לכבוד פורים: איזו דמות מסתתרת מאחורי האיפור?

שלגיה אדומה, מרלין מונרו או אולריקה מגדת העתידות - ביקשנו ממאפרים נחשבים לתת את האינטרפטציה שלהם לפורים. הנה התוצאות

חג הפורים מבוסס על סיפור מגילת אסתר, בו ניצלו היהודים באימפריה הפרסית מרצח עם, שתכנן עבורם המן הרשע. החג מצטיין במאפייני השמחה שבו, והאכילה והשתייה נוטלים מקום חשוב בין מנהגיו. מאפיינים נוספים הם כמובן הבדחנות והרעשנים וכמובן לבישת התחפושות והמסכות.

 

מדוע בעצם כולנו מתחפשים? ובכן, במקורות ההלכתיים היהודיים, תולים את מנהג התחפושות בפסוק ממגילת אסתר "אשר נהפך להם מיגון לשמחה ומאבל ליום טוב". אחרים סבורים כי המקור למנהג זה בכלל נעוץ בפסוק אחר מהתלמוד בו כתוב "עד דלא ידע בין ארור המן לברוך מרדכי.

 

לקראת החג מצאנו כמה דוגמאות לתחפושות מרהיבות, חלקן אף טומנות בסיפור עלילתן את מוטיב התחפושות, שרק בשבילן שווה לחגוג את פורים יותר מפעם אחת בשנה

קונסטנצה

פרויקט הגמר בבית הספר לאיפור מקצועי של רוית אסף בניצוחו של בן רביבו, מורה בכיר ברשת, מציג הפקת איפור תקופתית כמחווה לקונסטנצה, רעייתו של המלחין האוסטרי יוהנס אמדאוס מוצרט בת המאה ה-18.

 

בתקופה האמורה נשות המעמד הגבוה עשו שימוש רב ומוגזם במוצרי איפור. האיפור היה כבד ונעשה שימוש רב בשפתון אדום ובלחיים סמוקות. פאות נכריות גבוהות ולבנות, היו ממאפייני התקופה ועל מנת ליצור מראה בריא, עור הפנים, נצבע בצבע לבן ויוצר ניגודיות מרשימה עם הגוון האדום והלוהט באיפור בשפתיים.

 

פלאפר

הצעה נוספת מבית מדרשו של בן רביבו היא האחיות צ'רלסטון העוטות על גופן אופנה שואגת, דקדנטית ועליזה מתקופה, שסיימה מלחמה אדירה בעזרת פריצות מבורכת שהגיחה בשנות ה-20 מהמאה הקודמת. העניין הפורימי לשוב ולדוש בשנות העשרים המדוברות היא, החירות המגולמת בדמותה של ה'פלאפר'.

 

"פלאפר" היה הכינוי השכיח לנערות החדשות של הטוונטיז, שהיו מרדניות והעזו לערער את הערכים, שקרסו אחרי מלחמת העולם הראשונה. רובן נפטרו מהמחוכים, ואימצו טוניקות רפויות בנוסח ניאו-קלסיציסטי, שהדגישו מאד את פלג גופן הצנום.

 

הבנות של ארצ'י

השמות בטי וורוניקה חרוטים עמוק בזיכרון התרבותי בארצות הברית ומייצרים פלאש-בק צבעוני ומלא חיים לעידן של תמימות, מתיקות וספרי קומיקס מלאי הומור. מדובר בשתי דמויות אהובות במיוחד- בטי הבלונדינית וורוניקה השחרחורת- ה"בנות" של ארצ'י. יחד יוצרות בטי וורוניקה משולש אהבים נצחי, עם נער אמריקאי מנומש בשם ארצ'י. מותג האיפור MAC מציע לקראת לכולן לקראת החג, לבחור באיזה לוק היו רוצות לאמץ את זה של בטי הבלונדינית, בת השכן התמימה או בלוק של ורוניקה- השחרחורת המפונקת והעשירה. לצורך השקת הקולקציה מציגה היצרנית הפקה מרהיבה ובה דמויותיהן המנוגדות, אך האהובות ומלאות הקסם של השתיים, מתובלות בצבע והומור בסגנון הקומיקס.

 

מטריושקה

המאפרת מיטל פרץ ל-  M.A.C מציגה מראה בדמותן של בובות המטריושקה החלולות, הנמצאות זו בתוך זו. המטריושקה החיצונית הידועה בשמה  "בבושקה", היא למעשה הבובה הגדולה ביותר ובתוכה בובה נוספת, קטנה ממנה במעט כך, שתוכל להיכנס בתוך הבובה הגדולה. בתוך המטריושקה הקטנה יותר נמצאת בובה קטנה קצת יותר, וכן הלאה. בבושקה טיפוסית יש בין ארבע לשבע בובות הנמצאות זו בתוך זו. הבובה הפנימית ביותר (שהיא גם הקטנה ביותר) איננה חלולה.

 

שלגיה אדומה

האגדה "כיפה אדומה" פורסמה לראשונה בסוף המאה ה-17 בידי הסופר שארל פרו בספרו הידוע "סיפורי אמא אווזה" ונכתבה מחדש כמאתיים שנה מאוחר יותר, בידי האחים גרים לגרסה הידועה כיום. העלילה מגוללת את סיפורה של כיפה אדומה החובשת ברדס אדום לראשה, הנזעקת לטפל בסבתה החולה, אלא שבדרך לסבתה מעט מסתבכת לה העלילה והזאב רץ מספיק להערים על הסבתה בהתחזותו (אפרופו פורים) לכיפה אדומה וטרף אותה בשלמותה.

 

מנגד, קיימת אגדה קוסמה נוספת המגוללת את סיפורה של הנערה הצעירה שלגייה, שאמה המלכה הרעה, אינה מוכנה לקבל את חלוף העתים, ההשתנות והזקנה, ומבקשת באמצעות רמייה וכישוף למנוע את הבלתי נמנע, להשחית את הטהור ולהשליט על מקומו עולם, שבו מושלת הזקנה המושחתת ולהמית את בתה הצעירה שניצלה על ידי שבעת הגמדים המופלאים ביער.

 

ORLY -  מותג הלק האמריקאי, מציע קולקציית לק מרהיבה בשם "היה היה" בדמות הכלאה של שתי גיבורות סיפורי האגדה. מחד גיבורת הסיפור אשר בסופו ניצולה על ידי הצייד, שהצילה מבטנו של הזאב. מנגד יפיפייה אחרת, שבזכות גמדי יער ניצלה, לאחר שנגסה בתפוח הרעיל הניתן לה, על ידי המכשפה המרושעת שהתחפשה לרוכלת זקנה.

 

נשות הפרת'ינגייל

אמן האיפור, בועז שטיין מציג ברוח סוף המאה ה-15 תחפושת של נשות הפרת'ינגייל, אשר כידוע היו בנות אצולה ונשות החברה הגבוהה. אחד ממאפייניהם הבולטים היו שמלות הקרינולינה המנופחות המהודרות והמרהיבות. 

 

 

מרלין מונרו

אופציה נוספת אותה מציע האמן היא בדמותה של מרלין מונרו האגדתית, שב-36 שנות חייה הקצרים, הספיקה לככב בכמה מן הסרטים האמריקאים הגדולים של שנות הארבעים והחמישים ולנהל רומנים עם כמה מן האושיות הבולטות בארצות הברית של התקופה. מראה העיניים שלה התאפיין בקו אייליינר שחור לאורך כל אורכו של העפעף המשוך כלפי חוץ. הייחודיות היא, שמונרו אהבה לשרטט קו זה בסגנון המאופיין רק לה. הוא שורטט צמוד לקו שורש צמיחת הריסים, כאשר בזוית הפנימית של העין שמר על דקיקותו והלך והתעבה בהדרגתיות. העפעף עצמו היה כמעט תמיד מעוטר בצלליות בגווני פסטל או פנינה והריסים העליונים והתחתונים, היו משוחים בכמויות בלתי נדלות של מסקרה מעבה/מאריכה ומדגישה במיוחד, על מנת לטשטש את קו ההדבקה של הריסים המלאכותיות. השפתיים, כמובן בלטו תמיד באדום עז או בגוון כתום קורל מפתה.

 

אולריקה מגדת העתידות

מותג הלק הניו-יורקי קולור קלאב, מציע לקראת החג תחפושת מסתורית, בדמותה של אולריקה מגדת העתידות וכוכבת האופרה "נשף המסכות" של ג'וזפה ורדי, שבביתה נרקמו המזימה לחיסולו של ריקרדו - הרוזן מווריק ומושל בוסטון. זה, אשר ארגן בעצמו את הנשף, התעניין באולריקה ותכנן ללכת אליה עם פמליית,ו כשהם כולם מחופשים בכדי לתהות על קנקנה. הסוף כמובן ידוע. לשם הדגשת עוצמתה וכוחה של אולריקה נבחרה התאמה טוטאלית בין הלק הסגול העוצמתי שמעטר את קצות ציפורניה למסכת הפנים, שבחרה להסתתר מאחוריה בנשף המסכות ההוא.

 

מאנגה רוקיסטית

הפאנק רוק האנגלי פיתח פילוסופיה שלמה הכוללת מלבד מוסיקה גם קוד לבוש, סגנון חיים, ואידיאולוגיה חברתית הכוללת סלידה מהסדר הקיים והאופן, שבו האדם מקוטלג ונשפט בעולם הטכנולוגי המודרני. הפאנק-רוק הפך לאופנה ולתופעה חברתית וחסידיו אימצו הופעה חיצונית ייחודית, ששילבה הרבה עור, ניטים, מגפיים, עגילים ופירסינג וכמובן את סימן ההיכר המזוהה מכולם: תספורת הפאנק רוק.

 

לצד הרוק מאמץ איתן איי קיו את מוטיב אמנות המאנגה היפנית, שפירושה "תמונה מגוחכת" ויוצר עבור פורים תחפושת קלילה מפתיעה וצבעונית שאחד המאפיינים החזותיים בה הוא העיניים הגדולות של הדמות וקווי השיער הגראפיים והצבעוניים, המשולבים בצביעת שיער בשיטת " קרייזי קולורס"- צבעים חזקים ולא שגרתיים- כיאה וכנאה לפילוסופיית הפאנק רוק - המאנגסיסטית.

 

האיפור של ג'ניפר לורנס וטיילור סוויפט

האיפור של קים קרדשיאן

מראה עקרת הבית הסקסית של בר רפאלי

איפור כלות בחורף

מראה בהשראת גיישה יפנית

עפרון העיניים