BETA

חג שמח: רעיונות לעיצוב שולחן הסדר

השולחן של ערב פסח לא חייב להיות משעמם עם מפות לבנות וצלחות שקיבלנו מסבתא. כלי כסף יפים, בדים ציוריים ופרחים ססגוניים - יעניקו לו שיק עיצובי ומודרני

הגדות סדר פסח יוקרתיות בשילוב עור וכסף טהור, כלי חרוסת מהודרים, צלחות סדר מרוקעות במלאכת מחשבת בהן יונחו ששת סממני החג, גביעי אליהו הנביא במראה מפואר, חבקי מפיות, פמוטים, אגרטלים  ומזרקות יין בעלות נוכחות מרשימה: סמליו העתיקים של שולחן החג היהודי לצד פריטים מודרנים או רומנטיים יככבו בסעודות החג הטרנדיות ביותר.

 

תכשיטי השולחן - כלי כסף מסורתיים

כמו בכל חג יהודי שמכבד את עצמו, גם בסדר פסח מתקבצים כולם סביב שולחן החג. עיצובו המסורתי של שולחן החג משלב בין לבן צחור, כסף טהור וקריסטל. "קל לזהות שולחן חג שכזה, מסביר שלומיר חדד מנהל השיווק של רשת חדד כסף טהור, בעיקר בזכות כלי הכסף הטהור המונחים עליו ומהווים את סמליו של החג מקדמת דנא ועד היום: פמוטים, כלי החרוסת, כלי הגשה למצות וצלחות סדר פסח מפוארות. ובבתים רבים אנו מוצאים כלים, שכאלה כשהם עוברים בירושה מדור ודור ונחשבים לנכסים משפחתיים, שערכם הרגשי אינו נופל מערכם החומרי".

 

בד הציור של השולחן

עיצוב שולחן החג, מתברר, אינו מתחיל בבחירת הסכו"ם וגם לא בקניית זרי הפרחים, אלא דווקא במפת השולחן, בד הציור של ליל הסדר. היא זו שתעניק את התפאורה ואת הרקע לכלי האוכל, למפיות ולכל הפריטים שנניח על השולחן. "הסצנה הנוכחית", אומרת צפי ברקוביץ', המעצבת הראשית של חברת הטקסטיל דארלן, "מאפשרת לנו ליהנות ממבחר עשיר של אריגים, דוגמאות וצבעים, בגווני מבריק או מט, בסגנונות ובצבעים מיוחדים. לקראת החג הנוכחי ואלה שיבואו בעקבותיו, מומלץ להשקיע ב 3-4 מפות איכותיות בגוונים ובמראה קלאסי, שישמשו אתכם לאורך שנים. כיום, מוצעות גם מפות דו-צדדיות בעיצובים מרהיבים ומושקעים. כדאי לבחור לפחות אחת כזו, וכך להרוויח עיצוב נוסף.

 

על מה אוכלים?

זהו נושא שבדרך כלל מלחיץ את כולם - או שאין מספיק למספר הסועדים או שחסרים חלקים. כיום, רוב החנויות לא מוכרות סט מלא של 18 חלקים, אלא מאפשרות ללקוחות להתאים ולהשלים פריטים בודדים. ניתן לעשות פלאים לסט איתו מארחים. בוחרים למשל צלחות למנה ראשונה - צבעוניות מאוד או עם פרחים. משהו ש"ישבור" את הסט הסטנדרטי וישדרג את העיצוב שלו, למשהו קצת יותר מודרני.

 

אם צריך לשלב שני סטים, אורה הר לב, קניינית ראשית של רשת IDdesign ממליצה, "להוסיף סט שלישי התואם לשני הסטים ובעזרתו לשחק עם העיצוב של כל הצלחות. במידה והסט נראה לבן ומשעמם, פריט נוי קטן וצבעוני, דבר המוסיף צבע, מקוריות והרבה עניין". 

 

לא רק לאליהו הנביא- כוסות יין

ניתן להכניס בכל גביע יין קשית זכוכית ולשלב בקצה שלה את שם הסועד או פרח קטן בקצה. הדבר מעניק תחושה אישית לסועד והוא מרגיש, שמתייחסים אליו באופן אישי. זאת ועוד, למראה חגיגי ניתן להוסיף לצד הבקבוק יין דיקנטר מעניין או לחילופין מחזיק בקבוקי יין. פריטים אלו ישדרגו את המראה הכללי של השולחן ואת חווית השתייה בפרט.

 

שולחן פורח- אגרטלים יפים

כיום ניתן להשיג אגרטלים רבים במחירים נוחים ואפילו לקחת אגרטל קיים ובעזרת שינויים קטנים לשנות אותו ולהקנות לו מראה חגיגי. אגרטל במרכז השולחן יוסיף המון צבע וישדרג את כל מראה השולחן. כדאי לרכוש אגרטל גבוה שקוף או לחילופין שונה מעט משאר האגרטלים בבית. חשוב לזכור שבעזרת אבזור נכון ניתן לעשות פלאים - גבישי זכוכית צבעוניים בתחתית, שילוב של זרדים עם פרחים טבעיים או אפילו פרחי משי גדולים יצרו מראה יוקרתי ומרשים לשולחן החג.

 

עניין של מסורת- נרות ופמוטים

נרות מעשירים ומדגישים את אווירת החג. ניתן להוסיף אביזר כלשהו כדי לשפר את מראהו - לשלב פרחים או שרשראות חרוזים נתלות או לקנות פמוט, שאינו סטנדרטי למשל מעץ. כמו כן ניתן למצוא מבחר עצום של נרות בצורות ובמחירים שווים לכל כיס. חשוב מאד לדאוג לתחתית לנר ולבדוק, שהנר לא מטפטף מעבר לפמוט.

 

סמלי חג עיצוביים לליל הסדר

עד 200 ש"ח: מתנות לחג

גאדג'טים למטבח לפסח

גאדג'טים לבישול ואפייה

10 טיפים לחסכון במטבח

טיפים לניקוי המטבח