידעתי: הכירו את החומר

ארבעת החומרים הנפוצים ביותר עבור מעקות הם הזכוכית, האלומיניום, הנירוסטה והעץ. כל אחד מן הארבעה כולל בתוכו יתרונות וחסרונות המציבות אותו על הספקטרום הרחב של שלל התכונות הדרושות עבור המעקה. בין היתרונות והחסרונות אפשר להצביע על עלויות החומר, החזות החיצונית שלו, העמידות שלו ועוד.

 

זכוכית: שקיפות ועומק
ההבדל החזותי המרכזי במפריד את הזכוכית מן החומרים האחרים לייצור מעקות הוא השקיפות שלה.
בשימוש בחומרים אחרים שאינם זכוכית, מעקות מיוצרים לרוב בשיטת סורגים אשר המרווחים ביניהם נקבעים על פי פשרה כלשהי בין צמצום השומר על הבטיחות לבין ריווח השומר על תחושת המרחב.
״הזכוכית מציעה פתרון ייחודי״, מוסיפה איזבל, ״כיוון שהיא עשויה מזכוכית רצופה מונעת חדירה ובטיחותית באופן המרבי, ומצד שני השקיפות שלה מייצרת תחושת מרחב עמוקה יותר משיצליח לתת כל מרווח בין סורגים.״

 

אלומיניום: אינסוף אפשרויות עיצוב
האלומיניום הוא חומר יציב, בטוח וזול שהיתרון הטמון בו הוא הצורות המרובות שהוא יכול ללבוש. את האלומיניום יש לצבוע, ואפשרויות הצביעה הרבות והמגוונות מאפשרות התאמה ישירה של המעקה לעיצוב הכללי של הבית בפשטות ובקלות.
״הפשטות שבצביעת אלומניום״, מגלה צביקה, ״היא שאפשר להחליף את הצבע בכל עת ובכך לצייר מחדש את כל העיצוב והמראה החזותי שבסביבת המעקה״.
האלומיניום אמנם חולק את יתרון זה עם סוגי מתכות נוספות, אך השיטות המודרניות למיצוי האלומיניום מעניקות לו עלות נמוכה, במיוחד כאשר היא מונחת ביחס ליתרונות הרבים הגלומים בו. האלומיניום הוא קשיח ועמיד, אך עם זאת קל ופשוט לשימוש.

 

נירוסטה: עמידה וגמישה
הנירוסטה היא חומר שניתן לעצב איתו כחומר ביד היוצר.
״היא ידועה בשמה כפלדת אל-חלד״, מוסיף צביקה, ״אך העמידות שלה בפני חלודה היא רק דוגמא אחת להיותה סגסוגת איתנה ומוצלחת. טיפול ותחזוקה מינימלית בה מספיקה כדי לשמור עליה כחדשה לאורך שנים״.
במאה השנים שחלפו מאז רקיחת הנירוסטה המודרנית, הפכה סגסוגת הברזל הזו לרבת-תפוצה תודות לעמידות הייחודית שלה בפגעי הזמן. כמעקה נהנית הנירוסטה מאותם היתרונות, כך שמי שיחליט לבחור בנירוסטה עבור המעקה שלו יגלה שהיא תישאר חסרת פגם או בלאי לאורך זמן רב.

 

עץ: מרגיש בבית
החומר הנאמן הזה מהווה ידיד לאדם לאורך מאות ואלפי שנים.
״העץ הוא חומר עמיד וקשיח שבטיפול נכון ישמור על מהימנות ללא מתחרים״, אומרת איזבל, ״אבל היתרון המרכזי שלו הוא דווקא בחזות שלו שנטמעה בזיכרון הקולקטיבי של בני האדם כסמל לחמימות וביתיות.״
בחירה במעקה עץ תמהל בעיצוב הכללי תחושות נעימות ומרגיעות ותשרה הרגשה של עיצוב קלאסי המלווה זיכרונות טובים. העץ הוא תמיד יצירת אמנות, כזו שעשוי להיות פשוטה כמעקה מלא עדינות או מורכבת כמעקה דקורטיבי עשיר בגילופים.

 

 

על כף המאזניים: מה עוד חשוב לקחת בחשבון

 

לפני בחירה סופית של חומרי הגלם ישנם שיקולים נוספים שיש לקחת בחשבון. אלו 5 המרכזיים שבהם:

 • ייעוד: חשוב כמובן לדעת מה יעודו של המעקה על מנת להחליט ממה יהיה עשוי ואיך יראה, מעקות פנים או חוץ? מעקה למסדרון בקומה שנייה או מעקה לבריכה? הייעוד הוא מרכיב קריטי בבחירה. כך למשל, לא נכון יהיה לבחור במעקה מעץ באיזור של בריכה משום שהעץ אינו עמיד במים כמו הנירוסטה והזכוכית.
 • עיצוב: כל חומר ניתן לעצב בדרכים שונות וכך להעניק לו מגע אחר שיתאים לעיצוב שונה עבור כל חדר וחדר. אך לרוב החומרים ישנו ערך אסתטי כשלעצמם והשילוב שלהם בסביבה ישפיע באופן מרכזי על העיצוב הכללי.
  ״כדאי לבחור בחומר שיתאים לאווירה הכללית של הסביבה בה יוצב המעקה״, טוענת איזבל, ״עם המעקה אפשר ליצור תחושה אחידה ואפשר גם ליצור ניגודים שידגישו חלקים אחרים בעיצוב.״
  אסור לשכוח שאנו באים במגע ישיר עם המעקות, לכן הערך של החומרים אינו טמון רק בחזות החיצונית שלהם משום שגם למגע איתם יש משקל. בחרו חומר שתהנו ממנו ושישרה עליכם הרגשה טובה מכל הבחינות.
 • עמידות: ״חומרים שונים דורשים דרגות שונות ותדירויות שונות של פעולות תחזוקה וניקיון כדי שישמרו על האיכות והמראה החדש״, אומר צביקה, ״חשוב להכיר בכך כדי לא להצטער אחרי״.
  שיקול זה חשוב עבור מי שמעדיף להימנע מפעולות שכאלה ולכן יעדיף לבחור חומר עמיד שאינו דורש טיפול שיטתי. לכל הפחות, יש להתחשב בחומרים הדורשים ניקוי תדיר כדי לשמור על מראה חיצוני טוב.
 • שילוב חומרים: כדאי להביא בחשבון גם את האפשרות של שילוב חומרים.
  ״אם רוצים ליצור מעקה דקורטיבי מרשים״, אומרת איזבל, ״כדאי לשקול מיזוג של כמה חומרים כדי לנצל את הערכים האסתטיים שלהם באופן מקסימלי״.
  שילוב חומרים אינו בלעדי רק עבור הפן האסתטי, יש לזכור שגם תכונות החומרים השונות פותחות אפשרויות למקסם את היתרונות של כל אחד מחומרי הגלם באמצעות מיזוג שלהם.
 • עלות: שיקול מרכזי נוסף שאין להקל בו את הדעת הוא עלות החומרים.
  ״החומרים אינם אחידים במחירים שלהם״, מסביר צביקה, ״מומלץ לתכנן ולבחור את החומרים המתאימים למעקות בהתאם לכמות החומר נדרשת ולתקציב״.

 

למידע נוסף בנוגע לחומרים ושאר המשתנים החשובים בבחירת המעקה תוכלו לעיין באתר חברת Rail Touch

 

 

 

(יחצ)

 

למה זה עולה לנו: מרכיבי המחיר

מחירי המעקות נמדדים על פי שלושה פרמטרים עיקריים: אורך (מטרים) וצורת המעקה, העיצוב שלו והחומר ממנו הוא מיוצר.

 • אורך וצורה: ״לאורך המעקה ישנה השפעה ישירה על המחיר כי כך נקבע כמות החומר הנדרשת לעבודה״, אומר צביקה ומוסיף, ״לצורת המעקה יש גם השפעה כיוון שצורת מעקה מורכבת דורשת עבודה רבה יותר״.
  כך למשל, מעקה בשיפוע יעלה יותר ממעקה ישר, ומעקה בעל עקמומיות - כמו אחד שיחפה על מדרגות לולייניות, לדוגמא - יוסיף למחיר אף יותר.
 • עיצוב: מעקה עשוי להיות פשוט עד מאוד ועשוי להיות גם דקורטיבי ביותר. ככל שהעיצוב של המעקה יהיה מורכב יותר ויכלול בתוכו יותר אלמנטים, המחיר יעלה.
 • חומר: כפי שכבר ציינו כל אחד מהחומרים שצוינו מתומחר באופן שונה. הנירוסטה והזכוכית הם החומרים היקרים ביותר, כשלרוב הזכוכית זולה מהנירוסטה. העץ מצדו הוא החומר הזול ביותר, אך עלותו לא נמוכה בהרבה מזו של האלומיניום.

 

תיאום ציפיות: התאמה לעיצוב הבית

אז כבר הבנו שמעקה הוא פריט מרכזי ובולט בסביבה ושהאופן בו משתלב בסביבה בה מותקן משפיעה על עיצוב החלל כולו.


״מבחינה זו״, אומר צביקה, ״ניתן לומר שהאלומיניום הוא החומר הפשוט ביותר לשילוב עם העיצוב הכללי כי הוא מאפשר מגוון אפשרויות שמאפשרת לו להשתלב כמעט בכל סביבה.״
מבחר הצבעים מבטיח שילוב יציב עם גווני החדר, דרגות הברק השונות מאפשרות התאמה עם האופי העיצובי.

״לשאר החומרים יש יתרונות אחרים בעיצוב שלהם״, מוסיפה איזבל, ״בעיקר במסר והתחושה שמעבירים ויוצרים בחלל״.

 

ניתן לסווג אותם לשתי קטגוריות: קלאסי ומודרני. באופן מכליל, ניתן להתאים את העץ לעיצוב קלאסי יותר ואילו את הנירוסטה והזכוכית לעיצוב מודרני. הברק של הנירוסטה והזכוכית מעניק להם חזות מתוחכמת ועניינית שתשתלב היטב עם עיצוב מודרני, ואילו החמימות הטמונה בעץ תמזג אותו היטב עם חדר בעל נטייה שמרנית יותר.

 

לסיכום, בחירה נכונה של המעקות שלכם תשפיע בודאות על המראה, התחושה ואולי אפילו התחזוקה אצלכם בבית. אז התחשבו במשתנים, בחרו בחכמה ואולי תרוויחו לעצמכם פריט חשוב ואסתטי שיכול להיות ההבדל בין תחושה ריקנית בבי לבין תחושה אמיתית של הרמוניה.

 

 

 

(יחצ)