BETA

15.03.2015

11:33

מה לאכול לפני 42 קמ?
מה לאכול לפני 42 קמ?,
fortolia

בעיות ברכיים: מה קורה כאשר המפרק נשחק

כאבי ברכיים מהווים תופעה נפוצה ומוכרת, אשר לא פעם מקורה בשחיקה של המפרק. יתר על כן, ככל שהשחיקה מתגברת עלולות להופיע מגבלות תנועה הפוגעות בעצמאות, בניידות ובתפקוד היומיומי. לכן, כדאי להכיר את הסיבות לשחיקה ואת אפשרויות הטיפול במפרק הברך, ולקבל המלצות לשמירה על חוסנו

 

 

כמו כל מפרק, גם מפרק הברך נוטה עם השנים להישחק באופן טבעי. בנוסף, הוא נוטה להיפגע יותר מהמפרקים הגדולים האחרים נושאי המשקל, דבר הגורם לו לצאת מאיזונו המכאני ועקב כך מואץ תהליך השחיקה. כתוצאה מכך עלולים להופיע כאב טורדני וממושך לצד ירידה מהותית בטווח התנועה, עד כדי צורך בניתוח החלפת מפרק. סקירה של הבעיות ודרכי הטיפול הקיימות מביא בפנינו ד"ר אורן בן לולו, אורתופד מומחה ורופא בכיר בתחום החלפות מפרק ברך וירך בבית חולים העמק שבעפולה, ובמרכז הרפואי זבולון בקריית ביאליק.

 

ד"ר בן לולו, תוכל לפתוח בכמה מילים על מפרק הברך?

מפרק הברך מורכב מעצמות הירך, השוק והפיקה, ומעניין לדעת שזהו מפרק לא מושלם בתכנונו. עובדתית, מפרק הברך נוטה להישחק פי 3 לערך לעומת מפרק הירך, ופי עשרות מונים ממפרק הקרסול. זוהי עובדה משונה בהתייחס לגודל שטחו המפרקי, שהינו גדול לפחות פי 2 מגודל משטח מפרק הירך, ופי 3 ממפרק הקרסול. היה צפוי שלאור גודלו העומס ליחידת שטח יהיה קטן יותר ומכאן שהמפרק יהיה יציב יותר ויתמודד טוב יותר עם העומסים המופעלים עליו. אך לא כך. בפועל, מפרק הברך נוטה להישחק יותר מהשניים האחרים. ככל הנראה, הסיבה לכך היא שישנה חוסר התאמה מבנית טובה בין עצם הירך בה השטח המפרקי עגול, ועצם השוק שהשטח המפרקי שלה שטוח למדי.

 

מלבד העצמות, מפרק הברך מורכב מעוד כמה מבנים שהציבור מכיר היטב, בהם הרצועות הצולבות של הברך ובפרט הרצועות הצולבות והצדיות. בנוסף קיימים המיניסקוסים, שני מבנים סחוסיים שמזכירים מעין קעריות אשר יושבות על עצם השוק והופכות את החלק השטוח הזה של המפרק לעגול יותר, כדי שיתאים לעצם הירך. הטבע בחוכמתו הוסיף את המיניסקוסים במטרה לשפר את המבנה המפרקי, שיתפקד יותר כמכתש ועלי. מאידך, המיניסקוס הסחוסי פחות חזק מהעצם, וכשדרך הברך עוברים כוחות חזקים המיניסקוס עלול להיפגע ולהיקרע. אנו רואים זאת לעיתים קרובות בספורטאים, ומעבר לכך לכמעט 40% מהאוכלוסייה המבוגרת יש קרע במיניסקוס.

 

 

 

(פוטוליה (אילוסטרציה))

 

הלכה למעשה, איך נשחק המפרק?

כל מפרק בגוף מורכב משתי עצמות או יותר, כאשר קצות העצמות עטופות סחוס - אלו החלקים הנעים. בברך ישנם מבנים סחוסיים נוספים כמו המיניסקוס שמשפרים את התאמה המרחבית. חשוב להבין כי מקדם ההחלקה של הסחוס הוא מהטובים בעולם, טוב יותר מקרח, אבל כאשר הסחוס מתבלה הוא מתחיל להיות משונן, כמו נייר זכוכית, ואז המפרקים מתחילים להשתפשף ולהישחק זה מול זה. למעשה, תהליך השחיקה של כל מפרק נובע מכך שהסחוס נפגע מסיבות שונות. ככלל, ניתן לחלק את הסיבות לשתי קבוצות. הקבוצה הראשונה והגדולה, שהגורם לה עדיין אינו מובן דיו, נקראת אוסטאוארטרטיס ראשונית. מה שאנו יודעים לומר הוא שבקבוצה זו יש יותר נשים, ושקיים בה היבט תורשתי. הקבוצה השנייה והקטנה היא של מחלות שניוניות, בהן אנו יודעים את הגורם למחלה כדוגמת מחלות מפרקים, חבלות, ובעיקר לאחר פגיעות במיניסקוסים וברצועות הצולבות בגיל צעיר, מה שיוצר חוסר איזון במפרק, תנועת יתר ושחיקה מואצת.

 

ומה קורה כאשר השחיקה מתקדמת?

בעוד השחיקה מתקדמת הסחוס הולך ומתבלה, עד שבשלב מסוים עצם מגיעה עד עצם והדבר גורם לכאב רב, ולפגיעה מהותית באיכות החיים. זאת מאחר שהשחיקה והפגיעה במפרק מובילות למגבלות תנועה מהותיות, כמו קושי בהליכה, קימה, ישיבה, עלייה במדרגות, כניסה לרכב וכמעט בכל הפעילויות היומיומיות.

 

בשלב זה, אילו טיפולים ניתן להציע?
 

הטיפול הראשון והנפוץ ביותר הוא השמרני. כלומר, דרך פיזיותרפיה אנו מנסים לחזק את השרירים, לשפר את תבנית ההליכה ובכך להקל על הכאב. בתחום זה ישנו גם טיפול המכונה אפוסתרפיה - נעליים מיוחדות המאפשרות תרגול וחיזוק יומיומי של השרירים, פשוט מזה שהולכים איתן כחצי שעה ביום. הסוג השני הוא הטיפול התרופתי שמתחלק לטיפול משכך כאב ולתרופות נוגדות דלקת. מבחינת נוגדי הדלקות, יש להבין שהמפרק הוא מאוד חלק ושנוזל הברך מאוד צלול. כאשר נופלים חלקיקים מהסחוס והעצם אל הנוזל עקב השחיקה, נוצרת תגובת דלקת תגובתית שאינה זיהומית. על כן, אנו משתמשים בתרופות ממשפחת נוגדי הדלקת - NSAID . בנוסף, ישנה התערבות מקובלת הקשורה בתוספי מזון שעימם מנסים לשפר את מצב הסחוס, למרות שקיימים חילוקי דעות לגבי יעילותם.

 

 

 

(פוטוליה (אילוסטרציה))

 

ומה לגבי החלפת מפרק?

החלפת מפרק ברך נחשבת לניתוח מוצלח, כאשר כ- 80% מקרב המנותחים מביעים ממנו שביעות רצון. בניתוח הזה מחליפים את החלקים הסחוסיים המקולקלים של עצמות הירך, השוק והפיקה לפי הצורך, ומציבים במקומם משטחים מתכתיים ופלסטיים. היתרון הגדול של ההליך הוא שניתן לחזור לפעילות מלאה, הכאבים חולפים ולמעשה אין כל מגבלה תנועתית. כלומר, מותר ואפשר לעשות הכל, כולל פעילויות ספורט נורמטיביות למרות שעדיף לא לרוץ ולקפוץ. מצד שני, קיימים גם מספר סיבוכים וסיכונים המופיעים בניתוחים גדולים ובניתוחי החלפות מפרק בפרט. כמו כן, מדובר בהליך מעט יותר כואב מניתוח החלפת מפרק ירך, וגם תהליך השיקום מעט ארוך יותר ונפרס על פני כ- 3 חודשים.

 

לסיום, האם תוכל לתת לקוראים המלצות לשמירה על בריאות הברכיים?
 

כן. אנו יודעים שפעילות גופנית היא דבר חשוב, ומומלץ על פעילות מבוקרת כמו הליכה או ריצה קלה של כמחצית עד שלושת רבעי השעה כל יומיים. זאת מאחר שחיזוק שרירי הירך, השוק והעכוז בהחלט תורם לשמירה על הברך.

עצה נוספת היא, שבגילאים מבוגרים כדאי להימנע ככל האפשר מתנועות עמוקות מאוד שמעמיסות על המיניסקוס, כמו כיפוף, כריעה וסיבובים חדים. מי שיקפיד יקטין את הסיכוי לקרעים ולהחמרת פגיעות קיימות.

 

 

הדמיה מפרק ירך
 

הדמיה מפרק ירך(פוטוליה)

 

 

מאת ד"ר אורן בן לולו, אורתופד מומחה ורופא בכיר בתחום החלפות מפרק ירך וברך בבית חולים העמק, עפולה, ובמרפאת זבולון - קריית ביאליק. ניתן להעביר שאלות לד"ר בן לולו באמצעות פורום החלפת מפרק ברך (אורתופדיה) בפורטל "שאל את הרופא".