BETA

26.01.2012

18:51

עודכן:

איי בי סי די: הכל על שיטת הדיאטה לפי סוג דם

ירידה הדרגתית במשקל, עלייה באנרגיה, היעלמות אלרגיות, שיפור פעילות מערכת העיכול והאטת קצב הזדקנות הגוף. שיטת התאמת המזונות לסוג הדם היא דרך חיים שתחולל בגופכם פלאים

כבר שנים רבות משתמשת הרפואה הקונבנציונאלית לצורך אבחנה של תסמינים ובעיות גופניות שונות בלא אחר מהאלמנט הבסיסי ביותר בגוף האדם - הדם שלנו. מסתבר שמעבר לזיהוי תחלואות, יכול הדם גם לומר לנו מהי התזונה המומלצת עבורנו. מדובר בשיטת דיאטה מוכרת וותיקה, שעל בסיס סוג הדם הזורם בעורקיכם, תדריך אתכם מה לאכול, ממה כדאי להימנע ומהי הפעילות הגופנית המתאימה לכם, וכל זאת אפילו בלי דקירה אחת קטנה.

 

מקור השיטה: הדיאטה לפי סוג דם נוסדה בשנת 1996 על ידי הנטורופת האמריקאי פיטר ד'אדאמו, לאחר שמצא כי מטופליו בעלי סוגי הדם השונים אינם מגיבים באופן זהה לסוגי התזונה השונים: הצמחונית, דלת הפחמימות ודלת החלבונים. הבחנה חסרת תקדים זו היוותה את הבסיס לספר דיאטה חדשני שכתב ד'אדאמו העונה לשם  "Eat right 4 your blood type", שברבות השנים תורגם ליותר מארבעים שפות והפך לרב מכר עולמי.

 

ייחודיות השיטה: כפועל יוצא מההבחנה כי מאכלים שונים משפיעים באופן שונה על ארבע קבוצות סוגי הדם, דוגלת הדיאטה בכך שאין דבר כזה "אכילה נכונה" באופן גורף, אלא יש להתאים את המזונות הנאכלים לסוג הדם של הצורך אותם. עוד לטענתו של מייסד השיטה, מכיוון שארבע סוגי הדם התפתחו בתקופות שונות במהלך ההיסטוריה האנושית, ממליצה לנו שיטת דיאטה להתאים את המזונות לתקופה בה התפתח סוג הדם:

  • סוג הדם O הינו הקדום ביותר והיה שייך לציידים האפריקאיים שחיו בתקופה שלפני יותר מחמישים אלף שנה. מכיוון שאותם אפריקאים בילו את מרבית זמנם בצייד, מזונם היה עשיר בחלבונים ובעיקר בבשר ציד, ירקות ופירות.
  • סוג הדם A התפתח כשלושים אלף שנה מאוחר יותר, כאשר היגרו אבותינו האפריקאים לאירופה. בני האדם שבעורקיהם זורם סוג דם זה היו חקלאים אשר התפרנסו מגידול ירקות, פירות ודגנים ובהתאם לכך הייתה גם תזונם הצמחונית.
  • סוג דם B נוצר לפני כעשרת אלפים שנה, ביבשת אסיה, ובמיוחד בסין והודו. תזונתם של האסייתים כללה מגוון רחב של מאכלים ובעיקר מוצרי חלב, בשר ודגים.
  • סוג הדם AB התפתח לפני כאלף שנה בלבד, כיצור כלאיים של שני סוגי הדם A ו-B, ככזה בני האדם המודרניים שדמם מסוג זה נהנים ממגוון רחב של מזונות הנאכלים על ידי בעלי שני סוגי הדם שמהם דמם מורכב.

 

הבטחות השיטה: מלבד ירידה איטית והדרגתית במשקל של חצי קילו עד קילו בשבוע, המשתנה בהתאם לגיל, רמת המשקל העודף והמין, מבטיחה הדיאטה לחולל בגופם של עושיה פלאים. ממציא הדיאטה טוען כי כאשר תאכלו לפי סוג הדם שלכם, מערכת העיכול תתווסת, התיאבון יתאזן ותיהנו מירידה במשקל, שתלך יד ביד עם עלייה באנרגיה, היעלמות אלרגיות, שיפור פעילות מערכת העיכול הרגשה פיזית ונפשית טובה יותר והאטת קצב הזדקנות הגוף, וכל זאת ללא הצורך לספור קלוריות.

איסורים והתחייבויות: בכדי להפיק את המירב מהשיטה יש לפעול באדיקות על פי שלושה עקרונות ברזל. בראש ובראשונה אוסרת הדיאטה על אכילת מזונות שאינם כלולים ברשימה המותרת על פי סוג הדם. על אף שהוא מדגיש את המובן מאליו, מפציר בנו הכלל השני להגביר את צריכת המזונות התואמים את סוג הדם שלנו. בנוסף לכך, כחלק מחינוך לאורח חיים נכון, ממליצה השיטה לבצע פעילות גופנית בהתאם לסוג הדם.

 

איך עובדת השיטה? הדיאטה לפי סוג דם כוללת רק שלב אחד: כחלק מהיותה של השיטה לא רק דיאטה לזמן קצוב, אלא מערך תזונה לאורח חיים בריא, היא אינה מוגבלת בזמן ואמורה להתקיים במקרה הטוב לכל אורך חייו של המבצע אותה. הדיאטה כוללת רק שלב אחד, בו יש לאכול בין 1000 ל-1200 קלוריות ביום, מהמזונות המותאמים לסוג הדם, להימנע מהמזונות האסורים ולבצע פעילות גופנית כפי שהיא מכתיבה.

 

המלצות השיטה: כדי שתדעו מה מותר לאכול ומה לא, הנה כמה מהנחיות הדיאטה שמספקת ד"ר דורית מאיר, נטורופתית, מומחית לתזונה ומאמנת אישית להרזיה וכן אתר האינטרנט הרשמי של השיטה:

 

בעלי סוג דם O: עושר בחלבונים מהחי, דלות בפחמימות, מוצרי חלב ודגנים. המזונות המומלצים להרזיה: אצות ים, כבד, בשר אדום, תרד וברוקולי. המזונות המשמינים לקבוצה: לחם, תירס וקטניות מסוימות, כרוב וכרובית. פעילות ספורטיבית: אינטנסיבית ונמרצת - סשנים של אירובי, ריצות ארוכות ואימוני חדר כושר מאומצים.

 

בעלי סוג דם A: תזונה צמחונית, בשילוב עם דגנים וקטניות למיניהם. המזונות המומלצים להרזיה:  מוצרי סויה, ירקות, אננס ושמנים צמחיים. המזונות ההרסניים: מוצרי חלב, בשר חיטה ושעועית אדומה. פעילות ספורטיבית: בעלי סוג דם A לא צריכים להתאמץ במיוחד בביצוע כושר, ויכולים להסתפק בפעילות גופנית רגועה כמו יוגה או שחייה.

 

בעלי סוג דם B: מומלץ לאכול מוצרי חלב והרבה מהם. מזונות מומלצים: מוצרי חלב, ירקות ירוקים, בשר, כבד, ביצים ותה ליקוריץ. הגבלות תזונתיות: מותר לאכול כמעט הכל למעט מזונות מעובדים, אגוזים וזרעונים. כמו כן, יש להגביל את כמות הפחמימות ולהימנע מאכילת תירס, כוסמת, עדשים, בוטנים ושומשום. פעילות ספורטיבית: הפעילות צריכה לשלב גם מרכיב רגשי, כמו למשל טניס, הליכה או שחיה.

 

בעלי סוג הדם הנדיר AB: צריכים לאכול שילוב של מזונות המנוגדים בחלקם. כדי ליישב את הסתירה תזונתם תהיה צמחונית ברובה עם מעט חלבון מהחי. מזונות מומלצים: טופו, מאכלי ים, מוצרי חלב, ירקות ירוקים, אצות ים ואננס. מזונות משמינים: בשר אדום, שעועית אדומה ולימה, גרעינים, תירס, כוסמת וחיטה. פעילות ספורטיבית: מהסוג הרגוע, יוגה או שחייה, למשל.

 

דבר הדיאטנית: מדבריה של ד"ר מאיר המטפלת בדיאטה לפי סוגי דם, לשיטה יש מספר חסרונות ברורים, אך יתרונותיה גוברים עליהם.

 

יתרונות:

  • הדיאטה נלחמת בנטייה הגנטית שלנו לחלות במחלות שונות כגון סכרת, כאבי מפרקים, בעיות במערכת העיכול ובעיות במערכת הנשימה ואף משפרת פלאים מחלות הקיימות כבר בגוף.
  • היא תורמת רבות להרזיה ושמירה על אורח חיים בריא, המטופל יודע בדיוק מה נכון לו לאכול והגוף עובד בצורה אופטימאלית.
  • בעזרת שיטה זו רמת הרעלים בגוף יורדת - הפסולת המטבולית הנצברת בגוף ממזון שהוא לא מצליח לפרק מתמעטת מאחר ואת המזונות הנכללים בדיאטה הגוף מפרק ביעילות.

 

חסרונות:

 

  • יש להתאים את התזונה באופן פרטני ואישי מכיוון שלא מדובר בשיטת דיאטה כוללנית.
  • הדיאטה אינה מדייקת באופן מלא ונמצאת באזור ה-60-70 אחוזי דיוק. גם בעלי סוג דם מסוים עלולים להגיב שונה למזונות הנאכלים.

 

עלות: באתר האינטרנט הרשמי של השיטה ניתן לרכוש את ספר הדיאטה בשם "eat right 4 your blood type" בעלות של 20.95 דולר, ערכת בדיקה ביתית לסוג הדם בעלות של 9.95 דולר, תוספי תזונה מותאמים לסוגי הדם השונים (בעלויות משתנות) ועוד פיצ'רים משלימים שיסייעו במהלך הדיאטה.

 

בהצלחה!

 

עוד במדור "ממחר דיאטה":

 

דיאטת שוקולד

שיטת האוקינוואה 

שיטת הלימונדה

דיאטת הכאסח HCG

המדד הגליקמי

החוזה האישי

Home made

שיטת סאות' ביץ' 

דיאטה בליווי דיאטנית צמודה

שיטת הצמידים 

שיטת דיאטה קלאב

דיאטת הלחם 

דיאטת אטקינס

שיטת ניקוי הרעלים

שומרי משקל

דיאטת חרמון-מן 

 

מהו ה-BMI שלכם? בדקו

 

בחזרה לערוץ לייף סטייל»