מחקר: האם לישון עם הילד באותה המיטה?

מחקר אמריקני חדש קובע כי כל עוד גם ההורים וגם הילד מסכימים על השינה המשותפת ומרגישים בנוח עמה, אין לכך השלכות שליליות

ריק

טקסט

מומחים רבים בעולם לא ממליצים להורים לישון יחד עם התינוק שלהם באותה המיטה, לפחות עד גיל שנה, בגלל החשש ממוות במהלך השינה. אך אחרי גיל זה נשאלת השאלה האם כדאי להורים וילדים לחלוק את אותה המיטה? מחקר אמריקני חדש מגלה כי להרגל השינה המשותפת אין השפעה שלילית על ההתנהגות שעלול הילד לרכוש בהמשך חייו.

 

עורכת המחקר גבריאלה ברחס, מסבירה כי הקונספט לפיו ההורים חולקים מיטה עם ילדם הצעיר מבוסס במידה רבה על פולקלור, וכי ישנן מדינות שמעודדות את ההתנהגות הזו. בארה"ב ובמדינות מערביות אחרות, לרבות ישראל, לעומת זאת, הורים מקבלים מסרים מעורבים, ברוב המקרים גם שליליים לגבי ההשפעות של השינה המשותפת על הילד. למעשה, לעתים ההורים אף נהנים מהחלוקה המשותפת של המיטה עם ילדיהם אך נאלצים לקטוע את הפעולה בגלל הסטיגמה השלישית שנדבקה לה עם השנים.

 

המחקר נועד להפריך את הסטיגמה הזו, שכן לפי ממצאיו, כל עוד גם ההורים וגם הילד מסכימים על השינה המשותפת ומרגישים בנוח עמה, אין לכך השלכות שליליות. מסתבר כי בימינו מייחסים חשיבות גבוהה מדי לנושא השינה המשותפת, שכן גם אם היא עשויה להשפיע ברמה קוגנטיבית כזו או אחרת על התפתחותו של הילד, הרי שישנם שלל פרמטרים סוציו- דמוגרפיים שעשויים למזער את השפעתה לכדי כלום.

 

עוד נתון מעניין שמגלה המחקר, שנערך בקרב 944 משפחות, הוא שקרוב ל-50% מהן הודו כי חלקו את המיטה עם הילד לפחות פעם אחת, בעוד ש-73% מהן חיות מתחת לקו העוני.

 

מה שעשוי להכריע יותר מכל את ההשפעה של השינה המשותפת על בריאותו המנטלית וההתפתחותית של הילד, היא הסיבה שבגללה הוא מעוניין לחלוק במיטה אחת עם הוריו. אם הסיבה לכך נובעת ממנטליות מקומית או מהרצון לחזק את הקשר בין ההורים לילד, הרי שלא יכולות להיות לכך השפעות שליליות, אך אם ההחלטה לישון ביחד היא חד צדדית או נובעת מאילוצים כלכליים, הרי שלכך יכולות להיות השפעות בטווח הארוך על הילד.

לינקים

מחקר חדש קובע: אכלו פחות מלח ויותר אשלגן 

 

מחקר: הכי בטוח לנסוע עם סבא וסבתא

 

מחקר: אלכוהול פוגע במוחן של צעירות

 

מחקר: פייסבוק וטוויטר מכניסים לכושר 

  

מחקר: מגפת ההשמנה החמירה בשנות ה-2000

                      

בחזרה לערוץ לייף סטייל»