מחקר: ילדים זה שמחה? לא בהכרח

חוקרים גילו שהעלות הכספית הגבוהה של גידול הילדים גורמת להורים להפריז בתיאורי חדוות ההורות שלהם

המשך

טקסט

האם באמת כל כך טוב להיות הורים? האם כל הלילות בלי שינה וההוצאות הכספיות הבלתי נגמרות, שוות את זה? מחקר חדש טוען שלא וכי ההורים שניצבים מול העלות הגבוהה של גידול הילדים, מפריזים בהצגת האושר שלהם בגידולם, והכל על מנת לספק הסבר הגיוני לעצמם ולאחרים לסיבה למה הם הביאו ילד לעולם.

 

חוקרים של אוניברסיטת ווטרלו טוענים, שאנשים רבים מאמינים שכדי להיות מאושר באמת ולהרגיש שלמות, האדם חייב להוליד ילדים ולחוות את חדוות ההורות. "הילדים נחשבים למקור האושר, הסיפוק והגאווה, אבל הרעיון שההורות מכילה תגמולים רגשיים חיוביים, היא לפעמים פשוט מיתוס" - אמרו ריצ'ארד אליבאך וסטיבן מוק למגזין "מדע פסיכולוגי".

 

במחקר שביצעו החוקרים התבקשו 80 הורים לקרא קצת מידע על ההיבט הכלכלי שבגידול ילדים, כמו למשל העבודה שלגדל ילד מלידה ועד גיל 18 עולה בערך 190 אלף דולר, כ-678 אלף ש"ח, וכי ערכם הכלכלי של הילדים ירד במהלך השנים. אם פעם הם היו פרודוקטיביים (עבדו בשדות ובמפעלים, הרוויחו כסף מגיל צעיר), היום הם נחשבים לגורם בזבזני.

 

הורים נוספים שהשתתפו במחקר, קראו את אותם הנתונים הכלכליים, אבל גם קיבלו חלק קריאה נוסף בו דובר על כך, שכשהילדים גדלים הם מעניקים עזרה רבה להוריהם.

 

לאחר מכן, שתי קבוצות ההורים נשאלו עד כמה הם מסופקים מגידול הילדים מבחינה רגשית. ההורים שקראו רק את המידע הכלכלי על גידול הילדים, ענו שהם מקבלים יותר סיפוק רגשי מההורות ושהם אוהבים לבלות זמן עם הילדים, לעומת הקבוצה השניה שהתגלה שהם נהנים לבלות עם הילדים פחות מאשר הקבוצה הראשונה.

 

העלות הגבוהה של גידול הילדים, מעודדת את ההורים לעשות אידיאליזציה להורות שלהם" אמרו החוקרים, "כלומר, ההורים עושים רציונליזציה לעצמם ולסיבה להיותם הורים, למרות שהם מבינים שזה לא משתלם כלכלית".

 

 

מה למדנו מהמחקר?

נמשיך לעשות ילדים, למרות העלות הגבוהה.

לינקים

מחקר: מיגרנה עלולה להביא להשמנה

 

מחקר: ירידה דרסטית בשיעור התקפי הלב בישראל  

 

מחקר: בארה"ב גילו שכמות האנשים הבתולים עלתה פלאים 

  

מחקר: יש לך אישה יפה? היחסים בסכנה 

  

מחקר: ההורים מעדיפים את הבנים

     

בחזרה לערוץ אופנה ולייף סטייל>>