יעד חדש ומהפנט: טיול קסום לאי מלטה

בין סיציליה וטוניסיה - אביעד קדרון טס לנופש קצר במלטה, כמעט טבע, ביקר במקומות בהם צולמה משחקי הכס וחזר עם חותמת ייחודית בדרכון ורצון להחזרת המונרכיה

במבט לאחור, מכבי תל אביב שינתה את חיי. בערך. כלומר, לא באמת. באחד מערבי חמישי רבצתי על הספה ובהיתי בשחקניה של הקבוצה הצהובה מתמודדים מול קבוצה אחרת במסגרת היורוליג. אני לא זוכר את שם הקבוצה האחרת. הוא גם לא חשוב. בראשי התגבשה החלטה לצאת לביקור זריז בבלגיה. כן, בלגיה. אבלה בבריסל שלושה ימים ובברוז' שלושה נוספים. כבר מצאתי כרטיסי טיסה ונסגרתי על מלונות. את הרכישה, כך החלטתי, אבצע בתום המשחק.

 

וכשהמשחק הסתיים, בנצחונה של מכבי, בהיתי בתדהמה במכשיר הסלולרי. "תתקשר אליי כשאתה רואה את ההודעה הזו", נבח עליי העורך הראשי. אז התקשרתי. כל עיתונאי חושש מהשיחות האלה. אף אחד לא רוצה להתקשר לעורך באמצע הלילה. ידעתי שמהשיחה הזו לא ייצא טוב. חברת קשרי תעופה, מארגנת סיור עיתונאים במלטה ושמי עלה בגורל. עליי להקריב שלושה ימים מחיי לטובת ביקור בארכי פלגו שנמצא מדרום לסיציליה. "אבל בלגיה!", ניסיתי למחות.

  

 

מלון יוקרתי, חדרנית צמודה

חמישה ימים ושלוש שעות טיסה ישירה אחר כך נחתתי בשדה התעופה בואלטה, עיר הבירה של מלטה. האטרקציה הראשונה של מלטה מחכה לתיירים כבר ביציאה משדה התעופה. מכונת שיקוף נהדרת יוצרת תור מפנק לאחר איסוף המטען. אף אחד לא עובר במסלול הירוק. כי אין מסלול ירוק. תדהמה והלם בואלטה. מה כבר צריך להבריח למלטה? שאלה תמימה שתזכה כעבור כמה שעות לתשובה חד משמעית "הכל".

 

נרגש משירותי הביטחון עליתי ביחד עם הקולגות לרכב שהסיע אותנו למלון בו נתאכסן - מלון אקסלסיור. במלטה אגב, נוהגים בצד שמאל. אתם יודעים, סיפור נחמד על דברים שנשארו מהמנדט הבריטי אחרי שהעניק למלטה עצמאות בשנת 1964. בחזרה למלון. מטבע הדברים, מדובר במלון משובח למדי. חמשת הכוכבים להם זכה המלון זועקים מכל עבר. החל מתודעת השירות המפותחת דרך מדיהם המבריקים של אנשי הצוות וכלה בבריכה המחוממת שפתוחה 24 שעות ביממה. כמה מפותחת תודעת השירות? ובכן, מדי ערב דפקה על דלת חדרי חדרנית שתהתה אם ארצה שתסיר את כיסוי המיטה כדי שאוכל להיכנס בקלות למיטה. אלוהים, המלטזים חשבו על הכל. בלילה הראשון זה עוד עבר. בלילה השני כבר לא היה לי נעים. ועדיין, לגמרי הבנתי מדוע בני האצולה בצרפת התנגדו למהפכה.

 

אם תהיתם, אז סביר להניח שלא, החדרנית לא תציע להסיר עבורכם את כיסוי המיטה. כלומר, אני מקווה עבור העם המלטזי שהחדרניות לא מספקות את השירות הזה לכל תייר. מצד שני, כמויות העמים הכובשים שדהרו על מלטה וחגגו על האי הקטן הזה לגמרי יכולות להשאיר צלקת גדולה לכל החיים.

 

גם אם החדרנית לא תציע להסיר את כיסוי המיטה, למלטה יש מספיק דברים אחרים להציע. כמו גני באראקה (Upper Barrakka Gardens). מהגנים העליונים נשקף נוף מדהים על הנמל הגדול וערים נוספות. בשנת 1661 הגנים שימשו כגנים הפרטיים של האבירים האיטלקים ורק בשנת 1824 הגנים נפתחו לשימוש הציבור. בנוסף לנוף מרהיב, הגנים גם מציעים תצוגה יומית של ירי תותחים. לא, לא של תחמושת. אני יודע לאן הלכתם עם זה

 

 

מאות קתדרלות ואפס שוקולד

רוב האוכלוסיה המלטזית קתולית ותושבי האי נהנים מכ-360 כנסיות. ניקול, המדריכה המקומית שלנו, חלקה איתנו ביטוי עתיק לפיו אדם מלטזי יכול לבקר מדי יום בכנסיה שונה במהלך השנה. למלטזים יש זמן פנוי. אולי יותר מדי זמן פנוי. בינתיים אספר לכם על קתדרלת סט. ג'ון. אתם יכולים לגגל אותה. 435 שנים עברו מאז שהסתיימה בניית הקתדרלה שהחייתה את קלישאת הקנקן. מכוערת מבחוץ אבל מרהיבה מבפנים. רצפת הקתדרלה אגב, משמשת כבית קברות לבכירי הקהילה שנקברו בה בזמנו. תחכו רגע עם המצלמות, אסור לצלם בתוך הקתדרלה. כאמור, אתם יכולים לגגל אותה.

 

הקתדרלה מוטמעת היטב ברחובות העיר העתיקה של ואלטה. עיר עתיקה שנראית, ובכן, כמו רוב הערים העתיקות ברחבי העולם: עתיקה. סמטאות צרות, מרפסות מעץ, חנויות קטנות ושאר אוצרות שמתגלים בשיטוט זריז. שם גם תגלו, כנראה, שבמלטה לא מייצרים שוקולד. לא תוכלו לחזור לארץ עם שוקולד מקומי. שם הממתק הלאומי בפי המקומיים הוא "נוגט". כלומר, חלביצה. כאמור, יש סיבה למכונות השיקוף בשדה התעופה. בין הבניינים תוכלו למצוא גם את בניין ראש הממשלה שמאובטח ע"י מאבטח אחד. לא ברור האם המאבטח יודע שהוא המאבטח היחידי של ראש הממשלה בן ה-38. הצעיר ביותר שכיהן בתולדות המדינה. האבטחה הכמעט לא קיימת הופכת את הביקור בבניין ראש הממשלה (ובפרלמנט) לאטרקציה לא קטנה.

 

דוגית נוסעת, מפרשיה שניים

 אבל מספיק עם הפוליטיקה. בחזרה אל הגיאוגרפיה. באופן טבעי, מלטה מוקפת בים. וכדי להגיע לחלקים שונים במדינה (כמו האי גוזו שעוד נגיע אליו) נאלצים התיירים לעלות על כלי שיט שונים. כמו פיסת עץ שנקראת "מונית מים". מוניות המים יקחו אתכם מנמל ואלטה לנמל בירגו, נמל של עיר גדולה נוספת במלטה. בנמל ואלטה תוכלו למצוא ברים יוקרתיים, חנויות אאוטלט ומסעדות. כאמור, גם מוניות מים נמצאות בנמל. הדוגיות המטרידות האלה מצוידות במנוע קטן ומטרטר. כמובן שהמנוע הקטן והמטרטר של הדוגית בה שטתי נתקע לאחר שהסתבכה בו שקית ניילון. ייתקע באמצע הים מיינד יו. אבל היי, אם אתם יודעים לשחות זו לא אמורה להיות בעיה עבורכם.

 

אופציה נוספת לשיט היא שיט בבלו גרוטו (Blue Grotto). כלומר, אם אתם בקטע של לגונות כחולות, ים צלול, צוקים מסתוריים, מערות קמורות ודגים ידידותיים. אני לא. אבל הקולגות שלי נהנו. אחד מהם אף סיפר שצפה בבחורה משתזפת טופלס בזמן השיט. מצד שני, הוא עיתונאי. אל תאמינו לכל מה שאתם קוראים.

 

בצפון מלטה תוכלו למצוא את נמל סירקווה (Ċirkewwa) ובנמל סירקווה תוכלו לשוט במעבורת אל האי גוזו. "אי שנתקע בזמן לפני 60 שנים", הטעימה ניקול המדריכה וניסתה להכין אותנו להלם התרבות הגדול מכולם. כי אם ואלטה נראית כמו עכו הרי שגוזו נראית כמו הלוקיישן המושלם לג'נין ג'נין 2: נקמת הפיראטים. לא יהיה מילואמיניק אחד שלא יצטמרר בחמש הדקות הראשונות בגוזו. ההערה של ניקול המדריכה לגבי האי גוזו נראית תמימה אבל טומנת בחובה יריבות אפלה בין הגוזיאנים, כפי שהם מכנים את עצמם ובין תושבי האי המרכזי. מה אתם יודעים, מתברר שאנשי גוזו רוצים לקבל עצמאות ממלטה. האינתיפאדה תתחיל כאן. לעזאזל, ממראה הרחובות אפשר לחשוב שהיא כבר התחילה.

 

אחרי כמה דקות הצמרמורת עוברת כי כשמטיילים בגוזו ומגיעים לתצפית של החלון הכחול (The Blue Window), נותר רק לבהות בתדהמה במרחבים הכחולים מעבר לצוק. זהו סוד קסמה של מלטה. חזות חיצונית פושרת לעיתים מחד ונופים עוצרי נשימה מאידך. אפילו אנשי משחקי הכס התלהבו מהלוקיישן וצילמו כאן את אחת הסצנות בעונה הראשונה. חפשו את החלון הכחול במעלה מלך. עוד במעלה מלך, העיר מדינה (שנמצאת באי המרכזי, לא בגוזו. אל תתבלבלו). באופן כללי, מלטה משמשת כתפאורה נוחה לסרטים רבים. "מינכן", "הרוזן ממונטה כריסטו" ואפילו "מלחמת העולם Z" של בראד פיט. כולם צולמו במלטה. אם אתם בקטע של טיול בעקבות סרטים, הגעתם למקום הנכון.

 

יעד חדש לישראלים שמיצו הכל

לא רק סדרות וסרטים מציעה מלטה. גם מוזיקה מחרידה. הישראלים מכירים את מלטה כמדינה ששולחת לאירוויזיון את אותה זמרת מלאה (טוב נו, שמנה) מדי שנה. לכן שאלתי את ניקול כיצד האירוויזיון נתפס במלטה. האם לתושבי המדינה לא אכפת שכל אירופה סבורה שהם נטולי אוזניים? "הרבה אנשים צופים באירוויזיון כאן אבל אין לנו סיכוי לנצח כי אין לנו שכנות שיעניקו נקודות", התייפחה ניקול. הזדהיתי איתה. מי אם לא ישראלי יבין את הכאב המלטזי.

 

באחד מקצוותיו של גוזו נמצא חוף שלנדי (Xlendi Bay) שנראה כאילו נלקח מאחת הריביירות באירופה. מנותק לחלוטין מכל מה שנמצא מסביבו. רצועת החוף הקטנה מזמינה לגימת בירה קרה תחת השמש הקופחת. אל תתביישו לזרוק חתיכות לחם לדגים הסימפטיים שיהפכו לארוחת הצהריים שלכם לאחר מכן. סירקל אוף לייף שר אלטון ג'ון. שר וידע על מה הוא מדבר.

 

ויש עוד. באמת. יש עוד הרבה דברים לראות במלטה. הרבה דברים לעשות. הרבה טעמים לנסות. וגם הרבה דרכים לחוות את החוויה. מלטה היא לגמרי יעד שווה עבור התיירים הישראלים שמיצו את כל היעדים הרגילים ורוצים לרענן את הדרכון בחותמת עם ארומה ייחודית. אפשר להסתפק בביקור של כמה ימים (ארבעה ימים הם המינימום לדעתי) ואפשר גם לסרוק את מלטה לעומק במשך שבוע. אפשר לנוח במלון מפואר כמו אקסלסיור או אינטרקונטיננטל ואפשר גם לנסות את מלון סי בנק (Seabank Hotel & Spa), המלון היחידי במלטה, שהוא מלון הכל כלול. אתם יודעים, טריליון ארוחות ביום, אינסוף משקאות, שטח חיצוני עצום, כמות מגוחכת של בריכות וכמובן - גישה לאחד מחופי הרחצה הבודדים במלטה.

 

אנשי היח"צ ששלחו אותי למלטה מוסרים שמחירי חבילות למלטה נעים החל מ-430 יורו לחופשה בת 3 לילות במהלך מאי למלון 5 כוכבים ע"ב לינה וארוחת בוקר והעברות. ("לפני כ-3 שנים השקנו קו טיסות ישיר לאי מלטה שהפך את היעד לאטרקטיבי עבור התייר הישראלי - השילוב של מחיר אטרקטיבי, יעד קרוב, חופים אטרקטיביים והיסטוריה אירופאית גרמו לכך שמעל ל- 20 אלף איש ביקרו בו בשנה האחרונה ואנו מאמינים כי מספר זה ילך ויגדל.  השנה מתווסף חידוש לתייר הישראלי בדמות מלון הכל כלול - פורמט פופולרי בקרב משפחות ישראליות", מספר יורם מוטעי, מנכ"ל קשרי תעופה). 

 

ולחשוב שהייתי יכול למצוא את עצמי בבלגיה הגשומה, אם מכבי תל אביב לא הייתה מעפילה לשלב הבתים ביורוליג. מי ידע ששמעון מזרחי יהיה כל כך שימושי.

 

***הכתב היה אורח של קשרי תעופה ולשכת התיירות במלטה.

 

בחזרה לעולם הקיץ של ונוס