מחקר: אסור להתערב במריבות הילדים

מחקר חדש מוכיח את מה שפסיכולוגים ומדריכי הורים אומרים מזמן: תנו להם לריב בשקט. המחקר מוכיח שככל שמבוגרים מתערבים יותר באינטראקציה של הילדים כך הם פוגעים ביכולת העצמאית שלהם לפתור את הבעיות בעצמם

מחקר חדש שעקב במשך שלוש שנים אחרי ילדים, מצא כי ככל שמניחים להם להסתדר לבד, כך הם מוצאים פתרונות יצירתיים יותר ומתפייסים מהר יותר. לדברי החוקרים, לאינטראקציה בין ילדים ללא נוכחות מבוגרים, יש חשיבות גדולה מבחינה חברתית לימודית והתפתחותית.

 

את המחקר ערכו ד"ר מיכל חמו מהמכללה האקדמית גבעת וושינגטון ופרופסור שושנה בלום מהאוניברסיטה העברית.

 

המחקר קבע כי יש קשר בין ההתנהלות החברתית של ילדים בגיל הגן לבין ההתפתחות השכלית שלהם בגילאים מאוחרים יותר.

 

אבל איך נקבעת התנהלותם החברתית?

 

לפי המחקר, שעקב במשך שלוש שנים אחרי ילדים בגילאי 4 עד 6 ו-9 עד 11, נמצא כי כל עוד הילדים לבדם, הם לומדים מהר מאוד למנוע מראש קונפליקטים, לפתור אותם ולמצוא דרכים לפיוס בעקבות סכסוך שפרץ.

 

לפי מסקנות המחקר, שבחנו שיחות בין הילדים, כל עוד לא חלה התערבות של גורם מבוגר כגון גננת או הורה, מצליחים הילדים לפתור את הבעיות ביניהם בצורה בוגרת.

 

"לאינטראקציה בין ילדים לבין עצמם ללא התערבות 'מבוגר אחראי', יש חשיבות גדולה מבחינה חברתית, לימודית, תרבותית והתפתחותית", הסבירה חמו שהובילה את המחקר, "יש לתת לכך מקום מרכזי כחלק מהחינוך לגיל הרך".

עוד אמרה חמו כי ילדים מפגינים בגן כישורים מוצלחים שלפעמים לא באים לידי ביטוי כשהם לצד מבוגרים: "מצאנו שיש מגוון גדול בשיח שלהם. הם מספרים ומסבירים, מדמיינים, רבים ומשלימים. כשילד מדבר עם מבוגרים הוא מדבר אחרת והוא יותר פסיבי. לעומת זאת בינם לבין עצמם הם נדרשים להיות מתוחכמים יותר בשימוש בשפה ובדמיון".

 

 

לעוד כתבות - פורטל המשפחה הישראלי 

 

 

מחקר: נערות מעשנות נמצאות בסכנה לאוסטאופורוזיס  

שיכורים מחלימים מהר יותר מפציעות

מחקר: גם קופים חווים את משבר אמצע החיים 

מחקר: חתול שחור, חתול לבן

סקר: כמה זמן אתם מקדישים לילדים שלכם?

מחקר: מה אתם אוהבים לעשות במלון?