מעצבים כהלכה: עיצוב הבית במגזר הדתי

חז"ל קבע את המשפט "שלושה דברים מרחיבים דעתו של אדם והם אשה נאה, דירה נאה, וכלים נאים". אמרה זו עוזרת לציבור הדתי לחיות בהרמוניה עם נושא טיפוח הבית ולהבדיל את העיצוב מזה של החילוניים

בשנים האחרונות הולכים ומצטמצמים הפערים בין הדתיים לחילונים בנושא עיצוב הבית, אם בסגנון העיצוב ובין אם בסוג החומרים. בעבר הסגנון הדתי כלל שימוש בחומרים כבדים יותר (עץ), אך כיום הדתיים מושפעים יותר מהעיצוב החילוני כתוצאה מחשיפה למגזינים בנושא עיצוב, מפתיחות לעולם המערבי ובשל ביקור תכוף בבתי מלון בארץ ובחו"ל. מעבר לכך, כיום יותר נשים במגזר הדתי-חרדי, מוצאות עצמן במעגל העבודה. כתוצאה מכך ניכרות השפעות בתחומים שונים, ובין היתר מודעות לאסתטיקה ועיצוב. כיום, עיצוב הבית במגזר הדתי פחות "כבד" ומאופיין בשילובים של צבעים וחומרים.

 

המטבח- גדול יותר

לדברי רינה אלקובי, מעצבת ראשית ומבעלי מטבחי Décor, "הבדלים המשמעותיים בנושא עיצוב וריהוט הבית בין המשפחות הדתיות לחילוניות נובעים, מכך שהדתיים נוטים לארח יותר. בנוסף, יש להם בממוצע יותר ילדים, לכן צרכיהם בכל הנוגע לאירוח ואחסון שונים משמעותית לעומת החילוניים. הדגש העיצובי הוא ראשית כל על המטבח והסלון ולאחר מכן על חדר השינה וחדרי הילדים".

 

בכל הקשור למטבח, הדרישות הבסיסיות נובעות קודם כל מטעמי דת. רוב הציבור הדתי מבקש ככלל שני כיורים - חלבי ובשרי, מקרר גדול ביותר להפרדת מזון בשרי וחלבי, תנורים רחבים, פלטה חשמלית וכמובן גם מקום אחסון. כמו כן ישנן משפחות דתיות בעלות אמצעים, שיקימו מטבח נוסף מיוחד לפסח, שבדרך כלל יוחבא מאחורי דלתות.

 

המשפחה הדתית מטבעה בעלת מספר נפשות גדול יותר לעומת הציבור החילוני, מה שמצריך היערכות גדולה בכל הקשור למקום אחסון. באשר למטבח, גם כאן נדרשים פתרונות יצירתיים שיאפשרו מקום אחסון רב. אם במשפחות חילוניות ישנם חללים "מתים", כאלו שהשימוש בהם הוא יותר עיצובי ופחות פונקציונאלי, הרי שאצל הדתיים מקומות אלו מייד רלוונטיים כשטחים לארונות ובתוך כך לאחסון, כמו גם בחלק התחתון של המטבח, סביב ה"אי".

 

הדרישה בקרב ציבור זה היא, למטבח גדול יותר, לעומת הגודל אצל הציבור החילוני. גם פינת המשפחה דורשת צרכים מיוחדים בגודלה, כך שעוד בשלב התכנון היא תהיה גדולה ודומיננטית יותר בחלוקת חדרי הבית.

 

מוצרי חשמל רגועים

שוקי שלו, מנהל השיווק של מטבחי הייטאצ', המשווקת בין היתר גם מוצרי חשמל יוקרתיים למטבח, ומסביר את ההבדלים בצרכים השונים של הקהל הדתי לעומת זה החילוני, "באשר למכשירי החשמל, בקרב הדתיים ישנו הצורך הבסיסי בשמירה על בשר וחלב, הדבר מצריך את קהל זה לרכוש מוצרי חשמל כפולים, כמו למשל תנורים, כריים, מדיחי כלים ולעיתים גם מיקרו. בנוסף, הצורך בשמירה על השבת מחייב בחירת מוצרים שבעת פתיחתה וסגירתה של הדלת לא תדלק נורת תאורה".

 

מבחינה עיצובית, ממשיך שלו, "הדתיים פחות מתעסקים בנושא היופי החיצוני ביחס לחילונים, בעיקר כשמדובר במוצרי חשמל. עבורם הפונקציונאליות היא החשובה ביותר. עבור הציבור החילוני שאומנם הפונקציונאליות של מכשירי החשמל מאוד חשובה לו, דווקא הפאן העיצובי תופס תאוצה -המכשיר צריך להשתלב עם הקונספט הכללי של המטבח, בכל הקשור לצבע וטקסטורה. בקרב הקהל הדתי האדוק יותר יש דרישה לפריטים בגוונים רגועים ועדינים, פחות נועזים ודומיננטיים. לעומתם, רוב הקהל החילוני יעדיף צבעים נועזים, ססגוניים  ודומיננטיים, ופריטים בעלי נוכחות".

 

מבחינת מבנה המטבח, הדתיים והחילוניים מדגישים את הפונקציונאליות כמרכיב חשוב בבואם לתכנן את המטבח. אצל הקהל הדתי ישנה חשיבות רבה לשטחי איחסון רבים בכדי להכיל את כמות הכלים הכפולה ובנוסף, ליחידת האי בדרך כלל יתווסף כיור קטן המשמש בעיקר לנטילת ידיים, בעוד שהחילונים יוותרו על העניין.

 

ריהוט לא מצועצע אך גדול

לדברי המעצב יפרח בן צבי, "קיים שוני בין שני המגזרים בציבור הדתי: החרדים וחובשי הכיפה הסרוגה. בשל המודעות העיצובית והרמה הסוציו-אקונומית הגבוהה יחסית, משקיעים חובשי הכיפה הסרוגה רבות בעיצוב הבית. המפגשים ביניהם והחברויות הקרובות המאפיינים מגזר זה, מגבירים את הצורך להיות שונה. הם מבקשים לפתח סגנון עיצובי שונה מהחברה הסובבת אותם. בקהל החרדי לעומת זאת, קיימים זרמים הפתוחים יותר לסגנונות שונים, מעבר לסגנון הקלאסי ולשילובי חומרים. גם בקרבם ניתן לזהות רצון ליחודיות. חז"ל קבע את המשפט "שלושה דברים מרחיבים דעתו של אדם, והם אשה נאה, דירה נאה, וכלים נאים"- אמירה זו מאפיינת את הציבור הדתי, שחי בהרמוניה עם נושא טיפוח הבית".

 

בקרב החברה החילונית כמעט ולא קיים הצורך לשמור על ייחודיות. לחילוני לא אכפת שלשכן או חברו הטוב יהיה את אותו המוצר, סגנון או מאפייני המגורים. מעבר לכך, גם גודל המשפחה ואורך החיים משפיעים על בחירת הריהוט. כך לדוגמא, פינות האוכל אצל הדתיים תהיינה גדולות משמעותית מאשר בקרב החילונים. מעבר לכך, בשל הריבוי בילדים מתוכננים בתי הדתיים להיות ידידותיים יותר. הדגש מושם על שולחנות עגולים וחסרי פינות, שימוש בבדים פרקטיים ונוחים לתחזוקה, שימוש בחומרים שאינם מתבלים או נשחקים כמו, מתכת טבעית ועץ אלון, ספות עם כריות קבועות שאינן מתניידות למניעת בלאגן וכן הלאה. דבר חשוב נוסף אשר אינו מופיע בקרב החילונים הינו ארון או ויטרינה ייחודיים אשר ימוקמו תמיד בסלון לצורך אחסון כלי כסף וספרי קודש.

 

חדר שינה קלאסי ושמרני

על פי יגאל סייג, מנכ"ל רשת הריהוט אליתה ליוינג, "ההבדל בתפיסה הכללית בעיצוב הדתי לעומת החילוני היא, שבית דתי נוטה להיות יותר קלאסי ושמרני. חלוקת תוכנית הבנייה ועיצוב פנים הבית מראה בברור על עיצובים שמקבילים למסורת - פינות אוכל גדולות ומרכזיות, יותר הפרדה בצורת הישיבה בסלון (כורסאות של 3-2-1), פחות מרבצים. אין כמעט דלפק גבוה לשתיית הקפה של הבוקר לעומת החילוניים, בסלון או ליד פינת האוכל ממוקם בדרך כלל מזנון עם תשמישי קדושה והרבה מאוד כלי כסף - אוסף של פמוטים, שופרות, ספרי קדושה מיוחדים. הצד הדקורטיבי נטו פחות בא לידי ביטוי. בכל הקשור לפריטי עיצוב, הקהל הדתי עושה שימוש בפריטים יוקרתיים ובעלי ערך, אבל בעלי זיקה ישירה לדת".

 

גם בחדר השינה, קיימים הבדלים. הראשון שבהם הוא שהמיטה הזוגית בקרב הקהל הדתי היא למעשה שתי מיטות נפרדות, כך שגם עניין המצעים שונה במידות ובצרכים. האווירה בחדר השינה מאוד נעימה ושמרנית, לא נמצא שם בדים אדומים או מנומרים. אצל החילוניים התעוזה יותר גדולה, העיצוב יותר מודרני וחדשני והם נוטים לשנות או להוסיף פריטי עיצוב באופן תדיר יותר. עם זאת, ניכר כי הקהל הדתי אינו עומד עוד בדעות והסטיגמות השמרניות. גם בבחירת הבדים, על אף היותם נוטים לכיוון הקלאסי יותר, ניכר כי הם מתקדמים לכיוון הסגנון המודרני וחשוב להם יותר ויותר להיות טרנדים ואופנתיים.

 

תאורה חסכונית

רוב הדתיים, מעצם היותם יותר שמרניים, כך גם הבחירות שלהם. הם לא יבחרו גופי תאורה קיצוניים בעיצובם, אלא יותר תאורה קלאסית, שמרנית ונקייה. בכל הקשור לטעמי דת ושמירת השבת הם יעדיפו לרכוש מנורות פלורוסנטיות או לדים, בגלל היותן בעלות אורך חיים ממושך וכן העובדה שהן חסכוניות יותר, לעומת סוגים אחרים של מנורות שחלקן חסכוניות פחות. הקהל החילוני יעדיף  מנורות שעלולות להיות פחות פונקציונאליות, אך יתרונן ביכולת לשדר אווירה ודרמה בחללי הבית.

 

מנורות השנדלייר היפות והמודרניות הן דוגמא מצוינת לטרנד אופנתי מאוד פופולארי בקרב שני המגזרים. בקרב הציבור החילוני בגלל שהן מנורות יפהפיות, משדרות יוקרה, מושכות את תשומת הלב ומהוות פסל עיצובי של ממש ברחבי הבית ובקרב המגזר הדתי בגלל שהן מאוד מזכירות "בית כנסת" וקרבה לדת. 

 

 

חדר רחצה נקי ומינמליסטי

מבחינת עיצוב חדרי הרחצה והשימוש בחומרים חדשניים, אין הבדלים מהותיים בין שני המגזרים. ניתן לראות כיום יותר ויותר דתיים בעלי ממון, המעצבים את חדרי הרחצה בביתם בהשראת מקווה, המהווה מעין ספא אלטרנטיבי. עוד ניתן להבחין, כי סגנון העיצוב של המגזר הדתי משופע באלמנטים דקורטיביים שונים, דבר הבא לביטוי בצורת משטחי שיש בעלי טקסטורות שונות, פסיפסים עם פרחים ועוד. מוטיבים אלו מקורם בהשפעות סביבתיות ואלמנטים הנפוצים בבתי הכנסת. לעומת זאת, בשנים האחרונות נראה כי המגזר החילוני מעדיף את סביבתו נקייה ומינימליסטית עד כמה שניתן, נטולת ריבוי צבעים, עושר טקסטורות ופיתוחים.

 

טיפים לשדרוג הבית

טקסטיל אופנתי בבית

מחדשים רהיטים ישנים

טרנדים בעיצוב חדר השינה

כללים לבחירת מזרן נוח

כך תשמרו על רהיטי עץ

כך תבחרו מצעים למיטה

כך תעצבו את חדר התינוק