האם תחליפו את שם המשפחה לאחר החתונה?

מחקר אמריקני חדש מגלה כי 60% מהנשים מחליפות את שם משפחתן לאחר החתונה לזה של הבעל וכי 64% מהגברים מסרבים לעשות זאת בתוקף. למה? כי "תפקידו של הגבר הוא לשמור על שם המשפחה". מה דעתכם?

ריק

גם אחרי שנים של מהפכות מגדריות, מחקר חדש מראה שקשה לנו להיפרד ממסורת.

 

לאור ממצאי סקר שנערך לאחרונה בקרב סטודנטים אמריקאים, נראה שלמרות השיח הרב אודות נושאים מגדריים, עדיין צעירים רבים בוחרים להתמודד עם דילמות בנושא בדרך המסורתית. כך למשל, בזמן של-60% מהנשאלות לא הייתה שום בעיה להחליף את שם המשפחה שלהן לזה של הגבר, 64% מהגברים לא הסכימו בשום אופן להחליף את שם משפחתם לזה של האישה לצדם. גם כשנשאלו הסטודנטים לסיבת הבחירה, כ-41% מהבנות וכ-57% מהבנים קישרו את הסיבה לתפקידי המגדר, שכן "תפקידו של הגבר הוא לשמור על שם המשפחה", לפי רוב התשובות.

 

במחקר נבדקו 277 סטודנטים הטרוסקסואליים ואלו נשאלו אודות הצעות נישואים והחלפת שם המשפחה שלהם בזה של בן או בת הזוג. שני שליש מהנשאלים בהחלט היו מעדיפים שבן הזוג יהיה זה שיציע נישואין. הנתונים המפתיעים הראו שאף לא גבר אחד רצה שבת זוגתו תציע לו נישואין וכן שום סטודנט, זכר או נקבה, לא היו מוכנים שהחלטת ההצעה תינתן לידיה של האישה בלבד. רייצ'ל רובנט מאוניברסיטת קליפורניה בסנטה קרוז מספרת כי "התפעלנו רבות מהממצאים. האוניברסיטה בסנטה קרוז נחשבת לליברלית מאוד, במיוחד בכל הנוגע לסוגי מגדר שונים. עדיין, רובם הגדול בחר את האופציה המסורתית".

 

כשהגיעו השאלות אודות החלפת שמות המשפחה, הסטודנטים הראו גישות מעט יותר ליברליות. חמישית מכלל הסטודנטים (19% גברים ו-22% נשים) אמרו שאין להם דעה נחרצת בנוגע לשמירה או החלפה של שם המשפחה שלהם. ועדיין, גם כאן הגישה השמרנית הובילה: בזמן ש-26% מהבנות העדיפו לשנות את שם משפחתם, רק 5% מהבנים הסכימו לזאת. אלו שהיו רוצים להישאר עם שם המשפחה שלהם ראו זאת כרצון לשמור על זהותם וכן להעביר אותו לילדיהם. 36% מהגברים הודו שרצונם לשמור על שם המשפחה נובע ממסורת ולא בהכרח מאחת הסיבות שהוזכרו לעיל. כשהנשים נשאלו על הסכמתן להחליף את שם המשפחה, 31% טענו שהדבר מייצג עבורן איחוד ומסירות לבעל, בזמן ש-28% טענו שמסורת היא הסיבה המרכזית לכך.

 

המחקר יפורסם במלואו בינואר הקרוב ב- Journal of Adolescent Research.

לינקים

מחקר: נערות מעשנות נמצאות בסכנה לאוסטאופורוזיס  

שיכורים מחלימים מהר יותר מפציעות

מחקר: גם קופים חווים את משבר אמצע החיים 

מחקר: חתול שחור, חתול לבן

סקר: כמה זמן אתם מקדישים לילדים שלכם?

מחקר: מה אתם אוהבים לעשות במלון?