כיצד לשמור על הילדים בל"ג בעומר

ל"ג בעומר והדלקת מדורות הם אכן חוויה מקסימה לילדים ולהורים. אך יש לא מעט סכנות האורבות להם במהלך חג האש, איך אתם כהורים תעזרו לילדים לעבור את ל"ג בעומר בשלום. הכל כאן

מדורות ל"ג בעומר הן חגיגה נפלאה לילדים אך הן מביאות איתן גם מספר סכנות. אם נדע להתארגן מראש בצורה נכונה ומה לעשות במקרה שמשהו אירע, נוכל להעביר את  חווית ל"ג בעומר בכיף. כל הסכנות סביב מדורות ל"ג בעומר והדרכים להתמודד איתן, מפורטות כאן.

 

 

איסוף קרשים

 

למרות שהקרשים בדרך כלל נאספים מראש, ילדים אף אוספים קרשים בעיצומה של המדורה על מנת להוסיף אותם לאש. בעת איסוף הקרשים קיימות מספר סכנות שחשוב לדעת עליהן. יש קרשים הנעוצים בהם מסמרים ולרב הם אף חלודים. מומלץ להסביר לילדים להימנע מאיסוף קרשים שנעוצים בהם מסמרים. בחושך לא תמיד ניתן לראות את המסמרים על הקרש, במידה וילד נדקר ממסמר אל להורה לקחת סיכון. יש לעזוב את המדורה ולפנות למוקד רפואי באופן מיידי לוידוא תוקף חיסון הטטנוס ולחיטוי הפצע.

 

סכנה נוספת בעת איסוף הקרשים הינה פגיעה על ידי חרק או נחש בעת הזזת הקרש. כל פציעה מחרק לא מוכר או מנחש מחייבת בדיקה רפואית. על מנת להימנע ממצבים כאלו כדאי לאסוף קרשים הנמצאים במקום גלוי ומואר מספיק המאפשרים לוודא כי הקרש נקי ממסמרים ומבעלי חיים. בכל מקרה פציעה, מומלץ לשטוף את הפצע עם מים וסבון, דימום יש לעצור באמצעות לחץ. במקרים של הכשת נחש, יש לפנות מיד לחדר מיון. מומלץ להעיף מבט על הנחש ואפילו לצלם אותו, כדי ליידע את הרופאים בחדר המיון.

 

כוויות

 

בעת שפיכת חומר בעירה למדורה לצורך הבערת האש ובכל מצב של קירבת יתר למדורה, תיתכן סכנת כוויה. גם כשילד מושך מהמדורה קרש שחלקו בחוץ, הוא עשוי להיכוות מגחל. יש להשגיח ולהזהיר את הילדים שלא להתקרב אל המדורה יתר על המידה. במקרה שהילד קיבל כוויה יש לשטוף את המקום במים ולמרוח משחה נגד כוויות, רצוי להצטייד מראש במשחה כזו. במידה ואין משחה בנמצא או שהכוויה חמורה יש לפנות מיד למוקד רפואי.

 

בעיות נשימה

 

אם ילדיכם סובל מבעיות נשימה כגון אסטמה, אלרגיות ובעיות דומות חשוב שיתרחק מהמדורה ושישב נגד כיוון הרוח. חשוב מאוד במקרה של ילד אסמטי להביא אתכם למדורה את המשאף שלו.

 

כשהילד הולך לאיבוד

 

עקב צפיפותן של המדורות והמוני האנשים המתאגדים בשטח, יש את הסכנה שהילד יתבלבל וילך לאיבוד. חשוב לשוחח עם הילד מראש ולהגדיר את המקום ממנו אסור להתרחק. אם הילד קטן מידיי להבנת המרחק חשוב שלא להשאיר אותו לבד לרגע. במידה והילד בכל זאת הלך לאיבוד כדאי שהורים רבים יחפשו אותו יחד. חלק מההורים יכולים ללכת לכיוון הכביש לוודא שלא הלך לשם וחלק מההורים לכיוון המדורות בסביבה. חשוב לתאר את הילד ואת מיקומה של המדורה שלכם בפני ההורים הנמצאים במדורות האחרות בכדי שידעו כיצד הילד נראה ולאן להחזיר אותו. במקרה שהילד לא נמצא במהירות יש לפנות למשטרה ולא להתעכב.

 

תפוחי אדמה ומרשמלו

 

את תפוחי האדמה שהוכנסו למדורה מבעוד מועד וכן את המרשמלו שהילדים אוהבים לשרוף, הוציאו אתם מהמדורה. אל תאפשרו לילדים להוציא שום דבר מהמדורה בעצמם. חשוב מאוד שמבוגר יהיה אחראי להוצאתם של תפוחי האדמה מהאש וקירורם בטרם ההגשה לילדים, כמו כן בנוגע להכנת המרשמלו השרוף.

 

ל"ג בעומר והדלקת מדורות הם אכן חוויה מקסימה לילדים. אם נפעל נכון ונגן על הילדים מהסכנות המלוות לכן נוכל ליהנות יחד איתם מהחוויה. חג שמח.